Suomenkielisenä Arcadaan?

arcadaaa

Moi,
Mulla haku edessä keväällä ja olen tosissani ruvennut miettimään että hakisin ruotsinkieliseen ammattikorkeakouluun opiskelemaan liikunta-alaa. Mietityttää kuitenkin kuinka tulen pärjäämään koulussa ruotsinkielellä, ruotsinkielitaitoni ei ole mielestäni kovin vahva.
Olisko täällä jotain suomenkielistä joka opiskelee tai on opiskellut Arcadassa liikunta-alaa, tai sitten jotain muuta alaa? Miten olet pärjännyt ja onko ollut kuinka haastavaa? Ja liikunta-alan pääsykokeista olisi kanssa kiva kuulla :)

6

2703

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JonttuK

      En itse opiskele mutta mun kaveri opiskelee Arcadassa. Ei päässyt suomenkieliseen amkiin mutta pääsi arcadaan ja on se aiankin ollut ihan tyytyväinen, mitä nyt välillä valittaa ettei oo tarpeeksi opetusta ja että on paljon tehtäviä, mutta niinhän se on muuallakin.

      Turha miettiä sitä ruotsilla pärjäämistä etukäteen. Pääsykokeen yhteydessä on kielitesti. Jos ei osaa tarpeeksi hyvin, niin ei ne ota sinne. Jos läpäisee testin niin voi luotta että osaa tarpeeksi niin että pärjää.

    • jkpknknknkjnjn

      En näe ainuttakaan hyvää syytä hakea suomalaisena ruotsinkieliseen amikseen. Jyväskylän yliopistoon liikuntatieteelliseen mars mars.

    • tyylikkäätasunnot
      • Englanniksikinvoi

        Meille pidettiin Arcadassa osa opetuksesta suomeksi, koska ryhmässä oli vain suomenkielisiä ja kaksikielisiä ja opettajakin osasi paremmin suomea. Epävirallisesti tietysti ... opsissa ne on kyllä ruotsiksi, mutta tosi joustavaa oli kyllä kielen suhteen, pääasia että kaikki oppi.

        Arcadassa on myös englanninkielisiä koulutusohejlmia, joihin ei tarvitse osata ruotsia. Riittä kun osaa englantia. Niihin on nyt haku: http://www.arcada.fi/en

        Arcadaan pääsee helposti.


    • StadiOnParas

      Hyviä pointteja, kyllä minäkin viettäisin opiskeluaikani mieluummin Helsingissä Arabianrannassa kuin Jyväskylässä :-) Kaikella kunnioituksella jyväskyläläisiä kohtaan, tunnen pari sieltä kotoisin olevaa ja ovat ihan mukavia, mutta eikös se ole ihan taantuva paikkakunta, josta Nokia on lähtenyt ja työttömyys on suurta? Eihän kukaan tosissaan halua Jyväskylään, jos voi päästä Helsinkiin.

    • Pohtiva00

      Olisiko tuoreita kokemuksia kellään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1159
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      162
      1008
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      803
    4. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      728
    5. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      64
      723
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      656
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      628
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      135
      616
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      589
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      568
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      537
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    13. 49
      502
    14. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      485
    15. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      473
    16. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      98
      466
    17. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      463
    18. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      463
    19. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      37
      458
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      440
    Aihe