Mikä voi olla vialla, kun virtsa ei tule suihkussa eikä aina vessanpöntölläkään (saatikka seisoessa ), mutta sängyssä pitkällään onnistuu kuikkaan.
Tuntuu kuin jokin painaisi ja estäisi virtsan tulon ? Lisäksi virtsaa tulee vähän kerrallaan ja usein.
Onkohan kohtalontovereita ?
Tuntuu kuin jokin painaisi ja estäisi virtsan tulon ? Lisäksi virtsaa tulee vähän kerrallaan ja usein.
Onkohan kohtalontovereita ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minkä ikäinen olet? Vanhemmilla miehillä yleistä esim. eturauhasen liikakasvu.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00209
Olen 67 v. Ja vaimo on sitä mieltä, että minulla on eturauhasen liikakasvu, mutta en ole mistään nähnyt, että se aiheuttaisi sellaista oiretta, että virtsa ei tule kuin makuuasennossa ! Sehän tässä mietityttää.
Olethan käynyt kuitenkin urologin vastaanotolla tutkituttamassa eturauhasesi tilanteen?
Kyllä vaivoissa löytyy; olen perusterve mies, mutta yli 10 v. joutunut katetroimaan kolmasti päivässä, koska rakko tyhjenee laiskasti. Syytä ei ole löytynyt, mutta näin mennään, loppuun saakka.
Yksi lääkäri suositteli mieheille pissaamista kyykyssä. Siinä on terveellekkin miehelle hyvä ehdotus. Kun pissaa seisoaltaan, niin virtsarakko ei tyhjene kokonaan ja sinne voi jäädä jotain joka aiheuttaa vaikka tulehduksen ajan saatossa.
Olen testannut kyykkypissaa ihan pöntöllä ja vaikka seistessä ei tulisi enään tippaakaan, niin kyykyssä virtsarakko likistyy jotetekin ja aina tulee pieni liraus pönttöön. Olen siirtynyt lähes kokonaan pöntöllä pissaamiseen, sillä en halua itselleni mitään virtsatien tulehduksia.