Neitokakadun ruoan vienti ulkomaalle

Kakaduja

Eli siis serkku asustaa ulkomailla, sellaisessa maassa, jossa ei eläimistä erityisesti v'littä. Siispä siellä ei oe olemassa eläinliikkeitä, josta kakadulle voisi ostaa ruokaa ja leluja jne.... siispä aion viedä serkuni kakadulle linnunruokaa...säilyykö tavallinen siemenseos kuinka kauan? Kiitos jo näin etukäteen vastauksistanne :)

3

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintutäti

      Siemenseospakkausten pitäisi säilyä suht hyvin. Eikö serkkusi tosiaan voi edes tilata linnulleen sopivaa ruokaa netistä? Mitä hän on linnulleen syöttänyt? Sopivan siemenseoksen voi myös itse valmistaa, jos serkkusi asuinpaikasta löytyy kauppaa, jossa myydään erilaisia siemeniä. Hyvään neitokakadun siemenseokseen kuuluu erityisesti erilaisia hirssejä, kanariansiemeniä ja pellavansiemeniä, kaurasuurimoita, karstaohdaketta, rapsia ja hamppua. Myös auringonkukansiemeniä voi jonkin verran antaa, mutta ei missään nimessä liikaa, sillä ne sisältävät paljon rasvaa. Neitokakadujen ruokavalion pääosassa tulisi olla myös tuoreruoka: kasvikset, erityisen hyvinä erilaiset tummanvihreät kasvikset (parsakaalit, idut, yrtit), ja sopivissa määrin myös hedelmät. Näitä luulisi löytyvän mukava valikoima melkein mistä vain, ja itsekin voi kasvattaa erilaisia yrttejä yms. Myös luonnosta (puhtailta alueilta) voi kerätä linnuilleen paljon syötävää, kunhan aina etsii tietoa mikä on myrkyllistä ja mikä ei.
      Ihanaa, että pidät huolta serkkusi linnun hyvinvoinnista ja viet siivekkäälle viemisinä siemenseosta. Tarkistathan vielä siemenseoksen pakkausselosteesta, että se on laadukas siemenseos (ei liikaa auringonkukansiementä).

    • tirppanisti

      Kuivat siemensseokset tosiaan säilyy kohtuullisen kauan jos vaan eivät pääse kostumaan tms. Toki jonkun verran voi vitamiinipitoisuus yms kärsiä ja kaikkein rasvaisimmat siemenet hiljalleen härskiintyä jos nyt ihan vuosikausia säilyttää. Se vaan ennen säkin rahtaamista kannatta tarkistaa mitkä on kyseisen maan tuontisäädökset elintarvikkeiksi laskettavien tuotteiden suhteen. On maita joihin ei käytännössä ilman erillislupia saa tuoda mukanaan mitään eloperäistä ainesta... Joku lintujen monivitamiinipurkki ja kalkkivalmiste voisi olla ihan hyviä viemisiä myös.

      Periaatteessa neitsikan saa kyllä ruokittua ihan ok jos on edes jotain paikallisia pienisiemenisiä viljoja tarjolla (joko siltään tai jotain riisiä tai vehnää tms vaikka kypsennettynäkin) ja jotain tuoretta hedelmää ja/tai vihannesta ja satunnainen kananmunapala lisukkeeksi.

    • kiitospaljon

      Kiitoksia paljon erittäin hyvistä vastauksista :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      228
      17189
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      171
      12228
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      47
      6017
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4882
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4815
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      21
      3977
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3595
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3026
    9. S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?

      Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.
      Maailman menoa
      261
      1477
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe