Näyttää menevän hyvään suuntaan hommat Omatalolla samalla kun muita tehtaita kaatuu!!!
http://www.iisalmensanomat.fi/news/hyv-kuuluu-ja-uusia-typaikkojakin-omatalo-kulkee-uuteen-suuntaan/
Omatalo Oy kasvaa ja kehittyy
15
456
Vastaukset
- kaamostatti
Näinä aikoina täytyy kyllä hattua nostaa että joku palkkaa henkilöstöä lisää!!!
- Jetsulleenjoo
Vai niin... Osa porukasta on jo lomautuksella ja lisää lomautuslappuja on jaettu.
- Hyshyshykkyrä
Niin ja pitkäaikaisia laatu työntekijöitä vaihtaneet toisen työnantajan palvelukseen. Jotain tuokin kertoo Omatalon todellisesta tilanteesta.
- Nuonkotaason
Duoda noinnii. Peleko persiissä, jot taas ois saanunna hakkee palakkaturvasta näitte jullie maksamattomii palakkoi?
- YksVeeravaan
Nuonkotaason kirjoitti:
Duoda noinnii. Peleko persiissä, jot taas ois saanunna hakkee palakkaturvasta näitte jullie maksamattomii palakkoi?
Jokke & Pätkis Ltd.COM:n sukulais-kesä-kolkyt-vee-poikasineen näitä provoilee tiän toiselt pualelt tankobaarist. Juur sil hetkel, ku tarjoolija vetäst omatalo.ltd:n luattokortin kelveoottomana naks kahtii.
Poju - vetäses pääs isukin anaalist ja ota lääkest.
- Vantaantimpuri
Pakkohan soon palkata, kun ammattilaaset lähtivät. Kukaan suastu tekeen kaheksalla eurol mittää.
- Omakotalo
No ei tuo kyllä otsikonmukaiselta toiminnalta näytä kun lyö firman taloustiedot auki, kuivuu ja kuihtuu vuosivuodelta. Yritetty elvyttää toimintaa laadun kustannuksella, ei hyvältä näytä.
- Visionääri
Jos Omatalon tiedot olisivatkin kuten lehdessä kerrotaan niin me kuntalaiset olisimme tyytyväisiä mutta lehdistölle on kerrottu vain pienenpieni osa todesta ja loppu onkin sitten tulevaisuuden visioita.
- Talonomainen
Menikö Omatalo konkurssiin vai mistä antirahat saatiin kasaan, kun kunta ei enää rahoittanut?
Sonkajärvellä talopaketteja valmistavan Omatalon yhtiökokous on päättänyt osakeannista. Sonkajärven kunnan osuus vastaisi uudessa annissa enimmillään lähes 430 000 euroa. Kunnanhallitukselle esitetään, ETTEI kunta osallistu osakeantiin, koska sen tehtäviin ei kuulu olla suoraan mukana yritystoiminnassa.
http://yle.fi/uutiset/sonkajarven_kunta_pohtii_omatalon_osakeantiin_osallistumista/8813407 - Mitäsny
Kuinkahan tässä kävi?
- pakkoolla
Veikkaanpa että kunta lopulta on mukana
- Sonkkia
Höpöjä täällä puhutaan, ei ole mitään hätää
- Talonomainen
Tässähän on mustaa valkoisella. "Kunnanhallitus päättää, ettei Sonkajärven kunta osallistu Omatalo Oy:n osakeantiin." Kuntahan omisti jo ennen antiakin 42,86 prosenttia Omatalosta, joten ei se halua taas osallistua saman elinkelvottoman yrityksen osakeantiin.
Konkurssi edessä, joten kukaan järkevä ei enää osta Omatalolta taloa.
Päätös löytyy täältä:
http://www.sonkajarvi.fi/
Päätöksenteko ja talous
Esityslistat ja pöytäkirjat
Kunnanhallitus
18.04.2016 - JepNep
Kilpailijoita näythää huolestuttavan selkeästi Omatalo Oy:n kova kasvu ja tieto siitä että velaton yritys joka osakeannilla vauhdittaa kasvua tulee valtaamaan markkinat...
- Talonomainen
Annoin sinulle suoran linkin Sonkajärven kunnanhallituksen viralliseen paperiin, missä sanotaan:
"Kunnanhallitus päättää, ETTEI Sonkajärven kunta OSALLISTU Omatalo Oy:n osakeantiin." Kuntahan omisti jo ennen antiakin 42,86 prosenttia Omatalosta, joten ei se halua taas osallistua saman elinkelvottoman yrityksen osakeantiin. Omatalolta puuttuu nyt rahat.
Päätös löytyy täältä:
http://www.sonkajarvi.fi/
Päätöksenteko ja talous
Esityslistat ja pöytäkirjat
Kunnanhallitus
18.04.2016
Kilpailijoita vain tulee helpottamaan se, että yksi kilpailija on pian poissa. Omatalon alihankkijoita ja talokaupat jo tehneitä asiakkaita sen sijaan huolestuttaa. Alihankkijalta jäisi konkurssitilanteessa rahat saamatta ja asiakkaalla projekti retuperälle. Kukaan alihankkija ei uskalla myydä enää Omatalolle muuta kuin käteisellä, mikä pahentaa ennestään Omatalon ahdinkoa. Talopakettia harkitseva jättää Omatalon paketin ostamatta, koska ei halua riskeerata elämänsä suurinta kauppaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1234857Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1864530Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1191970- 4031721
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331492Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann81292Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781225- 821170
- 741065
- 921008