Oletko henkisesti valmistautunut ydintuhoon?

MeKuolemmeKaikki

Fakta on, että elämme uutta kylmää sotaa, joka voi minä hetkenä tahansa leimahtaa kuumaksi. NATO-maa ampui vasta alas Venäjän hävittäjän - skenaario, joka on helppo tulkita sodanjulistukseksi. Ja sota Venäjän kanssa on aina maapallon tuhoava ydinsota.

Oletko henkisesti valmistautunut siihen, että joku päivä maailma lakkaa olemasta? Jos olet, niin miten? Paitsi pelaamalla Fallout nelosta?

10

104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei se "vain lakkaa olemasta". Siinä voi suomalaiselle jäädä usea päivä, viikko tai jopa kuukausi aikaa, kun voi tehdä mitä vain kun kaikki loppuu kuitenkin. Meitähän ei nimittäin kukaan ole pommittamassa ensimmäisenä.
      Tosin en nyt lähtisi olettamaan, että niin käy...
      Valmistautunut olen ikäviin asioihin nauttimalla joka hetkestä.

    • ahshurt

      En usko että mitää sotaa syttyy. Ensiks venäjä on liia köyhä tällä hetkellä että sotaan ei se pystyis lähtee ja toiseks valtioilla on pahempiakin uhkia kuin toiset valtiot tällä hetkellä (isis, ilmastonmuutos

      • WELOVEALLAH

        Join ISIS we have fun together by making this world better place to live remember only allah can save you


    • En ole henkisesti valmistautunut ydintuhoon, koska en oleta sen olevan tässä tilanteessa ajankohtaista.

    • erfaerdga

      Paniikinlietsoja trollille, eli aloittajlle: mene ja tee jotain joka tekee sinut onnelliseksi. Oli se sitten sitä falloutin pelaamista tai pullataikinan vaivaamista.

    • Psycho

      Ite oon rakentamassa atominhalkaisijaa p-korealle

    • Tyhämä

      "NATO-maa ampui vasta alas Venäjän hävittäjän - skenaario, joka on helppo tulkita sodanjulistukseksi."

      - NATO- maa ampui alas venäläisen koneen ja pyytää sitä anteeksi. Anteeksipyyntö ei minusta vaikuta sodan julistukselta.

      "Ja sota Venäjän kanssa on aina maapallon tuhoava ydinsota."

      - Virke on epätäydellinen. Oliko sota Neuvostoliiton kanssa ydinsota? Sinuna lukisin sellaisesta kun "vangin dilemma". Mieti miten se liitty ydinsotaan.

      • la-revolte

        Hmm.
        Lähemmin tarkasteltuna vangin dilemma on esimerkkinä älykäs, onnittelen. Haluaisin kuitenkin miettiä sen tarkempaa suhdetta ydinsotaan; vangin dilemmahan dilemmassahan perustuu siihen, että kummallekin osapuolelle on edullisempaa olla kertomatta, jos toinen ei kerro. Jos toinen kantelee mutta itse ei, seuraukset ovat vakavat. Jos toiseen ei voi luottaa, on parasta kannella.

        Tästä voimme todeta, että paras tapa estää tilanteen kärjistyminen on osapuolten keskinäinen luottamus. Johtajien järjen ja hyväsydämisyyden varaan tuskin voi laskea mitään, mutta luottamus voi olla tärkeä keino rauhan säilyttämiseksi. Argumenttipoliittisiin poteroihin linnoittautuminen on erittäin vaarallista. Ydinsodan estäminen perustuu osapuolten keskinäiselle luottamukselle, joten keskustelukanavat on pidettävä avoimina. Ei diplomaattien matkustuskielloille!

        Kiitos, Tyhämä. Annoit minulle ajateltavaa.


    • Väsyttää

      No sehän ois vaan jees jos kaikki paskat ihmiset katoais maapallolta :D

    • wertuers1

      Tappaisivat vaikka kaikki ihmiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1796
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      975
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe