Valokuvan lähettäminen Picasasta

14-10

Auttakaa hölmöä.
Olen lähettänyt valokuvia Picasan kautta, kun en muuta osaa.
Kuvat tulevat vastaanottajalle kuitenkin "liian pieninä".
Mitä teen? Olen vanha äijä joka ei osaa sanaakaan ulkomaan kieliä joten käytän kuvien käsittelyssä Picasaa. Samoin nämä tietokoneissa käytettävä terminologia menee usein yli hilseen.
Kiitokset jo etukäteen.

6

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennen kuin lähetät mene "työkalut" hakemistoon ja valitse "asetukset". Sieltä valitset sähköpostin jos ne siten aiot lähettää. Oletuksena lienee kuten minulla oli kun en ole koskaan käyttänyt 480 pikseliä pitkälle sivulle mutta se on säädettävissä 1600 pikseliin portaittain. Voit myös valita alkuperäisen jolloin se menee sellaisenaan mutta saattaa sekä kestää että tukkia saajan postin.

      1600 pikseliä pitkälle sivulle on lähes HD laatua ja siitä saa kohtuullisen postikortin jos haluaa. Jos sitten saaja ihastuu joihinkin otoksiisi niin lähetä täydellä erottelulla jonka taas valitset samasta paikasta.

      Toivottavasti onnistuin tämän selittämään ymmärrettävästi ja pääset alkuun.

      Lykkyä tykö!

      Kerro myös onnistuitko!

      • 14-10

        Kiitoksia kovasti paljon !!!
        Noilla asetuksilla näkyi toimivan kun kokeeksi lähetin itselleni kuvan.
        Nyt pitäisi vielä oppia "pakkaamaan", eikö sitä sanaa käytetä kun haluaa lähettää useampia kuvia kerralla.
        Jospa tuohon vielä saisi jotain vinkkejä.
        Kiitos ja mukavaa syksyn jatkoa, taikka olisiko jo talvi.


      • 14-10 kirjoitti:

        Kiitoksia kovasti paljon !!!
        Noilla asetuksilla näkyi toimivan kun kokeeksi lähetin itselleni kuvan.
        Nyt pitäisi vielä oppia "pakkaamaan", eikö sitä sanaa käytetä kun haluaa lähettää useampia kuvia kerralla.
        Jospa tuohon vielä saisi jotain vinkkejä.
        Kiitos ja mukavaa syksyn jatkoa, taikka olisiko jo talvi.

        Ei tarvitse pakata. Laita kaikki haluamasi kuvat yhteen hakemistoon ja valitse lähetettävät kuvat hiirellä valiten ja samalla painamalla Control painiketta koko ajan. Kuvien pikkukuvat ilmestyvät sinne vasempaan alanurkkaan joten tiedät mitä ja montako on lähdössä ja sitten vaan sitä kirjeen kuvaa ja vastaanottajan osoitetta kirjoittamaan.

        Helppoa kuin heinänteko, eikös vaan?

        Jos kuvat ovat useammassa hakemistossa niin omasta mielestäni ne on helpoin lähettää aina yhden hakemiston kuvat kerrallaan. Tee kuitenkin miten itse parhaaksi näet.

        Onhan tämä nyt kummaa talvea kun päivällä mittari näytti 7 astetta lämpimän puolella.


      • 14-10

        Kiitos taas.
        Jo alkoi posti kulkemaan, lakosta ei tietoakaan.
        Pitäisi alkaa perehtymään paremmin tähän kuvankäsittelyyn kun nyt aikaa eläkkeellä LUULISI olevan


      • 14-10 kirjoitti:

        Kiitos taas.
        Jo alkoi posti kulkemaan, lakosta ei tietoakaan.
        Pitäisi alkaa perehtymään paremmin tähän kuvankäsittelyyn kun nyt aikaa eläkkeellä LUULISI olevan

        Olen myös eläkkeellä joskin kuvannut jo aiemminkin, ensimmäisen kamerani ostin joskus -60 luvun alkupuolella.

        Tuo Picasa on jonkinlainen kuvien käsittelyssä mutta oma katsantoni ei siitä siinä mielessä pidä vaan käytän sitä enemmänkin kuvagalleriana. Picasa albumi ei muistaakseni yhteen gigaan asti maksa mitään ja sillä aloitin joskin nyt maksan noin 2€/kk lisätilasta enkä itsekään tiedä montako gigaa sitä on mutta ei ole ahdistanut.

        Saatat tarvita jonkin sortin google tilin jotta voit tuon gallerian avata, se ei kuitenkaan maksa mitään.

        https://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro

        Tuossa se on yllä olevassa osoitteessa, vapaasti saa katsella.

        Mielestäni parempi ilmainen kuvankäsittely on Fast Stone Image viewer joka yksityiskäytössä ei maksa mitään ja osaa näyttää myös raw kuvat mutta ei käsitellä toistaiseksi. JPG kuvissa se riittää perussäätöön mainiosti jos sellaista kaipaa. Kokeile.


      • 14-10

        Upeita kuvia.
        Sinulla on tuota taiteellista silmää.
        Itse olen kuvannut(lue sählännyt) milloin mitäkin, ihan harrastemielessä, enkä ole keskittynyt niihin kuviin oikeastaan ollenkaan.
        En ole juurikaan käsitellyt kuviani, mitä joskus rajaillut.
        Mulla on kamerana Canon 7D joten pitäisi kuvien onnistua, ainakin teknisesti.
        Suurimman osan kuvistani olen ottanut automatiikalla, ja se on tietysti periaatteessa väärin kun säätöjä pitäisi kamerassa riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2523
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      187
      889
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      723
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      642
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      48
      528
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      467
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      54
      432
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      430
    Aihe