Apua neulontaohjeen tulkintaan!

blebla

Koko ohje täällä: http://www.novita.fi/cms.php?cms_cname=neulemallisivu&nlm_id=91305

Työn alla on takakappaleen pääntie, ja en yhtään ymmärrä tätä kohtaa.

"- ja päätä samanaikaisesti sivusta lähtien joka 2. krs olan s:t 3 x 7 s-7,8,8 s-7,8,8,s-3 x 8 s."

Teen neuletta S-koossa eli noiden numerorimpsujen ensimmäinen luku on aina minun neulettani koskeva numero. Minun tapauksessani ohje siis luultavasti näyttäisi tältä: 3 x 7 s - 7 s - 7 s - 3 x 8 s? En vain ymmärrä, kun yhdellä olan puolella on 22 s, ja jos lähtisin päättämään 7 s sen kolme kertaa ja siihen päälle vielä 8 s kolme kertaa, no, siinähän loppuisi silmukat kesken.

Jos joku neulontamestari osaisi selittää, miten tämä täytyy tehdä. Kiitos :)

1

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jospa sitten vain lukisit sitä omaa ohjettasi "joka 2. krs olan s:t 3 x 7 s". Se loppurimsu ensimmäisen tavuviivan jälkeen koskee isompia kokoja joissa oli enempi silmukoita. Sinullahan on jäljellä 21 s.
      60 s miinus keskimmäiset 16 jää 44, eli kummallakin puolella 22 s. Kun päätät vielä pääntien reunassa 2 krs:n kuluttua 1 s, jäljelle jää 21 s. Päätä olan puolelta 7 s, neulo loppukerros ja käännä, neulo 14 s ja kun käännyt, päätä 7 s. neulo taas loput 7, käännä ja neulo 7, päätä sitten ne loput 7, jolloin jäljelle ei jää yhtään ja lanka on kaulan puolella. Olkapää on matalampi olan puolelta ja korkeampi kaulan puolelta.
      Että tälleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      212
      23090
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      99
      16661
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      298
      15491
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      152
      10684
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9610
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      36
      8217
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      31
      8182
    8. 237
      6742
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      201
      6396
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5973
    Aihe