Nyt selvisi, mistä tojon uusi keulan ilme on kopioitu. Itänmaapurissa vuosikausia kehitellyn Lada vestan keula oli jo ensimmäisissä koemalleissaan muutamia vuosia sitten "nykytojotan" kanssa yhtenäinen.
http://www.iltalehti.fi/autot/2015112420721225_au.shtml
Nähtävästi tojolla on kopsattu myös ladan nykyaikainen teksniikka.
http://www.iltalehti.fi/autot/2015112420721225_au.shtml
Nähtävästi tojolla on kopsattu myös ladan nykyaikainen teksniikka.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Nyky-toyotan keulan ilme on täysin erilainen.
http://images.cdn.autocar.co.uk/sites/autocar.co.uk/files/styles/gallery_slide/public/images/car-reviews/first-drives/legacy/toyota-avensis-st-2015-24_0.jpg?itok=f-H8WcTn
Tästäkin näkee ettei Toyota tee oikein mitään itse. Moottorit tulee PSA:lta ja bemarilta, pikkuauto ja paku PSA:lta ja muotoilukin on kopioitu muilta valmistajilta. Tässä tässä tapauksessa Ladalta.
Kannattaisi sinunkin käydä Specsaversilla! Silmäsairaudetkin saattavat johtua jostain vakavammasta........
Odotan Yariksen vm. 2016 esittelyä.
Moottori suurempi ja tehokkaampi.
Pärstän ilme sivistyneempi, nykyinen estää auton ostamisen tehokkaasti.
vaimon kanssa juur katteltiin uusia tojoja. melkein yhdestä suusta todettiin, että olkoot muuten mitä vaan, mutta haittaisiko, jos palkkaisivat muotoilijan joskus
Ehkä ongelma on enemmänkin se että tojo päästää liian monta muotoilijaa yhden auton kimppuun. Lopputuloksen tusina erilaista asiaa yhdessä autossa. Kaikkea ja paljon ei ole oikeasti konsepti. Ainakaan toimiva sellainen.
Hirveitä viritettyjä marsujahan nuo ovat, ei voi mitään.
tässä on se että sinä, Toyota-palstan trollipoju oksennat palstalle juttuja jotka on irroitettu asiayhteydestään ja yrität kääntää asian Toyotalle negatiiviseksi. Olen kirjoittanut useasti että parin vuoden sisällä muut kopioivat Toyotan/Lexuksen muotokieltä kukin kykyjensä mukaan ja niinhän tässä on käynytkin. Nyt saatanan pojanpökkelö väität itse itsellesi moneen kertaan vastaten että Toyota on se joka on kopioinut. Olet säälittävä paskahousu, et mitään muuta.
Kato sinä peiliin, vajakki ja mene sen yh-äippäs kainaloon
Käytkö hieman lämpimänä? Minä kyllä kestäisin kritiikin, vaikka omistaisinkin Ladasta kopioidun Toyotan.
Ei paljon paina, vaikka olisit kuinka moneen kertaan kirjoittanut omia tyhjästä vedettyjä näkemyksiäsi kopiomestarin "edistyksellisyydestä". Ladan prototyyppien keula oli aloitusviestin mukainen jo ennen tojon muka tyylikästä ilmettä. Rumia ovat kumpikin ja kopio ei tässäkään tapauksessa ole edes alkuperäisen tasoinen.
piti pojun vastata. Kertoo kyllä että kuka palstalla kuumenee. Vai oli Ladan PROTOTYYPPIEN keula kuvan mukainen. Varmaan olikin mutta Toyotan keula on ollut markkinoilla jo vuosia ja perinteisesti tiedetään, kuka kopioi Venäjän ollessa kyseessä ketäkin. Vähän itsekritiikkiä juttuihin trollipoju.
Kylläpä teroa jurppii tosiasiat :)
"Olen kirjoittanut useasti että parin vuoden sisällä muut kopioivat Toyotan/Lexuksen muotokieltä kukin kykyjensä mukaan ja niinhän tässä on käynytkin."
Onneksi ei ole käynyt.
kun sinä omistat vain sen yh-äippäsi ostaman Helkama Raisun ja tulet silti autopalstoille trollaamaan kuin aikuinen. Ei se kuule 15-kesäiseltä onnistu ilman että kukaan huomaa lapsellisuuttasi.
raisu on mitä paras emännänkin apua, kotitoijotaa takaisinkutsuilta odotellessa
Sinä olet aika hihhulipoika, sinä et ole vielä vierottunut äidin maidosta. kun seuraa nuita sinun ajatuksia.
Mene tero sinä vaikka mettään nenää niistelemään ja tumputtamaan yh-äippä ja helkama-raisu juttuinesi.
Vaginistin lämpö nousee viimeistään joulukuun alussa kun ensirekisteröinnit julkaistaan ja Toyota näyttää vikavaagenihuijarille,mistä kana pissii. Hermostuneisuus huijarileirissä alkaa olla jo melkein käsin kosketeltavissa
Jostain syystä Volkkari vetää Teroa puoleensa kuin jättimagneetti. Jotain erotiikkaa siinä yhteydessä on!?
Terot haluaisivat vetää volkkarin maskiin jos pystyisivät alkaa tojot olemaan jo niin läpi poljettuja. Tästä syystä niiden pikkupilit jöpöttää ja volkkari on niille pakkomielle.
Varmana tietona Mirain vetyautokonsepti on Ladasta lainattu.
Perustaen tiedon siihen, että venälainen teknologia on usein ollut edistyksellistä. Esimerkiksi silloin kun venäläiset leikkasivat laserilla, suomalaiset eivät olleet siitä edes kuulleet. Ihmetystä oli Lappeenrannassa, venäjällä leikatun potilaan lähetettä luettaessa. Mahtoivat nauraa Venäjällä, ajatellessaan reaktiota Suomessa. Missä leikkaushaava?
Leikkauspaikka oli kielletty kaupunki Moskovan laidalla.
Lapset keksineet taas keskustelua itselleen.
Uudet Tojot puhuvat keulallaan uutta muotokieltä. Sammakkoviuru.
sen parempi kutuauto
Tohjon tapauksessa käyttäisin mieluummin termiä "mätiminen".
Tiedättehän vanhan iskulauseenkin
Ingman saa maidon maistumaan
Toyota muovin ruostumaan
Ovakohan tältä palstalta jo täyspäiset ja aikuiset lähteneet? Niin on mennyt apukoulutasoiseksi länkytykseksi. Jäljelle ovat jääneet nämä muutamat syrjäytyneet vakiopäivystäjät,joille suolipalsta antaa sisällön elämään. Sääli!
Onko täällä muitakin syrjäytyneitä teroja kuin sinä?
Tero elää Teron elämää. Joskus pitää vetää Teroon lisää vetoa, niin riemastuttaa taas muita hetken aikaa.
on kirjoittanut tähän saakka 18 viestiä 28:sta. Onhan se saavutus sekin. Vielä kun niihin saataisiin edes hitunen uskottavuutta, järkeä ja aikuismaista kirjoittelua niin hyvä. Mutta noita toiveita lienee tässä trollipojun tapauksessa turha toivoa. Jotain vikaa päässä? Ehkä skitsofrenia? Paha juttu jos pikkupojasta asti sairastaa parantumatonta tautia.
Ennen Tojo kävi perusautosta. Oli kyllä sisältä tylsä ja ulkoa tylsä. Nyt on sisältä yhäkin tylsä, mutta ulkomuotoilu on saatu likikin karmeaksi. Luulin, että Priuksen muotoilufiasko oli vain sattumus, mutta samaa limboa tuppaa nyt liki joka malliin.
kopioimaan kilpaa johtavan konsernin muotoilua. Niinhän siinä on käynyt ennenkin. Miksi Volkswagenia ei kopioi kukaan. No siksi kun sen tylsempää tyyliä ei ole missään.
Ennen helvetti jäätyy kuin joku kopio Tojon muotoilua. Nykymuotoilu on tyrmätty mediassakin laajalla rintamalla ja Tojon muotoilujohtajakin selitteli Detoitissa että ymmärtää kritikin mutta käskyt tulivat ylimmältä taholta.
Aika selkeästi sanottu että hän ei halua ottaa vastuuta muotoilusta. En minäkään haluaisi.