Tröllin oppi omistusoikeudesta

Perseentervaaja_

”Rekisteröi itsellesi ihan oma nikki. Sittenpähän pääset siitä ongelmasta... ”

Ihan veti suutani hymyyn, kun irtonikkien kruunaamaton kuningas neuvoo minua rekistöröimään nikkini, mutta neuvo on hyvä.

Kas kun tuo Trölli esitteli myös klubilaisten käsitystä irtaimen omistusoikeudesta Suomessa. Mikä ei ole pultattu kiveen tai piilotettu lukollisen oven taakse katsottakoon yhteiseksi omaisuudeksi. Esimerkkeinä Trölli luetteli Suomi24-palstan nikin, naapurin kissan, varusmiehen repun ja armeijan rynnäkkökiväärin. Lukoton polkupyörä jäi rajatapaukseksi.

Kun minä tätä vähän aikaa mietin, katsoin parhaaksi sännätä nikkikauppaan.

Uskon ja toivon myös, että näin pääsen irti myös sinnikkäästä nikinnussijasta. Hän rynkytti himokkaasti Brynolf-parkaa ja Trölli huuteli vieressä, että mainiosti tehty.

Ihan pelotti itsenikin puolesta. Pitäisikö tässä alkaa kulkemaan 6 mm teräslevy housun persuuksissa, ihan vaan varmuuden vuoksi?

http://keskustelu.suomi24.fi/t/13934550/taman-takia-wincapita-kaatui

Täällä nämä veljekset; nikinnussija ja Trölli huutelvat jo neljättä päivää keskenään. Voi, kun pysyivät vaan siellä. ;))))))

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perseentervaaja_

      No jopas sinä Trölli höpötät taas pehmoisia.

      Ylimuistoinen nautinta(hallinta) on sitä, että olen hallinnut tällä palstalla Brynolf-nikkiä kauemmin, kuin kukaan jaksaa muistaa. Eikä kukaan ole kiistänyt hallintaoikeuttani, ennen kuin tämä inha nikin nussija moista yritti. Ylimuistoinen nautinta on käypää valuuttaa kiinteistöriidoissakin, miksipä ei siis myös irtaimen osalta.

      Toisaalta irtain esine, jolla ei ole omistajaa, voi muuttua omistetuksi, kun joku ottaa sen haltuunsa. Se kulkukissa, johon vetosit, muuttuu ei-kulkukissaksi, kun mummeli alkaa hoivamaan kissaa mökissään. Jos Brynolf onkin vain sarja aakkosia, se muuttuu minun hallitsemaksi nikiksi Suomi24-palstalla, kun aloin moista aktiivisesti käyttämään.

      ”Se ei ole eikä ole ollut sinun (vallassasi sitä) luovuttaa.”

      Arkielämässä voidaan luovuttaa omaisuutta, joka sen hetkinen haltija ei saisi luovuttaa. Keijo voi myydä auton, joka onkin rahoitusyhtiön omistamana. Luovutus on tapahtunut (de facto), se vaan ei ole pätevä (de jure).

      De facto luovutin Brynolf-nikkini sinun hoteisiin. Ole hyvä ja hallitse omaisuuttasi.;))))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5636
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4814
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      393
      2380
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      130
      2286
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      1997
    7. 109
      1876
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1607
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1203
    Aihe