Laskuvarjohyppykurssille - mutta minne?

Tuleva_Siimahäntä

Onkohan Suomessa laskuvarjohyppykerhoa, jossa voisi hypätä velaksi? Aloittaisin velaksi hyppäämisen ensin alkeiskurssilla, jonka kävisin ja hyppäisin tietenkin velaksi ja siitä sitten perus- ja jatkokoulutuksen aina itsenäiseksi hyppääjäksi asti.

Voiko muuten hyppyvelasta joutua hyppykieltoon missään kerhossa? Haluaisin välttää tätä mahdollisimman pitkään, jotta pääsisin mahdollisimman pitkälle mahdollisimman vähillä kustannuksilla. Maksaisin tietenkin sitten joskus kaiken pois, mutta ainahan voi unohtua joku lasku maksamatta ajoissa - niin voi käydä kenelle vaan?

Tuolla jossain facepuukissa on kuulemma mielenkiintoisia keskusteluja puolesta ja vastaan erilaisista käytännöistä eri kerhoissa, toiset sallii suuremman hyppyvelan satasiin asti kuin toiset mutta sitten eräät eivät anna hypätä velaksi yhtään, ei edes pääse koneeseen?

Mitä kerhoa suosittelette?

10

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OivaMela

      Sun tapauksessa AA-kerhoa. Siellä ne muutkin perseaukiset on.

      • Velaks

        Hyppää hirteen.


      • hrsf

        hirressä te muutkin persaukiset alkkisimpot ootte. ota jonotusnumero.


    • Hyppynieslll

      Ei mitään ongelmaa. Mikä tahansa kerho kurssittaa ja hypyttää velaksi. Jostain luin että 30 t€ on limitti velalle jos työtön tai opiskelija. Romaaneille 25 t€.

    • Raktorikurko

      Meijän kerhos somput ja turhapaikanhakijat saa kaik ilmaseks. Viinaa, piparii, hypyt. Myö ollaan solitaarisii. Myö pelastettaa mualima. Kato sillee friifollissa.

    • parasutle

      Kerhoilla on sopimus,pankki ei kouluta hypäämään ja kerhot ei anna lainaa.

    • kullinnupu

      Hankossa on perseellään pyörivä kerho, ku on jo konkurssis. Mee sinne, saat pilvee halval.

    • PärnuKurko

      Hankos on vinotter iso kone 52 hypääjää, voi hypää ympäri vuoren 24h, eikä maksa mitää. Kaik on ilmasta. Kerho tarjoo. Kuhavvaan laittelet orvokkei kukkapenkii ja sitte et haluu Utii. Tai oot muutevvaa tyhmä.
      Mie mään sinne. Saaks siel piparii? Tai ees hernekeittoo?

    • MuonionLortto

      Tuu tänne pohojoseen. Tääl saat kaik mitä halluut. Tai et. Soita 118 ja kysy nimel.

    • Jalatedelläpuuhun

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4438
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      38
      1795
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      1772
    Aihe