Oletko henkisesti valmistautunut ydintuhoon?

MeKuolemmeKaikki

Fakta on, että elämme uutta kylmää sotaa, joka voi minä hetkenä tahansa leimahtaa kuumaksi. NATO-maa ampui vasta alas Venäjän hävittäjän - skenaario, joka on helppo tulkita sodanjulistukseksi. Ja sota Venäjän kanssa on aina maapallon tuhoava ydinsota.

Oletko henkisesti valmistautunut siihen, että joku päivä maailma lakkaa olemasta? Jos olet, niin miten? Paitsi pelaamalla Fallout nelosta?

10

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei se "vain lakkaa olemasta". Siinä voi suomalaiselle jäädä usea päivä, viikko tai jopa kuukausi aikaa, kun voi tehdä mitä vain kun kaikki loppuu kuitenkin. Meitähän ei nimittäin kukaan ole pommittamassa ensimmäisenä.
      Tosin en nyt lähtisi olettamaan, että niin käy...
      Valmistautunut olen ikäviin asioihin nauttimalla joka hetkestä.

    • ahshurt

      En usko että mitää sotaa syttyy. Ensiks venäjä on liia köyhä tällä hetkellä että sotaan ei se pystyis lähtee ja toiseks valtioilla on pahempiakin uhkia kuin toiset valtiot tällä hetkellä (isis, ilmastonmuutos

      • WELOVEALLAH

        Join ISIS we have fun together by making this world better place to live remember only allah can save you


    • En ole henkisesti valmistautunut ydintuhoon, koska en oleta sen olevan tässä tilanteessa ajankohtaista.

    • erfaerdga

      Paniikinlietsoja trollille, eli aloittajlle: mene ja tee jotain joka tekee sinut onnelliseksi. Oli se sitten sitä falloutin pelaamista tai pullataikinan vaivaamista.

    • Psycho

      Ite oon rakentamassa atominhalkaisijaa p-korealle

    • Tyhämä

      "NATO-maa ampui vasta alas Venäjän hävittäjän - skenaario, joka on helppo tulkita sodanjulistukseksi."

      - NATO- maa ampui alas venäläisen koneen ja pyytää sitä anteeksi. Anteeksipyyntö ei minusta vaikuta sodan julistukselta.

      "Ja sota Venäjän kanssa on aina maapallon tuhoava ydinsota."

      - Virke on epätäydellinen. Oliko sota Neuvostoliiton kanssa ydinsota? Sinuna lukisin sellaisesta kun "vangin dilemma". Mieti miten se liitty ydinsotaan.

      • la-revolte

        Hmm.
        Lähemmin tarkasteltuna vangin dilemma on esimerkkinä älykäs, onnittelen. Haluaisin kuitenkin miettiä sen tarkempaa suhdetta ydinsotaan; vangin dilemmahan dilemmassahan perustuu siihen, että kummallekin osapuolelle on edullisempaa olla kertomatta, jos toinen ei kerro. Jos toinen kantelee mutta itse ei, seuraukset ovat vakavat. Jos toiseen ei voi luottaa, on parasta kannella.

        Tästä voimme todeta, että paras tapa estää tilanteen kärjistyminen on osapuolten keskinäinen luottamus. Johtajien järjen ja hyväsydämisyyden varaan tuskin voi laskea mitään, mutta luottamus voi olla tärkeä keino rauhan säilyttämiseksi. Argumenttipoliittisiin poteroihin linnoittautuminen on erittäin vaarallista. Ydinsodan estäminen perustuu osapuolten keskinäiselle luottamukselle, joten keskustelukanavat on pidettävä avoimina. Ei diplomaattien matkustuskielloille!

        Kiitos, Tyhämä. Annoit minulle ajateltavaa.


    • Väsyttää

      No sehän ois vaan jees jos kaikki paskat ihmiset katoais maapallolta :D

    • wertuers1

      Tappaisivat vaikka kaikki ihmiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      593
      2075
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      102
      1030
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      977
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      837
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      835
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    7. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      70
      747
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      678
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe