Tultiin juuri Boavistan saarelta. Viikko oli aika mukava. Lämmintä oli 25-30 astetta, eli pitkähihaiset oli meillä turhaan mukana. Tuuli oli sopiva. Meren äärellä ei ollut koskaan pakahduttavaa. Merivesi oli lämmintä ja Sal Rein rannassa pystyi hyvin uimaan.
Hyviä ruokapaikkoja: Paikallisten pitämä Naida keskusaukion laidalla - täältä sai perusannoksia edulliseen hintaan. Cafe del Mar hotel Estorilin yhteydessä - täältä sai maistuvaa ruokaa hyvine lisukkeineen. Italialainen pizzeria Barbara. Hyvä kahvila löytyi myös Estorilin alueelta. (muita kahviloita, joissa olisi ollut leivosvalikoimaa, ei nähty). Elcibar Villa Gabralin alueella (n. 2 km kävelymatka keskustasta) oli mukava. Siellä sai uida uima-altaalla jos osti syötävää tai juotavaa. Ainut jäätelöpaikka oli pääkadun eteläpäässä (italialainen).
Santa Monican rannalle otettiin taksi toisen suomalaispariskunnan kanssa. Oltiin rannalla reilut 3 tuntia. Vähempikin olisi riittänyt. Aurinko on aika voimakas ja joka päivä tuli joku paloläiskä ihoon, jos oli jäänyt joku kolo rasvaamatta. Tällä rannalla oli kovat aallot. Juuri ja juuri uskalsin käydä meressä. Taksista maksoimme yhteensä 70 euroa.
Sal rein kalasatamassa oli kiva seurata kalastajien touhuja.
Hotelli Boavista sijaitsi hyvällä paikalla keskuskadun varressa. Silti oli turvallinen olo. Melua kuului huoneeseen kadulta, paikalliset keskustelevat aika äänekkäästi. Liikennettä ei toki ole paljon, mutta mönkijät pitävät aika kovaa ääntä.
Voin laittaa lisää tietoa, jos jollakin on Sal Rein kaupungista kysyttävää. Itse en ennen matkaa löytänyt paljon tietoa netistä. Toisilta suomalaisilta toki aina kuuli, mikä oli ollut hyvä ruokapaikka jne. Vatsa meni sekaisin aika monella suomalaisella. Siihen kannattaa siis varautua mm. Imodium- tableteilla. Maitohappobakteereita kannattaa alkaa ottamaan jo ennen matkaa.
Kokemuksia Boavistalta
2
290
Vastaukset
- Boavistaan_haluava
Hyvä avaus keskusteluun! Voisitko kertoa hieman paikan hintatasosta? Ravintoloissa, kaupoissa?
- Imodiumi
Selvittiin aika edullisesti. Paikallisten ravintolassa annokset kahdelta juomat (vesi. limsa) oli yhteensä alle 20 euroa. Suurin ravintolalasku taisi olla vähän päälle 30 euroa. (pelkän veden ja limsan kanssa) Ei käyty kalliimmassa paikassa (Chanhindo, jota kaikki suosittelivat). Ruokatarvikkeet ehkä Suomen tasoa, mutta tosiaan syöminen edullisempaa. Kahvilakäynnit oli myös edullisia. Mun mielestä halvempaa kuin esim. Madeiralla, johtuen siitä, että tämä ei ole vielä kunnon turistimesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224296Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692765Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196