elenia pitäisi laittaa tosi vastuuseen sähkö katkoista eikä tämmöisiä leikki korvauksia. vuosi kymmeniä olemme maksaneet "linja maksuja" mihinkähän ne rahat ovat oikein joutuneet. nyt tämä elenia oikein rahastaa ja kertoopa oikein läpyskässä kun 60 km pisti peltoon kaapelia. pitäiskö jonkun uuden toimijan tehdä uudet linjat. ja jätettäisi elenian linjat kylmäks. nyt kun kuvitteleevat saavansa linjan paskoista miljoonia
elenia vastuuseen
6
120
Vastaukset
- kxnnxndznznnz
Elenia on kyllä hoitanut hommansa niin hyvin kuin on mahdollista. Tuhoja raivaamassa oli yli 400 miestä, kymmenkunta helikopteria ja metsäkoneita.
Tilanne oli sen verran poikkeuksellinen ettei siihen oikein varautua voinut. Sähköyhtiö kun EI SAA johtokatuja raivata kuin aivan säälittävältä leveydeltä ennaltaehkäisevästi. Tilanne ei siis helpota ennen kuin kaapelit on maassa ja ei se onnistu vuodessa eikä viidessäkään.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/tulostiedote/tiedote.jsp?selected=kaikki&oid=20140601/14036212086170&liikevaihtoluokka=&toimiala=&paikkakunta=
ja siinä ne sitten ne elenian "rahastamiset" on. firma on koko ajan investoinut paljon enemmän kuin mitä tuloja on.
se on vaan ikävä tosiasia, että sähköverkkoa ei saada ikinä sataprosenttisen varmaksi ja jokaisella pitää olla valmius pärjätä myös pitkä sähkökatko vaihtoehtoisin menetelmin. ei kylmässä maassa ole mitään muuta vaihtoehtoa kuin varautua.- rajaton-rahastus
eikö tuon elenian olisi pitänyt varautua n.70.v kerännyt linja mamsua. sähkön siirtoa ja aina yllättää. tarjosin watten fallille hakkuun jälkeen mahdollisuutta vetää kaapelia n.2.3 km ei käynyt. kuvittelivat silloin että tiedon siirto saadaan avo linjoihin. ei kannata kohta noista linjoista saadaan miljoonia meinas pelle.
- jfkdbdkdnkdn
rajaton-rahastus kirjoitti:
eikö tuon elenian olisi pitänyt varautua n.70.v kerännyt linja mamsua. sähkön siirtoa ja aina yllättää. tarjosin watten fallille hakkuun jälkeen mahdollisuutta vetää kaapelia n.2.3 km ei käynyt. kuvittelivat silloin että tiedon siirto saadaan avo linjoihin. ei kannata kohta noista linjoista saadaan miljoonia meinas pelle.
öh, elenia on perustettu 2012. ei se hirveästi sen vika ole, jos edellinen operaattori on vaan rahastanut. juuri sen jälkeen kun elenia alkoi operoimaan, on investointejakin alettu tekemään isolla rahalla.
linjaa on kymmeniä tuhansia kilometrejä, että ihan hetkessä sitä ei nykyaikaan panna.
- SähköPutkimies
Hankkikaa aggregaatti niin ei tarvi murhtia Elenian kanssa. Toki sähkön hinta onvähän kovempi mutta virtaa tulee varmasti.
- kdkdnlzlzlzlxl
jep, aggregaatit on nykyään aika edullisia. mutta sen lisäksi pitää huomioida että vaihtokytkentä sähkökeskukseen syöttöä varten pitää sekin teettää ammattimiehellä. mitään omia syöttöviritelmiä ei pidä alkaa tekemään kun riski on iso, että tappaa linjaa korjaavan asentajan puskemalla sähköä väärään suuntaan.
oliko jopa niin että nollakin pitää irrottaa sähköyhtiön verkosta kun aggregaatilla jauhaa kotiinsa sähköä. en muista, ammattimiehet kyllä tietää.
- PutkiSähkömies
Kytketään vaihe kulkemaan vesijohtoputkea pitkin. Sillä lailla saa sähköasentaja roplata linjajohtojaan vaikka loppuikänsä, eikä varmaan saa meidän aggregaatista kynsilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774622- 1801897
- 1241590
- 1241125
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161071- 351036
- 78933
- 52896
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4838