Asumistukien miljoonat osinkoina ay-liikkeelle

Urmas_Kala

SDP koki odottamattoman kovan vastaiskun eduskunnan kyselytunnilla tiistaina, kun se yritti hiillostaa hallitusta eläkeläisten asumistuista. SDP väitti hallituksen leikkaavan asumistukia, vaikka tuki ei laske. Ministeri Hanna Mäntylä kuritti SDP:n Antti Rinnettä poikkeuksellisen rajusti muistuttamalla, että ammattiyhdistysliike kuittaa asumistuista kymmenien miljoonien verovapaat osingot.

– Hallituksen linjauksen mukaan vuokransaajien tasavertaisuuden vuoksi enimmäisasumismenot ja tulonormit tullaan pitämään vuoden 2015 tasossa. Kysymyksessä ei siis ole lähtökohtaisesti leikkaus. Siinä ei tule tapahtumaan laskua eikä nousua, vaan taso tulee säilymään vuoden 2015 tasossa. Jos kysymys olisi ollut leikkauksesta, olisimme voineet sitoa eläkeläisten asumistuen kansaneläkeindeksiin, jolloin tuki olisi tullut putoamaan ja se olisi ollut leikkaus, mutta tätä hallitus ei tehnyt, sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä (ps.) vastasi.

Ay-liike on saanut viiden vuoden aikana 50 miljoonaa euroa VVO:n vuokraosinkoina. Ammattiliitot, mm. Antti Rinne (sd.) on istunut Pro:n hallituksessa, ja kuitannut vuokratuotoista verovapaat osingot. Vuokrien tuottoja maksatetaan suurelta osin pienituloisille maksettavilla asumistuilla, Mäntylä syytti.

Kun SDP:n Pia Viitanen tinkasi asiasta edelleen, Mäntylä kävi vastahyökkäykseen: hän muistutti, ettei hallitus voi ratkoa vuokrien kovuuteen liittyvää ongelmaa pelkästään tukia nostamalla, koska se tuppaa vain nostamaan vuokria entisestään. Tuet menevät siis käytännössä aivan muualle kuin köyhien eläkeläisten taskuihin. Tukien saajia löytyy jopa SDP:n joukosta.

Antti Rinne asumistukien kummisetänä:

– Hallitus tavoittelee päätöksillään myös sitä, että ihmisillä on mahdollisuus asua kohtuuhintaisissa asunnoissa. Jokainen asumistuen korotus heijastuu myös vuokratasoihin, Mäntylä aloitti.

– Tästä on tuore Ylen uutinen: ay-liike on saanut viiden vuoden aikana 50 miljoonaa euroa VVO:n vuokraosinkoina. Ammattiliitot, mm. Antti Rinne (sd.) on istunut Pro:n hallituksessa, ja kuitannut vuokratuotoista verovapaat osingot. Vuokrien tuottoja maksatetaan suurelta osin pienituloisille maksettavilla asumistuilla, Mäntylä syytti.

Tämä sai aikaan hämmästynyttä ja levotonta kohinaa SDP:n riveissä. Puhemies Maria Lohela joutui pyytämään salia rauhoittumaan. SDP:n Tuula Haatainen sivuutti Mäntylän hyökkäyksen hämmästyneenä ja koetti palata alkuperäiseen aiheeseen pyytäen hallitusta etsimään viiden miljoonan asumistukisäästöön, joka jäädytyksellä saavutetaan, rahat muualta, kuten autoverosta.

Talousvaliokunnan puheenjohtaja Kaj Turunen (ps.) palasi kuitenkin ay-liikkeen osuuteen.

VVO:n Arava- ja asumistuet osinkoihin:

– Kun asumistukia korotetaan, se heijastuu yleensä vuokrahintoihin ja saman verran vuokria korotetaan. Valtion tukemissa Arava-asunnoissa asuu noin puolet vuokralaisista. Jos katsoo VVO:n osingonjakoa, jonka omistaa ammattiyhdistysliike, vuonna 2008 neljä miljoonaa. Siitä se on noussut portaittain ja vuonna 2014 sieltä on jaettu liki 25 miljoonaa. Kysyisin asuntoministeriltä, miten hallituksessa huomioidaan jatkossa tämä, Turunen kysyi.

Asuntoasioista vastaava maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) vastasi, että hallitus valmistelee esitystä, jolla rajoitetaan valtion tukeman vuokra-asuntotuotannon vuokrien nousua niin, että asunnon rakentajan omalle pääomalle saamaa tuottoa lasketaan kahdeksasta prosentista neljään prosenttiin. Tästä puhuttiin jo hallitusneuvotteluissa.

– Näin ollen valtion tuetussa asuntotuotannossa ei pystytä korottamaan kohtuuttomasti vuokria, Tiilikainen lupasi.

– Tämän lisäksi tuodaan uusia toimenpiteitä, joilla avataan vuokra-asuntotuotantoa uusille toimijoille. Siirrytään kohdekohtaiseen tarkasteluun toimijakohtaisen tarkastelun sijasta, Tiilikainen paljasti.

SDP:n arvelut ”pötypuhetta”:

Viitanen väitti hallituksen suhtautuvan eläkeläisiin kylmäkiskoisesti ja väitti SDP:n varjobudjetissa otettavan vähemmän velkaa kuin hallitus ottaa, eikä SDP siltikään leikkaisi pienituloisilta ja eläkeläisiltä. Hän väitti hallituksen eriarvoistavan eläkeläisten ja palkansaajien verokohtelun lupauksiensa vastaisesti. Tähän vastasi valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.).

– Väititte viitaten SDP:n varjobudjettiin, ettette lisää velkataakkaa. Tuo on suoranaisesti pötypuhetta. Te lisäätte velkataakkaa, kiristätte verotusta 750 miljoonalla eurolla, teillä ei ole esityksessä yhtään rakenteellista uudistusta ja sen päälle yritätte laastarilla paikata pysyviä menoja. Älkää silloin väittäkö täällä, että te ette lisäisi velkataakkaa, Stubb napautti.

2

170

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KallistaOnHumppaJaHömppä

      Samalla lailla työtömiä käytetään (ennen varsin laajasti) hyväksi esim. työttömien koulutuksessa missä työttömiä koulutetaan humppaan ja hömppään kurssin järjestäjän korjatessa miljoonat. Tästä vaan muistuksena Järvenpään ja Jalasjärven tapaukset. Siis pientä ihmistä käytetään hyväksi muka jonkun hyödyn saajana, kun todellisuudessa työtön ei saa itselleen miljoonista mitään. No ehkä sen 9 e/vrk kuitenkin.

    • Halla-ahonäänestäjä7

      KOKO SUOMI ON SIIRTYNYT KEINOTTELUYHTEISKUNNAKSI

      KÖYHÄT ELI MAMUT TULEVAT SYÖMÄÄN SOSSUA JONKA AVULLA NE LOMAILEVAT MAISSAAN JOISSA EIVÄT HALUA ASUA JA TUOVAT SERKUTKIN MUKANAAN

      VÄHÄVARAISET EIVÄT MENE TÖIHIN KOSKA SE EI KANNATA ELLEI PALKKA OLE NOIN 2500 EUROA SOSSULLA JA ASUMISTUELLA ELÄÄ PAREMMIN

      VARAKKAILLA ON MONIA KEINOTTELUMAHDOLLISUUKSIA, LÄÄKÄRIKSI KOULUTUS MAKSAA YHTEISKUNNALLE 100 000 EUROA JA RIKKAIDEN LAPSET KOULUTTUVAT JNE.

      yritykset keinottelevat yksikään firma ei enää sijoita ellei saa tukea valtiolta kukaan ei suostu sijoittamaan omaa pääomaansa mihinkään

      olemme siirtyneet yleiskeinotteluyhteiskuntaan jossa keinottelu menee koko yhteiskunnan läpi

      Mamu syö pöydässäsi. Sharia poistaa luottamusyhteiskunnan. Mitä voit siis tehdä heti?

      MIHIN VOI KULUTTAA JOTAIN heti

      HOMMAFORUMIN JOULUPATA, MUISTAKAA

      http://oma.pelastusarmeija.fi/joulupata/12-3575

      mistä voi paljon enemmän säästää heti

      Arkkipiispa vertaa Suomea natseihin

      http://jplehto.puheenvuoro.uusisuomi.fi/208958-mita-arkkipiispa-makinen-sanoi-natsikortti

      EROA KIRKOSTA, TÄMÄ EI LIITY SIIHEN OLETKO USKOSSA, VOIT USKOA KUULUMATTA ARKKIPIISPALAISIIN

      http://eroakirkosta.fi/ https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      88
      1424
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1145
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      65
      1110
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      918
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      63
      797
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      70
      758
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      730
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      702
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      636
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      606
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      585
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      547
    16. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      547
    17. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      544
    18. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      535
    19. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    20. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      40
      523
    Aihe