Lahden Yhteiskoulu

Benji_89

Olis siis tarkotus mennä peruskoulun jälkeen lukioon ja oon ajatellu, että hakisin Lahden Yhteiskouluun, mutta...
No ihan ekaks, kuinkahan hyvä päättötodistuksen keskiarvon pitäs olla, että kannattaa edes haaveilla tulevansa valituks?
Mulla on nyt lukuaineiden keskiarvo jotain kaheksan.
Ja tokaks, eikös LYKki oo yksityinenkoulu? Meinasin vaan, että tarviiko maksaa jotain lukukausimaksuja?

Kokemuksia LYKistä?

7

5345

Äänestä

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liisi

      Ite oon käyny Lahden yhteiskoulun lukion, tosin monia vuosia sitten...Pääsin sinne sillon sisälle muistaakseni 8,7 keskiarvolla ja en ole lahtelainen ja keskiarvon ei tietääkseni tarvi lahtelaisilla olla yhtä korkea.
      Se että koulu on yksityinen ei tarkoita sitä että pitäis maksaa mitään, joten älä huoli! Yksityisyys tarkoittaa vaan sitä, että koululla on enemmän rahaa käytössä, joten kaikki on hienompaa ja uudempaa yms. Lykkyä tykö!

    • .....................

      Keskiarvo on yli kahdeksan muistaakseni ja vaatimukset tosi kovat että menestyy.
      Kavereita tuskin tulet sitten saamaan koska kaikki ajattelevat omia numeroitaan.
      Jos haluat käydä iltalukion riittä että ilmoittaudut iltalinjalle, ei tarvi hakea.
      Opiskelu ei maksa poikkeuksena tosin aineopiskelu.

    • ----

      Heippa!

      LYKkiin kannattaa pyrkiä, jos keskiarvosi on hieman yli 8. Itsellä se oli ysin jälkeen 8,8 ja pääsin siis LYKkiin. Ja lukukausimaksuja ei ole. Ainoa rahanmeno lukiossa on tietysti kirjat ym. kouluvälineet, mutta samat menot on kaikissa lukioissa.
      LYK on hyvä koulu opiskella. Opettajat on kannustavia & ymmärtäväisiä ja tukee oppilaitaan. Töitähän siellä joutuu tekemään, mutta niinhän lukiossa yleensäkin. Itse valmistuin sieltä m:n yo-papereilla, ja suunta nyt yliopistoon. Tervemenoa vaan LYKkiin :)

      • ----

        Ja siis opiskeluhan on sellaista miksikä sen itse luot! Oma lukioaikani oli ainakin todella rentoa ja en turhasta stressannut. Ja sitten vielä: rankka työ vaatii rankat huvit;)


    • Mikko2

      Opiskelen viimeistä vuotta LYK:ssä ja suosittelen koulua lämpimästi! Itselläni taisi olla keskiarvo 7,9 hakiessani, joten mikään huippuoppilas ei välttämättä tarvi olla.
      Opiskelu LYK:ssä on vaativaa, sillä kokeet ovat hieman vaikeampia kuin muissa Lahden lukioissa (olen verrannut kavereiden kokeisiin), mutta tämän kyllä huomaa sitten ylppäreissä! Itse esimerkiksi sain ruotsinkursseista keskiarvon 5.5, mutta kirjoitin siltin todella vahvan c:n nyt syksyllä. Tämä johtuu myös osaltaa yhtärin loistavista opettajista, jotka ovat varmasti alansa huippuja. LYK:ssä opettajat ovat tarkkaan valittuja ja osa jo paljon kokeneita. Yksityiskoulun hyvä puolihan on, että koulu itse valitsee opettajat, ei kaupunki.
      Jos olet seuraillut koululistoja, niin Lahden Yhteiskoulun lukiohan on ollut kymmenen parhaan Suomen lukion joukossa jo monena vuonna. Tämän kyllä ymmärtää helposti.
      Jottei päätöksestä tulisi liian vaikea, niin kehutaan nyt vielä uutta lisärakennusta, joka on upea aerobicsaleineen, viherhuoneineen, ruokalaterasseineen ja akvaarioineen. Myös lukiopuolen vanha rakennus on arkkitehtuurisesti todella hieno; onhan se jo yli 100 vuotta vanha!

    • Anonyymi

      Paras lukio koko Päijät-Hämeessä.. jos siedät vaativaa opetusta ja haluat opiskella tai olet luontaisesti nörtti niin pyri ihmeessä sinne. Kaikki oli loistavasti järjestetty ja ympärillä vastaavaa seuraa.

    • Anonyymi00007

      elkää hakeko jouduin neljälle eri AHDISTUSLÄÄKKELLE

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      63
      1004
    2. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      140
      819
    3. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      420
      687
    4. 60
      607
    5. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      34
      590
    6. Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta

      Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.
      Ikävä
      70
      549
    7. Salassapito ja kunnan hommat

      Hyryllä alkanut olla ihmeellinen tapa että minä kuulen kunnan tapahtumista kylältä yhden henkilön toimesta. Tiedotusta h
      Hyrynsalmi
      13
      539
    8. Milloin mies aloitetaan

      Joku kiihkeä romanssi tai vakavampi suhde..? En jaksa enää olla yksin. Sä taidat haluta olla yksin.
      Ikävä
      32
      498
    9. En enää mies ikävöi sinua niin paljon

      Jos nyt vain pysyttelisit pois näköpiiristäni vielä kesän yli näiden useiden kuukausien jatkeeksi, niin luulen että kaik
      Ikävä
      51
      483
    10. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      90
      462
    Aihe