Asianomistajana haluat vastapuolelle rangaistusta ja korvausvaatimukset kunnianloukkauksesta. Kuitenkaan valtio ei maksa tämäntyyppisistä henkisistä kärsimyksistä korvauksia. Vastaajalla on ulosotossa paljon velkoja, joten senkään kautta et saisi korvauksia. Antaisitko vain asian olla ja luopuisit vaatimuksista, tietäen ettei oikeudenkäynti johtaisi mihinkään, ainakaan korvausten saamiseen mitään kautta. Ja tietäisit että vastaaja voisi saada ainostaan vain jonkun pienen sakon.
Mitä tekisit tilanteessa?
2
280
Vastaukset
- shkohen
Riippuu tapauksesta. Periaatteessa en kunnianloukkauksesta tekisi rikosilmoitusta. Kunniallisen ihmisen kunniaa ei voi loukata. Jos taas kunnianloukkaukseen syyllistynyt on krooninen vainoaja, sitten en luopuisi vaatimuksista. Tai ainakin tyypille on hyvä saada virallinen merkintä tietoihin. Kun hän taas alkaa vainota sinua tai jotain toista, tiedetään jo, millainen henkilö on kyseessä. Jos kunnianloukkaamisesta on sinulle seurauksia, voit viitata siihen, että p-puheet ovat tuomitun henkilön potaskaa.
- hubbabubbapop
En mitään. Seksuaalirikos tms olisi eri juttu mutta hullua lähteä edes möhkimään tuota. Paska homma mutta edes nimellinen tuomio...jotain jo sekin, tuossa. Se kaikki muu mitä mietit ehkä on todellakin ihan eri maailma eikä sinne mennä ilman palan jäämistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881527
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla101390- 751306
- 1151119
- 681095
- 75991
- 68915
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n255910Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o12851- 33823