Laskuvarjohyppykurssille - mutta minne?

Tuleva_Siimahäntä

Onkohan Suomessa laskuvarjohyppykerhoa, jossa voisi hypätä velaksi? Aloittaisin velaksi hyppäämisen ensin alkeiskurssilla, jonka kävisin ja hyppäisin tietenkin velaksi ja siitä sitten perus- ja jatkokoulutuksen aina itsenäiseksi hyppääjäksi asti.

Voiko muuten hyppyvelasta joutua hyppykieltoon missään kerhossa? Haluaisin välttää tätä mahdollisimman pitkään, jotta pääsisin mahdollisimman pitkälle mahdollisimman vähillä kustannuksilla. Maksaisin tietenkin sitten joskus kaiken pois, mutta ainahan voi unohtua joku lasku maksamatta ajoissa - niin voi käydä kenelle vaan?

Tuolla jossain facepuukissa on kuulemma mielenkiintoisia keskusteluja puolesta ja vastaan erilaisista käytännöistä eri kerhoissa, toiset sallii suuremman hyppyvelan satasiin asti kuin toiset mutta sitten eräät eivät anna hypätä velaksi yhtään, ei edes pääse koneeseen?

Mitä kerhoa suosittelette?

10

231

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OivaMela

      Sun tapauksessa AA-kerhoa. Siellä ne muutkin perseaukiset on.

      • Velaks

        Hyppää hirteen.


      • hrsf

        hirressä te muutkin persaukiset alkkisimpot ootte. ota jonotusnumero.


    • Hyppynieslll

      Ei mitään ongelmaa. Mikä tahansa kerho kurssittaa ja hypyttää velaksi. Jostain luin että 30 t€ on limitti velalle jos työtön tai opiskelija. Romaaneille 25 t€.

    • Raktorikurko

      Meijän kerhos somput ja turhapaikanhakijat saa kaik ilmaseks. Viinaa, piparii, hypyt. Myö ollaan solitaarisii. Myö pelastettaa mualima. Kato sillee friifollissa.

    • parasutle

      Kerhoilla on sopimus,pankki ei kouluta hypäämään ja kerhot ei anna lainaa.

    • kullinnupu

      Hankossa on perseellään pyörivä kerho, ku on jo konkurssis. Mee sinne, saat pilvee halval.

    • PärnuKurko

      Hankos on vinotter iso kone 52 hypääjää, voi hypää ympäri vuoren 24h, eikä maksa mitää. Kaik on ilmasta. Kerho tarjoo. Kuhavvaan laittelet orvokkei kukkapenkii ja sitte et haluu Utii. Tai oot muutevvaa tyhmä.
      Mie mään sinne. Saaks siel piparii? Tai ees hernekeittoo?

    • MuonionLortto

      Tuu tänne pohojoseen. Tääl saat kaik mitä halluut. Tai et. Soita 118 ja kysy nimel.

    • Jalatedelläpuuhun

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2062
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      722
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. 35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe