varoituksen sanaa

repomax

Varokaa heikkoja jäitä!

6

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilkille

      Mitä ne piipertäjät tietää jäistä ja kasvissyöjät. Täällä jäitä on kuljettu iät ja ajat ja tiedetään milloin kantaa. Turha sieltä on huudella kun ei tiedä asioita.

    • joku_partanaama

      Jos on pitkät alutikkaat, sitä vois pulkalla vetää ja jos pulahtaa, ne voi laittaa poikittain avannon päälle tai miksei vaikka pohjaan tällätä jos on tarpeeksi matalaa. Ihan vaan ideana, en ole juuri kerennyt pilkkimään viime vuosina. Takimpaan pulkkaan lisäksi kuivat vaatteet kauas taakse. Näin sunittelin tehdä kun menen taas.

      • EiKannataRiskeerata

        Juu ja naskalit, hätäraketteja, ilmatyynyalus, toppa tulitikkuja, pelastusliivit, aski norttia, pullo konjakkia, kakskyt ekee riptiisipussiin, purkkiruokaa, 22 pistooli, puhtaat kalsarit, kortsuja jne. Eiköhän noilla helmikuun puoltoistametrisillä jäillä selviä sikäli mikäli ei oo lampare jäätyny pohjaan asti. Jos ei pantterin panssarivaunua jäät kanna ei tavan särjen pilkkijällä oo mitään asiaa jäille. Parempi pysyä vaan neljän seinän sisällä ja kattoo pumtsipumia.


    • Räkäkiiski

      Varoituksen sana on paikallaan lisäisin vielä tuohon.
      Varokaa Juoppoja jäillä!

    • Kannattaaollavarovainen

      Harvinaisen ohuet jääpeitteet tänävuonna ja haperot. Ei tule hiki kairatessa, kuten normaalisti. Minulla on tapana laskea montako kierrosta tarvitsee pyörittää. Tänä talvena (viikkositten) vähimmillään vain 12 kierrosta, ja enimmillään 20. Normaalisti tähän aikaan vuodesta menee reilusti yli kolmenkymmenen kieroksen.

      Ihan aiheellinen varoitus!

      • Kannattaaollavarovainen

        Siis ihan asiallinen varoitus myös tänäkin-, ja etenkin tänä talvena :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      96
      2626
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      197
      1002
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      57
      816
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      139
      751
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      57
      645
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      17
      558
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      545
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      524
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      495
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    Aihe