Olen 20-vuotias nainen ja huomasin tänään alapäässäni sheivatessani pieniä kovia rakkuloita. Tarkemmin tutkittuani löysin myös punoittavan rakkulan emättimen suulta limakalvolta. Rakkulat eivät ole kipeitä, kutise ja tuskin olisin niitä edes huomannut ilman karvojen ajelua. Aloin googlailla aiheesta ja nyt pohdin vaihtoehtoja kondylooman ja herpeksen väliltä. Molemmat aika ikäviä vaihtoehtoja. Juuri viime viikonloppuna tuli humalapäissään harrastettua suojaamatonta seksiä. Eli tartuntariski on hyvinkin mahdollinen. Kondyloomalla itämisaika pidempi, mutta sekin on ihan mahdollinen vaihtoehto. En oikein osaa eritellä oireita kumpaankaan tautiin. Maanantaina varaan ajan gynelle, mutta ois kiva kuulla millaisia oireita muilla on tullut kyseisistä taudeista ja jos sukupuolitauti todetaan, niin pitääkö mun ottaa asia puheeksi tän yhden illan jutun kanssa? On kuitenkin tuttu, niin voisin hyvin kysyä, onko hänellä mahdollisesti todettu joku sukupuolitauti. Tai ainakin kehottaa käymään testeissä, jos on oireeton.
Vastaukset 5
- Kimmelli
Mulla on ollut molemmat, ja molemmat puhjenneet vaan kerran. Herpes-rakkuloita mulla oli monta, varmaan kymmenen ja ne oli tosi tosi kipeitä. Ne oli sellasia vaaleita keskeltä, ja pikemminkin kuopalla kuin koholla. Kondylooma taas oli kaksi pienen pientä näppylää jotka oli koholla ja suhteellisen ihon värisiä, ja ei yhtään kipeitä.
Herpes oli mulla kropassa ennen puhkeamista ainakin pari kuukautta, kondyloomasta taas en osaa sanoa yhtään.
Molemmista on selvitty eikä mitään näkyviä oireita oo hoitojen jälkeen ollut. Herpeksestäkin on jo vuosia, onneksi.- fgdsfgdfgdfhfdffdh
Kondyloomasta voit selvitä, mutta herpes on ja pysyy elimistössäsi. Eli et voi koskaan olla varma, milloin se tulee uudestaan esiin. Asia pitää muistaa kertoa, jos esim. synnytät. Monilla herpeksen ensitartunta on tuskallinen. Jos uusiutumisia on harvoin, ne saattavat olla lähes oireettomia. Itselläni vähäoireinen herpes löytyi lähes vahingossa. Eikä sekään ole tullut uudestaan esiin pariin vuoteen.
Papilloomaviruksien jäljiltä osa saa kohdunkaulan syövän, joten papa-seulonnat ovat jatkossa sitä tärkeämpiä. En tiedä, voiko samalla ihmisellä olla eri tyyppisiä ja eri paikassa olevia papilloomaviruksia yhtä aikaa. Eli ei kannata olla liiallisessa turvallisuudentunteessa, vaikkei mitään näkyisi.
- kondynkokenut
Itsellä kokemusta kondyloomasta. Kävin gynellä ja sain reseptin Aldaraan (oli aika kallis, yksi paketti jonka ostin 50e). Levitin ohjeen mukaan kolmeen kertaan, joka toinen päivä, ja sillä kuurilla se katosi kokonaan. Oikeastaan jo kahdella ensimmäisellä penslauskerralla, mutta on tärkeää penslata vähintään kolmesti. Suosittelen hakeutumaan lääkäriin! Tsemppiä :)
- hfghjgjfjgfjgfj
Tuskinpa kondylooma kehittyy viikossa. Herpesrakkulat voivat olla hyvin siistejä ennen puhkeamista, puhkeamisen jälkeen voivat infektoitua. Löydät niistä hakukoneella kuvia. Monissa kuvissa herpesrakkulan ympäristö punoittaa. Itselläni näkyi vain siistit rakkulat, ei mitään punoitusta. Mielestäni herpesrakkulat eivät ole kovia, vaan puhkeavat helposti. Vähän vastaavia kuin vesirokkorakkulat, auringonpolttamat tai pieni palovamma.
Herpeksestä voi ottaa virusnäytteen vain silloin kun se oireilee (=on ehjä), eli lääkäriin olisi pitänyt mennä heti. Useimmilla herpekseen liittyy kirvelyä, kipua tms. En usko, että sinulla on kumpikaan kyseessä. Jos se on sukupuolitauti, niin jokin muu. Myös sheivauksella voi olla asiaan vaikutusta. Eli voivat olla sisäänpäin kasvaneita karvoja, talipatteja tms. - entiedäauttaako
Mä mietin, että voisko ne olla vaan finnejä? Mulla oli kerran sellanen kova valkoinen näppylä mun poskessa. Se kun ei muuten lähteny, niin mä leikkasin sen auki paperiveitsellä. Ei kyllä toimi sulle tuo kikka mutta ehkä tää auttaa?
t:Rosvoroope
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3011238Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3091183Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87924
- 106909
- 101889
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13604- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577