sain kannettavan ja nyt pitäis saada neuvoja sen suhteen, että kuinka saan pöytäkoneesta liitettyä netin myös kannettavaani langattomasti?
Ohjeissa puhutaan wlanista, mistä en ymmärrä tippaakaan.
Voisitteko antaa laite esimerkkejä, joissa on hyvä hinta/laatu suhde?
Ohjeissa puhutaan wlanista, mistä en ymmärrä tippaakaan.
Voisitteko antaa laite esimerkkejä, joissa on hyvä hinta/laatu suhde?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensiksi pitäis tietää mitä sulla jo on? Eli onko kannettavassa wlan valmiina? Miten se netti tulee siihen pöytäkoneeseen? Ja mikä nettiyhteys siihen tulee, kaapeli, ADSL, modemi, ISDN?
Tuossa on yksi hyvä: http://www.apple.com/fi/airportexpress/
Ja noin yleissuosituksena sanoisin, että D-linkillä näyttää olevan halpoja vehkeitä, mutta vastaavasti täällä näkee paljon ongelmiakin.
Olen itse vemmeltänyt paljon noiden D-Linkin wlan-vehkeiden kimpussa. Kyllä ne on hyvin toimivia vehkeitä mutta oletus asetukset ovat syvältä. Mitä täällä olen surannut, niin ihmiset taitavat iskeä ap:nsa johdot kiinni ja jos ei pelaa oletuksilla niin paska vehje. Osa ei edes tiedä mitään asetuksista.
Markkinoilla on vehkeitä, jotka voi asentaa tyyliin piuhat kiinni, virta päälle ja nettiin...
Miksi suositella laitetta, jonka asennus menee aika monelta peruskäyttäjältä yli hilseen.
Voisitko laittaa vaikka jonkin osoitteen josta noita asennusohjeita voisi löytää, esim. kotimaisella tai yksinkertaisella hitaasti puhutulla oppikouluenglannilla ? !
Muuten olen kyllä kanssasi samaa mieltä tuosta, että D-Linkit kyllä yleensä toimivat hyvin !
Kiitos !
Osta pöytäkoneeseesi WLAN pci tai usb pääte (maksaa 30€) ja kannettavaasi wlan PCMCIA tai USB pääte ellei siinä oo jo ja maksaa 30€
Eli kaikki on b/g standardia ja oli kortti sitten ulkoinen USB tai sisäinen PCI tai PCMCIA niin hinta on 30€ Jos sinulla on laajakista ja hault käyttää kannettavaa muista koneista riippumatta niin osta tukiasema maksaan 50€
eli voit ostaa pöytäkoneeseen myös WLAN-kortin ja kannettavaan niin kaikki toimii langattomasti