Omillaan asuminen

epätoivoinenn

Olen lukion toisella luokalla ja täytän 17-vuotta nyt. Olisi pakottava tarve muuttaa omilleen. Ja ennen kun tänne tulee joku sanomaan että parempi pysyä siellä kotona, niin kerron että tilanne on niin äärimmäinen että pelkään edes olla kotona ja paha olo näissä olosuhteissa asumisesta on kärjistynyt jo masennukseen. Teen mitä vain päästäkseni pois. Suunnitelmissa oli pitkittää lukio 4 vuoteen mikä mahdollistaisi osa-aikais työskentelyn opiskelun oheella. Kysymykseni onkin, että mitä tukia voin saada tässä tilanteessa? Vanhempani ovat sen verran vauraita, että jos heidän tulojaan katsotaan, en tule samaan euroakaan.

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 611

      Alle 18-vuotiailla vanhempien tulot vaikuttavat sekä opintorahaan että asumistukeen. Tulorajat ovat aika alhaiset, eli jos vanhempasi ovat molemmat töissä ja edes melko hyvätuloisia, niin et saa senttiäkään. Vanhemmilla on elatusvelvollisuus.

    • en.hoopo

      Kouluterv.hoitajalle mene ensin. Hän ohjaa eteenpäin lääkärille tai sossulle. Kerrot miksi pelkäät kotona. Väkivaltatilanteessa voit mennä päivystävälle tai soittaa poliisit.
      Vanhempasi voivat elättää Sinut muuallakin kuin oman kattonsa alla. Valehdella tuskin kannattaa, koska vanhempiasi on kaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7487
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3921
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2188
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1497
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      44
      1473
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1372
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      341
      1190
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1002
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      938
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      917
    Aihe