Eli moii.. Mua on NYT siis alettu kiusaamaan henkisesti, koska olen "erinlainen" ja olen lintsannut sen takia pari kertaa. Mua pelottaa mennä kouluun ja en vaan voi olla lintsaamatta. En uskalla kertoa tästä kellekkään ja saan aina vain valituksia linsaamisesta isältäni. Miten Asian voisi ottaa puheeksi? Ja kannattaako se kertoa kuraattorille tai koulupsykologille vai ihan vain isälle?
Lintsaaminen ja koulukiusaus
6
119
Vastaukset
- Adhjköä
Onko sun helpompi puhua tutun vai tuntemattoman kans? Ite menisin kuraattorille
- ernumyös
Isäsi olisi hyvä tietää samoin open sekä kiusaajan vanhemmat.sul ei oo hävettävää vaan niil kiusaajil.vaikenemalla se ei lopu.tsemii!
- rätinää
Mä arvostan niitä jotka rohkeesti on erilaisia persoonia eikä oo samaa massaa.erottuu ainakin joukosta eikä välitä pätkääkää mitä muut on mieltä.diggaan
- Julugadeppa
Julugadeppa häpeä palstalle nimii
- valehtelee_itselleen
Miten olet muista erinlainen?
Olisiko sinun helpompi puhua tutulle vai vieraammalle ihmiselle? Jos omille vanhemmille puhuminen tuntuu hankalalta, voisi kuraattorille tai koulupsykologille puhuminen olla hyvä idea, jos teidän koulussa vain sellaisia on. Kuraattori tai koulupsykologi voi myös ottaa asian puheeksi isäsi kanssa, jos niin tahdot, jos et halua itse asiasta isällesi puhua. Pääasia on että saisit jollekin puhuttua kiusaamisesta, koska vain sillä tavalla saadaan asialle tehtyä jotain. Ei kuitenkaan ole oikein, että joudut kiusaamisen takia pelkäämään ja lintsaamaan. Muista, että kiusaamistapauksissa kiusaaja on aina se, joka on väärässä, ei kiusattu. Erilaisuudessa ei ole mitään väärää. : )
-Mari Kalajoen rovastikunnan nettisaappaasta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1734396Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1392821Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272436Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581887Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3831844Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651523Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221489Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281482Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy861453Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1121436