Voiko käyttää 3G-liittymää 2G-verkossa ilmaiseksi

Nettimetti

Lähden lappiin, voinko käyttää liittymää 2G-verkossa oletus 3G:n sijasta lisäkuluitta?

Haluaisin säästää akkua noin.

7

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fffefef

      Saunalahti prepaidissa 3G netin kustannos on euron luokkaa per päivä.

    • eivoikäyttää

      Aina jokin maksaa:)

    • Kalevi_miettii

      Käytän mökillä 3G-liittymällä 2G-verkkoa, koska siellä ei 3G edes toimi. Mitään lisäkustannuksia 2G:n käytöstä ei tule. Jos toimii Itä-Suomessa noin, niin eiköhän sama päde Lapissakin.

      • kyllämuutenmaksaa

        Kyllä tulee jos liittymässä ei ole datapakettia.


    • Nettimetti

      Kiitos, näytti olevan ilmaista, kun pakotin eilen puhelimen 2G-verkkoon kotona. varmaan toimii niin Lapissakin, katsoin puhe erittelyä, oli 0 € data vaikka oli koko päivän 2G-verkossa puhelin.

      • Äläoletyhmä

        Ei se edelleenkään ole ilmaista jos sinulla ei ole mitään datapakettia..


    • Hei Nettimetti! Voit tosiaan käyttää 2G-yhteyttä 3G:n sijasta ilman veloitusta. Elisa/Saunalahden kaikkiin laskuttuviin liittymiin kuuluu ilmainen ja rajaton data.

      Prepaid-liittymiin tilataan erikseen datapaketti tietyllä nopeudella, joten siinä hinta riippuu tilatusta paketista. Ilman pakettia surffaus vaatii saldoa ja maksaa enintään 0,99e/käyttöpäivä tai 1,90e/käyttöpäivä ennen 1.6.2015 käyttöönotetuilla liittymillä.

      Tiia-Maria/Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      196
      8347
    2. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      27
      6074
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      169
      5709
    4. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      15
      3497
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      82
      2957
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      291
      2640
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      178
      2529
    8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      618
      2380
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      91
      2196
    10. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      18
      1412
    Aihe