Virtsavaiva !

Liikuntavammainen

Mikä voi olla vialla, kun virtsa ei tule suihkussa eikä aina vessanpöntölläkään (saatikka seisoessa ), mutta sängyssä pitkällään onnistuu kuikkaan.
Tuntuu kuin jokin painaisi ja estäisi virtsan tulon ? Lisäksi virtsaa tulee vähän kerrallaan ja usein.
Onkohan kohtalontovereita ?

5

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RAL
    • Liikuntavammainen

      Olen 67 v. Ja vaimo on sitä mieltä, että minulla on eturauhasen liikakasvu, mutta en ole mistään nähnyt, että se aiheuttaisi sellaista oiretta, että virtsa ei tule kuin makuuasennossa ! Sehän tässä mietityttää.

    • Oldebolde

      Olethan käynyt kuitenkin urologin vastaanotolla tutkituttamassa eturauhasesi tilanteen?

    • toistokatetroija

      Kyllä vaivoissa löytyy; olen perusterve mies, mutta yli 10 v. joutunut katetroimaan kolmasti päivässä, koska rakko tyhjenee laiskasti. Syytä ei ole löytynyt, mutta näin mennään, loppuun saakka.

    • kannattaakokeilla

      Yksi lääkäri suositteli mieheille pissaamista kyykyssä. Siinä on terveellekkin miehelle hyvä ehdotus. Kun pissaa seisoaltaan, niin virtsarakko ei tyhjene kokonaan ja sinne voi jäädä jotain joka aiheuttaa vaikka tulehduksen ajan saatossa.
      Olen testannut kyykkypissaa ihan pöntöllä ja vaikka seistessä ei tulisi enään tippaakaan, niin kyykyssä virtsarakko likistyy jotetekin ja aina tulee pieni liraus pönttöön. Olen siirtynyt lähes kokonaan pöntöllä pissaamiseen, sillä en halua itselleni mitään virtsatien tulehduksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2370
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      1279
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1201
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1191
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1135
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1096
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      952
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      887
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      757
    Aihe