Elisa kaapeli-tv

ihmettelevä2

Pitääkö se paikkansa että Elisa vaatii asiakkailtaan hd-boksia vaikka asiakas ei katsoisi eikä tilaisi hd-kanavia vaan katsoo vain tavallisen tarkkuuden kanavia? Eli nykyiset sd-boksit joutaa kohta romukoppaan? Toivon myös Elisan palstatiimiltä tähän vastausta.

12

2899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HD-boksi_kun_linkitetään

      http://asiakastuki.elisa.fi/attachment/content/korttilinkitys-faq.pdf
      Cable Ready
      Laite, jossa on tämä merkintä, toimii testatusti kaikissa Suomen kaapelitelevisioverkoissa. Laitteella voi katsella nykyisiä, normaalitarkkuuden televisiokanavia.
      Kaapeliverkossa käytetään vielä pitkään DVB-C jakelua. SD-kanavat näkyvät peruslaitteilla, mutta HD-kanavien katseluun tarvitaan MPEG-4 dekooderi. Esim. Ylen HD-kanavat näkyvät kanavapaikoilla 21 (TV1), 22 (TV2), 25 (Fem) ja 27 (Teema).
      http://www.testatutlaitteet.fi/fi/fi_5.html kertoo:
      Miksi kortinlukija ja/tai digiboksi linkitetään, vaikka katsookin vain normaaleja maksukanavia?
      Linkittävä kortinlukija tai digiboksi ja ohjelmakortti linkitetään aina keskenään myös kun katsotaan pelkästään normaalitarkkuuden kanavia, koska ohjelmakortti ei teknisesti toimi laitteessa ilman linkitystä. => Vanhemmissa digibokseissa ei ole CI kelpoista kortinlukijaa, joten linkitys ei niissä onnistu => tarvitaan se Elisan mainitsema HD-kaapeliboksi, jotta ohjelmakortti ja digiboksi voidaan linkittää pariksi ja vasta sen jälkeen maksulliset SD-kanavat voidaan avata.
      Jos et maksukanavista välitä, niin DVB-C digiboksilla näet edelleen ilmaiskanavat Elisan kaapeliverkosta.

      • ihmettelevä2

        Eipä tuo ollut mikään vastaus kysymykseen. Siis väännetään rautalangasta, pitääkö Elisan kaapeli-tv asiakkaan ostaa hd-boksi jos aikoo katsella VAIN tavallisen tarkkuuden maksukanavia?


      • ihmettelevä69
        ihmettelevä2 kirjoitti:

        Eipä tuo ollut mikään vastaus kysymykseen. Siis väännetään rautalangasta, pitääkö Elisan kaapeli-tv asiakkaan ostaa hd-boksi jos aikoo katsella VAIN tavallisen tarkkuuden maksukanavia?

        Eipä tämäkään ole vastaus kysymykseen, vaan enemmänkin kysymys kysymykseen; miksi pitäisi?


      • HD-boksi_kun_linkitetään
        ihmettelevä2 kirjoitti:

        Eipä tuo ollut mikään vastaus kysymykseen. Siis väännetään rautalangasta, pitääkö Elisan kaapeli-tv asiakkaan ostaa hd-boksi jos aikoo katsella VAIN tavallisen tarkkuuden maksukanavia?

        Väännetään vielä kerran rautalangasta, sillä Elisan nettisivujen ohjeistukset ovat lähinnä HD- kanavien linkitystä varten. Operaattorin tavoitteena on saada HD-laitteita käyttöön, jotta saadaan maksukanaviakin myytyä..
        Minulla on Soneran kaapeliverkko ja televisiooni olen hankkinut CI kortinlukijan, johon on linkitetty Soneran ohjelmakortti. Digiboksina on vanha Topfieldin 5100C PVR, jossa on perustason kortinlukija ja erillinen paikka kortinlukijalle. Soneran kortti avaa digiboksin omalla lukijalla maksupaketin SD-kanavat. CI kortinlukijan ja ohjelmakortin yhdistelmä laitettuna digiboksiin avaa myös maksupaketin SD-kanavat.
        Mitä opittiin tästä: SD-digiboksin omalla kortinlukijalla saat maksupaketin SD-kanavat näkyviin ja lisänä tulee joukko kanavia bonuskanava lisää pelkästään sillä, että sinulla on tuo ohjelmakortti käytössä. Toimineeko Elisan systeemi näin?
        http://elisa.fi/kaapeli-tv/esittely/ löytyy lisää infoa..


      • VieläRautalangasta
        ihmettelevä2 kirjoitti:

        Eipä tuo ollut mikään vastaus kysymykseen. Siis väännetään rautalangasta, pitääkö Elisan kaapeli-tv asiakkaan ostaa hd-boksi jos aikoo katsella VAIN tavallisen tarkkuuden maksukanavia?

        Ei tarvitse hankkia Elisan boksia eikä kortteja. Peruskanavat näkyvät ilman niitä. Tietenkin tarvitaan TV tai sitten oma digiboksi, jossa on kaapeliviritin:
        Elisa Kaapeli-TV:n maksuttomien TV-kanavien katsomiseen et tarvitse lisälaitteita etkä kanavakorttia - kytket vain kaapelivirittimellä (DVB-C) varustetun digivastaanottiminen seinäpistokkeeseen. Monipuolisessa peruskanavatarjonnassa on tuttujen kotimaisten kanavien paikallisten versioiden lisäksi useita ulkomaisia laatukanavia. Kuusi kanavista on huipputarkan kuvan- ja äänenlaadun teräväpiirtokanavaa, joiden katseluun tarvitset HD-vastaanottimen sekä HD Ready tai Full HD -television.
        http://elisa.fi/kaapeli-tv/esittely/
        Samalla lailla toimii Sonerankin kaapeli-tv.


      • ihmettelevä2

        Edelleenkään tuo ei ollut vastaus kysymykseeni, lue kysymykseni niin monta kertaa että tajuat sen oikein!


      • kuparilankaa

        Lue ylläoleva vastaus niin usein että ymmärrät. Jos et kuitenkaan ymmärrä,se on aika paha juttu.


      • ihmettelevä69
        ihmettelevä2 kirjoitti:

        Edelleenkään tuo ei ollut vastaus kysymykseeni, lue kysymykseni niin monta kertaa että tajuat sen oikein!

        Lue vastaukset niin monta kertaa, että tajuat ne oikein tai soita Elisalle äläkä itke!


    • Kuvoinen

      Elisa käytti omistamansa kaapelin kohdalla monopoliasemaansa ja nosti sitte kaapeli -TV:n kuukausihintaa heti 34% !!! -Eipä vähä mitään. Pistää miettimään muita vaihtoehtoja...

      • fdhsdfhdfhdf

        >>monopoliasemaansa>> >>muita vaihtoehtoja>>

        eihän se silloin monopoli ole, jos vaihtoehtoja on.
        ja tänä päivänähän niitä riittää, koska kaapelin lisäksi on antenni-digi, satelliitti-tv ja iptv ties kuinka monelta operaattorilta.


      • anonyymi_hah

        "...nosti sitte kaapeli -TV:n kuukausihintaa heti 34%''
        Voi kauheeta !! Missä päin maailmaa näin ikävästi on tehty ??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      138
      1696
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      270
      1250
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe