Hei!
Mitä lapsettomuustutkimusten ekalla käynnillä tapahtuu?
Labroissa ja sperma näyte annetaan etukäteen.
Ja sit täytellään hulluna papereita mukaan...
Eka käynti tulossa ja jännittää!
Kiitos!
Lähete lapsettomuustutkimuksiin
8
331
Vastaukset 8
- kkkkkj
Haastatellaan ja käydään läpi tulevat tutkimukset (yleensä aukiolotutkimus heti seuraavassa kierrossa) ja joskus tekevät ultrankin naiselle. Sitten selostavat kierronseurantaverikokeista, jos siis sulta ei jo noita otettu eli tiettyinä kierron päivinä käydään ja tsekataan irtoaako munasolu ja toimiiko keltarauhanen normaalisti. Puhuit verikokeista, mutta ne yleensä alkuun vaan hiv, hepatiitti, prolaktiini, kilpirauhasarvot ja perusverenkuva yms. ja vasta lapsettomuuspolin lähetteellä varsinaiset kierronseurantakokeet. Selostavat myös sen, mitä hoitoja sitten mahdollisesti tehdään eli jos munatorvet on auki ja miehellä normaalit siittiöt, tehdään inseminaatioita. Jos munasolut ei kypsy normaalisti, sitten lääkityksiä, millä kypsyvät ja joko inseminaatio tai normaali yritys. Ja sitten tietty koeputkihedelmöitys jos munatorvet tukossa tai muuta ongelmaa jne.
- Tivolissa
Mitä siinä aukiolotutkimuksessa tapahtuu?
Joo, noi labrat on ne ekat missä otetaan just noi kokeet.
Eli toi kierronseuranta pitää sisällään paljon piikittelyä?
Mä oon tota primolutia pop sinulle nyt vuoden...
Kiitos vastauksesta, ja mä esitän uteliaana jatko kysymyksiä - kkkkkj
Aukiolotutkimuksessa katsotaan onko munanjohtimet auki eli pääseekö koko munasolu edes kohtuun. Esim. sairastettu klamydia tai muut tulehdukset voivat aiheuttaa kiinnikkeitä munanjohtimiin. Googlettamalla saa lisätietoa. Yleensä pitää ottaa särkylääkettä tunti ennen tutkimusta, niin kipu on vähäisempää. Saat kyllä varmasti ohjeetkin valmistautumiseen.
"Tutkimuksen tekee lääkäri tarvittaessa lapsettomuushoitajan avustamana. Tutkimuksen alussa tehdään gynekologinen tutkimus ja tavallinen emättimen kautta tehtävä ultraäänitutkimus. Tämän jälkeen kohdun kaulakanavaan viedään ohut, taipuisa katetri, joka saadaan pysymään paikallaan täyttämällä katetrin sisällä oleva tyhjä osio pienellä nestemäärällä. Tutkimuksen aikana seurataan ultraäänellä katetrin kautta ruiskutetun ilman ja keittosuolan kulkua munanjohtimissa. Tutkimus kestää noin 10 minuuttia. Lopuksi katetrin nesteosio tyhjennetään ja kohtuonteloon ruiskutetaan keittosuolaliuosta kohdun rakenteen selvittämiseksi. "
Kierron seurantakokeissa ei piikitellä. Siinä katsotaan hormoonimääriä verestä kierron eri vaiheissa ja näin saadaan selville ovuloitko. Mutta jos sulla jo on todettu jotain ongelmaa ja määrätty primolutia, voivat toimia eri tavalla. Riippuu aina todetuista ongelmista mitä tehdään seuraavaksi... Itsellä oli siis tuntematon ongelma eli ovuloin normaalisti (ovulaatiotestiin tuli aina plussa ja gynekologin ultrassa näkyi kehittyvä munarakkula) ja minulle tehtiin ekana tuo aukiolotutkimus ja kierronseuranta verikokein. - Tivolissa
Oon epäsäännölliseen kiertoon syöny tota primolutia, vielä ei siis ole todettu missä vika on.
Googlasinkin sitten itse, ku tajusin et netistä varmaan saan vastauksen.
Tarkoitin piikittämisellä, et verta otetaan... Otetaanko sitä kuinka monta kertaa kierron aikana?
Mitäs sulla sitten seuraavaksi edessä? - kkkkkj
Oletko kokeillut ovulaatiotestejä eli ovuloitko? Monestihan epäsäännöllisessä kierrossa on ongelmia ovulaatiossa. Ja silloin ongelma voi olla ihan "pienikin" eli kun vaan saa ovulaatiot toimimaan, raskautuu.
En tarkalleen muista monestiko niitä verikokeita otettiin, koska samoihin aikoihin otettiin niin monia muitakin verikokeita. (Piikitykset miellän hormoonihoitoon millä saa munasoluja kypsyteltyä... ajatukset oli vaan sellaisissa ;) ). Varmaan netti kertoo tuonkin montako koetta on. Yksi linkki: http://www.hus.fi/sairaanhoito/sairaalat/hyvinkaan-sairaala/Poliklinikat/naistentautien-poliklinikka/hyvinkaa-infertiliteetti-poliklinikka/Sivut/Kuukautiskierron-kartoitus-.aspx Mutta jos sulla on keltarauhashormoonia annettu, saatettu noita jo ottaa.
Tulin raskaaksi kaikkien tutkimusten jälkeen ihan luomusti. Jos en olisi tullut, olisi tehty inseminaatio 3 krt ja sitten jos ei tulosta, olisi tehty koeputkihedelmöitys.
- Tivolissa
Oon kokeillut ja en oo yhtään ovulaatiota saanu kiinni vielä.
Täytyy toivoo, et olis vaan siitä kiinni.
Mitään ei oo vielä verestä otettu, meen nyt viikolla ekoihin labroihin, ja mies menee antaa oman näytteensä.
Joo, mulla väärä sanavalinta ton piikittelyn kanssa. - kokemustenjakoa
Aukiolotutkimuksesta liikkuu netissä kaikkia, varmasti aivan tosia, kauhutarinoita. Luulen kuitenkin, että useammin tulee nettiin kirjoitettua, jos joku ei mennyt helposti. Siispä nettikokemuksia tasapainottamanaan oma kokemukseni: ei sattunut paljoakaan. Otin buranaa (2x400) tunti ennen lääkäriaikaa. Vähän joutui venkslaamaan lääkäri että sai sisään sen katetrin, mutta ei isommin sattunut siltikään. Vesiliuoksen pumppaaminen tuntui pikkuisen ikävältä, mutta kokonaisuutena jäi sellainen olo, että näin helpostiko se menikin. Eli ei kannata jännittää liikaa!
Aukiolotutkimuksen lisäksi tehty verikokeita alku- ja loppukierrosta. - Tivolissa
Eka käynti suoritettu...
Ja hoitona aloitettiin munarakkuloiden kypsytys hoito...
Letrozol accord lääkkeenä, saas nähdä mikä on vaikutus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 66754
- 113712
- 37686
- 127641
- 67579
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40579Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35458- 26455
Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142449- 41422
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0395Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa28379Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64374- 29364
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks57362- 32351
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24349- 23347
- 27346