Neuvoja aloittelijalle

Eli siis olen aikaisemmin piirtänyt lyijykynäpiirroksia, mutta nyt veri vetää maalaamaankin :) Olen viimeksi liki kymmenen vuotta sitten maalannut öljyväreillä (peruskoulun kuvaamataidon tunnilla), joten olen ihan untuvikko. Olen ostanut värit ja pohjan, ja tiedän sen verran, että tarvitsen tärpättiä värien ohentamiseen ja liimaseosta kankaan pohjustamiseen.

Voisiko joku siis opettaa mulle KAIKEN kädestä pitäen (tai ainakin jotain ;))?! Olisin myös kiitollinen vinkeistä, että mistä löytäisin laadukkaita ja mahdollisimman edullisia maalaustarvikkeita. Asun Tampereella, joten mieluiten tietysti täältä, mutta käyn pääkaupunkiseudullakin ajoittain.

Kiitoksia jo etukäteen :)
5779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miten olisi Työväenopiston öljymaalauskurssille osallistuminen ? Varmaan niitä on Tampereella. Öljymaalaus kun on vähän hitaasti opeteltava homma ja perustuu siinä missä muukin taiteilu havaintoon, että kirjekurssit tai kirjasta opettelu on aika vaikeata. Ryhmässä näkee myös monta vaihtoehtoa samasta harjoituksesta, mistä voi ottaa opisksi hyvässä ja pahassa :). Kannattaa suhtautua jossain määrin pedanttisesti värien sekoituksen opetteluun, vaikka ilmaisu olisi kuinka anarkistista suhteessa opettajan mielipiteisiin.
Onnea ja menestystä !

Äänestä

Kurssi on ehdottomasti hyvä ajatus, nythän alkaa täällä Tampereellakin Ahjolan ja Sampolan kurssit sopivasti tammikuussa! Sieltä saat perustiedot kädestä pitäen, sen jälkeen on hyvä jatkaa itsenäisesti.

Maaleja löydät esim. Arteljeesta Aleksanterinkadulta ja Tampereen paperi & taideväristä Kauppakadulta Hämeenpuiston kulmassa. Kurssille jos suuntaat, sieltä hommataan usein yhdessäkin materiaaleja kimppa-alennuksin.

Äänestä
  • Meinaan vaan, että olisin itsekin kiinnostunut öljyvärimaalauksesta, mutta pelottaa, että muut ovat kursseilla jo hyviä piirtämään ja maalaamaan. Itse kun en ole oikeastaan edes piirtänyt tai maalannut millään. Eikös niillä kursseilla pitäisi kuitenkin perusasioita osata, että voisi alkaa harjoittelemaan jotain mallin maalaamista? Uskaltaako sinne mennä, jos kaikista töistä tulee vaan harakanvarpusia?

    Äänestä

  • pipi kirjoitti:

    Meinaan vaan, että olisin itsekin kiinnostunut öljyvärimaalauksesta, mutta pelottaa, että muut ovat kursseilla jo hyviä piirtämään ja maalaamaan. Itse kun en ole oikeastaan edes piirtänyt tai maalannut millään. Eikös niillä kursseilla pitäisi kuitenkin perusasioita osata, että voisi alkaa harjoittelemaan jotain mallin maalaamista? Uskaltaako sinne mennä, jos kaikista töistä tulee vaan harakanvarpusia?

    Ellei kurssin kuvauksessa muuta sanota, ei tarvitse olla mitään perustietoja. Joskus tietysti on ns. jatkokursseja, mutta siitä on kyllä maininta. Itse olen ollut mm. akvarellikurssilla, ja mukana oli kaikentasoisia taiteilijanalkuja. Toiset osasivat piirtää, toiset eivät. Toiset olivat maalanneet ennekin, toiset eivät. Sekaan vaan!

    Äänestä

Voi katsella valmiita teoksia osoitteessa
http://www.taidetta.net/gallery/
ja kysellä tekijältä itseltään vinkkejä, jonka tauluista/tekniikasta pidät.

Voit laittaa kysymyksesi taulujen kommenttiin tai sitten suoraan s-postitse mikäli se on sivulla julkaistu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Öljyvärimaalaus kirjoitti:

Eli siis olen aikaisemmin piirtänyt lyijykynäpiirroksia, mutta nyt veri vetää maalaamaankin :) Olen viimeksi liki kymmenen vuotta sitten maalannut öljyväreillä (peruskoulun kuvaamataidon tunnilla), joten olen ihan untuvikko. Olen ostanut värit ja pohjan, ja tiedän sen verran, että tarvitsen tärpättiä värien ohentamiseen ja liimaseosta kankaan pohjustamiseen.

Voisiko joku siis opettaa mulle KAIKEN kädestä pitäen (tai ainakin jotain ;))?! Olisin myös kiitollinen vinkeistä, että mistä löytäisin laadukkaita ja mahdollisimman edullisia maalaustarvikkeita. Asun Tampereella, joten mieluiten tietysti täältä, mutta käyn pääkaupunkiseudullakin ajoittain.

Kiitoksia jo etukäteen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu