Omillaan asuminen

epätoivoinenn

Olen lukion toisella luokalla ja täytän 17-vuotta nyt. Olisi pakottava tarve muuttaa omilleen. Ja ennen kun tänne tulee joku sanomaan että parempi pysyä siellä kotona, niin kerron että tilanne on niin äärimmäinen että pelkään edes olla kotona ja paha olo näissä olosuhteissa asumisesta on kärjistynyt jo masennukseen. Teen mitä vain päästäkseni pois. Suunnitelmissa oli pitkittää lukio 4 vuoteen mikä mahdollistaisi osa-aikais työskentelyn opiskelun oheella. Kysymykseni onkin, että mitä tukia voin saada tässä tilanteessa? Vanhempani ovat sen verran vauraita, että jos heidän tulojaan katsotaan, en tule samaan euroakaan.

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 611

      Alle 18-vuotiailla vanhempien tulot vaikuttavat sekä opintorahaan että asumistukeen. Tulorajat ovat aika alhaiset, eli jos vanhempasi ovat molemmat töissä ja edes melko hyvätuloisia, niin et saa senttiäkään. Vanhemmilla on elatusvelvollisuus.

    • en.hoopo

      Kouluterv.hoitajalle mene ensin. Hän ohjaa eteenpäin lääkärille tai sossulle. Kerrot miksi pelkäät kotona. Väkivaltatilanteessa voit mennä päivystävälle tai soittaa poliisit.
      Vanhempasi voivat elättää Sinut muuallakin kuin oman kattonsa alla. Valehdella tuskin kannattaa, koska vanhempiasi on kaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      140
      1745
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1658
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1410
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1154
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      277
      1107
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      958
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe