alaikäiset ja älspy

teethallaa_äälle

Mikäs vajakki tänne on pesiytynyt parakkeja kehumaan?

8

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alaikäiset_hiljaa

      En keskustele keskenkasvuisten, tietämättömien ja yksinkertaisten räkänokkien kanssa.
      En myöskään viitsi väitellä vuokrakaksioissa asuvien köyhien luuserien, äitinsä helmoissa asuvien peräkammarinpoikien enkä kerrostalokasarmeissa kortteeraavien pölvästien kanssa
      En keskustele kirjoitustaidottomien täysien kouluttamattomien tai vain ammattikoulutettujen pösilöiden, enkä pitkäaikaistyöttömien velttoilijoiden kanssa.
      En keskustele niiden kanssa, jotka eivät ymmärrä järkevästä taloudenpidosta, omaisuuden kartuttamisesta, tai osakesijoittamisesta ja pörssistä tuon taivaallista.

      Tämän ketjun aloittaja täyttää kaikkien noiden ryhmien kriteerit, eikä hän edes osaa kirjoittaa sanaa Älvsby oikein. Kaikki normaaleilla älynlahjoilla varustetut ihmiset varmasti sen osaavat ja itse insinöörinä osaan sen vaikka unissani. Minkälaisen johtopäätöksen siis voi vetää aloittajan Äo:sta?

      Ps. Mäkkäri sukupolveen kuuluvan märkäkorvaisen ja keskenkasvuisen aloittajan olisi nyt syytä mennä vetämään lähimmälle kioskille pikaiset lohtu pullamössöt.

      • Oikea-Älvsbymyyjä

        Voitko vajakki (alaikäiset_hiljaa) poistua palstalta, aiheutat Ä:lle suunnatonta vahinkoa kommenteillasi.


      • Alaikäiset_hiljaa
        Oikea-Älvsbymyyjä kirjoitti:

        Voitko vajakki (alaikäiset_hiljaa) poistua palstalta, aiheutat Ä:lle suunnatonta vahinkoa kommenteillasi.

        Teen itse omat ratkaisuni ja sitäpaitsi en ole talomyyjä.

        Sinäkö olet?????
        En tiennytkään, että täällä eri firmojen talomyyjät kirjoittelevat. Ainakin me ostimme talopakettimme itsenäiseltä yrittäjältä, joka edusti Älvsbytaloja. Hän siis ei ollut suoraan tehtaan palkkalistoilla ja käsittääkseni Älvsbytaloilla on kaikkialla sama systeemi. Tosin tuo käyttämäsi "vajakki" sana mielestäni viittaa enemmänkin tuohon keskenkasvuisten märkäkorvien kategoriaan. Noh, tuloksellista loppuvuotta nyt kumminkin.


      • toinenÄ
        Alaikäiset_hiljaa kirjoitti:

        Teen itse omat ratkaisuni ja sitäpaitsi en ole talomyyjä.

        Sinäkö olet?????
        En tiennytkään, että täällä eri firmojen talomyyjät kirjoittelevat. Ainakin me ostimme talopakettimme itsenäiseltä yrittäjältä, joka edusti Älvsbytaloja. Hän siis ei ollut suoraan tehtaan palkkalistoilla ja käsittääkseni Älvsbytaloilla on kaikkialla sama systeemi. Tosin tuo käyttämäsi "vajakki" sana mielestäni viittaa enemmänkin tuohon keskenkasvuisten märkäkorvien kategoriaan. Noh, tuloksellista loppuvuotta nyt kumminkin.

        Aiheutet vaan harmia meille kaikille lapsellisilla kommenteilla.


    • AlaikäisetHillljaaa

      Olkaa hiljaa! Minä olen rikas ja asun omakotitalossa. Rikkauttani korostaa se, että talo maksoi melkein 150 000€ tontteineen. Teillä märkäkorvilla Kallion kaksioissanne ei ole varaa tälläisiin summiin tai tälläiseen luxukseen. Olen ylivertainen teihin nähden. Lisäksi olen älykkäämpi ja tämän lisäksi olen myös vanhempi. Te asutte vuokralla, vaikka olettekin alaikäisiä. Joten olkaa alaikäiset hiljaa, kyllä minä tiedän.

      Minun 150 000€ taloni on kuin linna. Vakaa kuin Suomen hallitus, kaunis kuin taannoinen Rouva Presidentti. Moderni kuin SDP. Se joka ei sitä ymmärrä on imbesilli ja alaikäinen. Älbsby on ratkaisu, se on messias ja ylivertainen talopaketti. Vain idiootti käyttää enemmän rahaa talon rakentamiseen, koska tämän parempaa laatua ei rahaa kasvattamalla saa. Se on varma se.

      Se on verrattavissa siihen, että ostaisin Virosta Nicen verkkarit, siinä ne on verkkarit kuin Nikenkin aidot versiot. Jalassa pysyvät ja tuulelta suojaavat, haarat saattavat kulua nopeammin puhki, mutta mitä sitten. Älvsby on täynnä lastulevyä ja mitä sitten, siinä se lastulevy on päivän päätteeksi puuta kuin hirsikin. Sama asia, eri kuori. Ja järkevä ihminen valitsee kokonaisuudessa parhaan ja näin minä tein lastulevystä säästämättä ja valitsin Älvsbyn.

      Miettikää 150 000€ ja linna on pihassa. Materiaalit ovat upeat ja rakentamistapa hakee vertaistaan. Märkätilojen levyt ja muovimatot ovat tätä päivää ja pitävät vettä siinä missä laatatkin. Olen viisas.

      Lisäksi talot tehdään Ruotsissa. Ja Ruotsissa tehdään kaikki älykkäämmin. Katsokaa vaikka heidän maahanmuuttopolitiikkaakin. Se on ylivertainen. Ja näin on myös Älvsby Hus Ruotsista.

      Olen puhunut. Te olette tyhmiä. Ostakaa Älvsby.

    • raksaaja

      Älvsby Hus kehitettiin jotta pohjoisruotsin kaivoskaupunkeihin saataisiin ihmisiä asumaan. ihmiset ei tohtineet muuttaa keskelle korpea ja investoida taloon ellei talo ollut siirrettävä.
      Älvsby Hus:lla on ollut lupaus/takuu jotta 100 000 kruunulla (noin 10 000€) he siirtävät Alvsby talosi sinen minne sen haluat.

      Eli parakkimoduuleista koostuva taloa ei edes suunniteltu hyväksi asua vaan helposti siirrettväksi.

      Ja kun moduuleita alettiin tehtaassa tehdä sarjatuotantona, oli toki järkevää myydä sitä samaa laajemmaltikin.

      Älvsby on aika yllätyksetön ja varma tapaus. Hienoimmillaa niihin saa jopa lattiavalut betonista pesutiloihin. Minulla on kavereita jotka ovat jo toisenkin älvärin hankkineet eli eivät pettyneet ensimmäiseen.

      Itseäni kyllä parakkimainen kumahtava/vanerimainen fiilis hieman oudostuttaa. Siksi rakensin noin 6x painavamman talon joka ei kumise.

      • rossillinen

        Ai se on lähtenyt tuollai liikkeelle? Joskus kattelin että ruottin puolella oli noita käytettyjä elementtejä myytiin,,, mahtaakohan enään saada?


    • Hhhjkkfft

      Nauroin valehtelematta vedet silmissä luettuani tämän viestiketjun.. Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      264
      9922
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5654
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      164
      5234
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4881
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      1
      2475
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2449
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      353
      2015
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1695
    10. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1617
    Aihe