980Ti vai odotanko Pascal HBM2

aatu_hilleri

Ostaakko 980 Ti vai odotanko ensi kesään Pascal näytönohjaimia joissa mukana HBM2 muisti?
Tämän hetkinen näytönohjain on HD7870 joten parannus on huomattava kumpaan sitten päädynkin.

15

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa_odottaa

      GP100-ohjaimet tulevat myyntiin 2016 alussa, ja siihen ei ole enää pitkä aika. Myös 2016 pelien asetukset säädetään siten, että ne pyörivät ultrana GP100-kortilla, ja 980ti:llä saa tyytyä matalampiin asetuksiin, kuten tällä hetkellä 780/780Ti:n omistajat.

      Jos aikoo 800€ näytönohjaimen hankkia, niin ehdottomasti kannattaa vähän vielä odotella ja ostaa tuollainen huippuohjain, eikä kohtapuoliin vanhenevaa edellisen sukupolven korttia.

      Yhtä paljon harmittaisi, jos elokuussa 2014 olisi ostanut huippukalliin 780Ti:n, eikä mennyt kuin kuukausi kun 970 halpisbudjettikortitkin menevät siitä ohi. Kalliilla rahalla sai virtarohmun kortin jolla pelit eivät edes pyöri ultrana moiteettomasti, vaan tarvittaisiin 980.

    • Innollaoottelemassa

      Kellään tietoa suunnilleen milloin nvidia julkaisee nua pascal näytönohjaimet ja minkä hintaisia ne ovat? Löytyykö 400-450€ hintahaarukasta mitään?

    • jhyvfuycv

      Veikkaan, että Nvidia GTX 1000 sarjan kortit julkaistaan tämän vuoden keski vaiheilla tai lopulla, esim. GTX 1070 voi olla tuossa 400-450€ haarukassa ja GTX 1080 500-600€ tietämillä, mutta pelkkää mutua vielä minun heitot.

      Nämä hinnoitellaan kuitenkin sen mukaan, että kuinka tehokkaita ne ovat edeltäviin verraten, jos esim. GTX 1070 olisi esim. 10x nopeampi kuin esim. GTX 970, niin älkää unta nähkö että sen silloin saisitte 400€, maksaisi siinä tapauksessa tuplasti enemmän, ainakin tästä olen aika varma!

      • Titan_III

        GP100-piirien massavalmistus TCMS:n 16nm finfet prosessilla aloitettiin jo viime kesäkuussa, 7 kuukautta sitten. Myyntiin ne tulevat tämän vuoden alussa, ehkä tammikuun lopussa.

        Näytönohjaimia tulee aluksi 2 eri versiota, ammattikäyttöön 32GB HBM2-muisteilla (Tesla) sekä pelaajille tarkoitettu versio 16GB HBM2 muisteilla (Titan). GP100-piirissä on 17 miljardia transistoria, kun Titan X:ssä vain 8 miljardia.

        GTX1080/1070:n myyntiintulosta ja spekseistä ei ole vielä mitään tietoa, mutta se venyy varmaankin keväälle.


      • Tagundahrahaz

        http://www.eteknix.com/gtx-1070-faster-freaking-titan-x/ Tääl lukee ainaki et kyl se olis halvempi kuin gtx 970 ja paljon nopeempiki.


    • abautmän

      1080/1070 tulee just kohta kauppoihin, niin nyt ei kannata enää ostaa ollenkaan 980 näyttistä. 980 sarjan korteista on kohta ylitarjontaa kaikilla osto ja myyntipalstoilla kun jokainen yrittää kiireellä myydä pois ennenkuin hinnat tippuu muutamaan kymppiin.. eli kannattaa odotella ja ostaa virtapihi 1080 joka on yksinään jo parempi kuin kaksi 980 titania, eikä tule maksamaan ku about 5 hunttii ;D

      • heinäkuussa_custom

        Tässä kuussa tulee aluksi myyntiin vasta pelkät referenssimalliset 1080-kortit, jotka ovat satasen kalliimpia ja aika kehnolla jäädytyksellä varustettuja. Lisäksi niissä on vain 1 pci-e virtaliitin, joka rajoittaa virransyöttöä 150 wattiin. Eli vaikka referenssijäähyn vaihtaisi vesijäähyyn tai vastaavaan, silti ei paljoa pysty kellottamaan eikä jännitettä nostamaan.

        Edullisempia ja parempia custom-malleja joutuu odottamaan tyypillisesti muutaman viikon varmaankin heinäkuun puolelle. Gigabyte on ilmoittanut julkaisevansa oman custom mallinsa heinäkuussa (XtremeGaming, joka on 23% nopeampi verrattuna referenssiin 980Ti:n tapauksessa)


    • Afarensis

      juurikin näin, jos on varaa 1070 / 1080 olisi oiva vaihtoehto, eikä tarvi ennään Titania miettiä. Hyvä kortti ja raahaa säästyy.

      • heinäkuussa_hinnanlasku

        Pcadvisor-sivuston mukaan amd:ltä tulee 29. kesäkuuta myyntiin (kaupan hyllylle asti) RX 480 kortit, joten 3 viikon sisällä pitäisi tulla myös amd:n arvosteluita ja benchmarkkeja.

        RX480 tulee laskemaan 1070 ja 1080 korttien hintoja, jotka hinta-tehosuhteeltaan tällä hetkellä eivät ole erityisen hyviä, vaan ihan linjassa vanhojen hintojen kanssa. Paljon kalliimpia kuin 980Ti (joiden hinnat eivät ole edes laskeneet) ja saman verran tehokkaampiakin.

        2kpl RX480 8GB versiona crossfirenä on puolet halvempi ja 4k-pelaamisessa tehokkaampi kuin 1070 tai 1080, jolloin pakosti niiden hinnat laskevat. Muuten budjetti 4k pelaajat siirtyvät amd:n leiriin ja hankkivat samalla rahalla edullisen 400€ hintaisen 4k-näytön ja 2kpl 480:aa, ja suorituskykykin on hiukan parempi kuin 800€ 1080:lla.


      • Afarensis

        Niin se taisi ollakin. luin tuon jutun, muistin nyt kun mainitsit. Hyvä kuulla RX480stä, ettei mene Nvidian monopoliksi. Mikähän teho yhdellä RX 480 kortilla on yhteen 4Gb 960 oc korttiin verrattuna?


      • 2-3-kertainen_nopeus

        "Mikähän teho yhdellä RX 480 kortilla on yhteen 4Gb 960 oc korttiin verrattuna? "

        RX 480 useimmissa lähteissä tehoksi mainittu 5500 Gflops, ja 960 2308 Gflops (oc-versio 2365 gflops).
        Gflopsien lisäksi pelinopeus riippuu myös siitä, miten hyvin peli pystyy näytönohjaimen kaikki tehot hyödyntämään. Async varjostimia käyttävissä dx12-peleissä nopeus on ehkä 3-kertainen, kun nvidialle optimoiduissa HairWorks -ym. peleissä 2-kertainen verrattuna 960 oc-korttiin.


    • full-hd_pelaamiseen

      Star Citizen, uusin beta-versio pyörii ilmeisesti very high tai ultra-asetuksilla fullhd:na GTX1080:lla, frameratet avaruustaisteluiden aikana luokkaa 45-55 fps. Sisätiloissa vielä jähmeämpi.
      https://www.youtube.com/watch?v=FcU0XiR_6DE

      Star Citizen varmasti ei jää viimeiseksi näin raskaaksi peliksi, vaan 6kk päästä alkaa olla jo tyypillistä, että graafisesti hienoimmat AAA-pelit hädin tuskin pyörivät full-hd:na GTX1080:lla. Sitä kevyemmät puolestaan tuntuvat melkein indie-peleiltä ja grafiikoiltaan vanhentuneilta.

      On myös ihan perusteltua odotella syksyä ja GTX1080Ti:tä 16GB HBM2 muistilla, pelkkään full-hd pelaamiseen. Uudet pelit alkavat olla niin raskaita, että 4k:sta on näillä näkymin turha vieläkään haaveilla.

      • melkein_voi_jo_pelata

      • Afarensis

        Star citizenin idea voisi tuottaa myös avoimen galaxin star wars pelin, jonka laajuuteen saisi upotettua kaikki kaukaisessa galaksissa olleet tapahtumat. Ainakin kirjalisuuden puolella siihen löytyis loputtomasti lisä materiaalia.

        VR pelaaamiseen tarvii varmaan pari 1080aa SLIhin


      • Ti_julkaisu_epävarma

        "On myös ihan perusteltua odotella syksyä ja GTX1080Ti:tä 16GB HBM2 muistilla"

        1080Ti:tä ei välttämättä julkaista ollenkaan, paitsi aikaisintaan 2017 Vegan julkaisun aikoihin, mikäli volta myöhästyy ja vega on riittävän lähellä tai nopeampi kuin 1080.
        1080 kuitenkin pysyy vielä kauan nopeimpana ohjaimena, ja 1080Ti tulee joskus vuoden päästä jos tulee.
        GTX600-sarjassakaan 680Ti:tä ei tullut ollenkaan, koska 4gb 680 oli riittävän nopea myös verrattuna 7970 GHz editioniin.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2294
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2000
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1767
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1731
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      494
      1567
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1540
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1370
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1275
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1268
    Aihe