Sais imatran tullin örvelöt mennä venäjälle tapakasvatukseen Venäjän tulli toimii nykyään esimerkillisesti ja henkilökunta on kohteliasta ja ripeää. Sen sijaan suomalaiset tullimiehet ei osaa edes päivää sanoa ja käytös on muutenkin ynseää. Rasaa varmaan ihan suunnattomasti kun jengi käy hakemassa halpaa bensaa ja röökiä. Vähäinenkin valta turmelee.
Pisteenä iin päällä kopit on tasan aina auki pelkääjän puolelta. Kiusa se on pienikin.
Pisteenä iin päällä kopit on tasan aina auki pelkääjän puolelta. Kiusa se on pienikin.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Tullin duunarit on kunnon kateellista porukkaa. Itse eivät virkansa puolesta uskalla käydä "tankilla" ettei vaan tulis sanomista.Vapaa aikanakin on monelle jäänyt "kyttäys" päälle kuten virkaveljille poliisissakin.
Aika turhalta nuo meikäläiset rajavartijatkin vaikuttaa viimeaikaisten tietojen valossa. Rajat ei pidä, mutta samaan aikaan sitten kytätään onko jerrykannussa litra ylimääräistä bentsiiniä? Venäjä on todettu kansainvälisesti turvalliseksi maaksi. Kaikilla venäjällä olijoilla on sinne myönnetty viisumi, vai luuletteko, että Venäjä päästää rajastaan läpi ilman matkustusasiakirjoja? Jos luulette sellaisia, niin yrittäkääpä vaikka Svetosta yli ilman papereita. Mikään sopimus ei velvoita Suomea ottamaan turvapaikanhakijoita vastaan turvalliseksi todetusta maasta, joten rajavartiolaitoksen toiminta on rikollista ja pitäisi tutkia. Onko Suomi ulkoistanut rajavalvonnan venäläisille lähiaikoina? Olemmeko siis vuosikausia heittäneet verorahaa hukkaan rajavartijoiden koulutukseen sekä rajavartijoiden ylläpitämiseen verorahoin? Laittakaa nyt sitten stoppi verorahojen tuhlaamiselle, kerran siitä ei ole mitään hyötyä!
Osta auto, jossa on ratti oikealla ja yllätä ne.
Venäjän tulli mukama toimii hyvin verrattuna Suomen tulliin. En tiiä että ootko ollu joissain aineissa vai miten voit olla noin väärässä.
Yksi syy mikä tulee mieleen on että olet venäläinen joka asuu Suomessa ja ettehän osaa tehdä muuta kuin haukkua tätä maata ja venäjällähän kaikki onkin tosi hyvin
Pahimmat venäjän haukkujat ei ole koskaan käynyt siellä.
Ehkä meiltä voisi vaikka rajavartijat potkia kokonaan duunista, kerran hyödyttömiä ovat. Pohjoisessa laskevat matut ilman mitään asiakirjoja tms. ryssästä tänne, joten miksi täälläkään kenenkään pitäisi noudattaa jotain pilkun n*ssintoja???
Jokainen Tornion rajavartijoista sais luovuttaa sen vitun Glockin takas rättivarastoon ja repiä hihamerkit helvettiin koska eivät hoida työtään, saisivat vaikka syödä ne koska ei tehneet mitään kun musta muulilauma naureskellen ylitti rajan Ipod kädessä. Hävettää vielä tänä päivänäkin sellainen petturuus.
Oisko nuo ottaneet esimerkkiä asiakkaista?
Tulli ja rajavartiosto eivät vieläkään ole sama asia.
Tulli ja rajavartiosto teki hyvää työtä Torniossa kuukauden verran ennenkun joku viitsi huomauttaa niille! Katseli muniaan raaputellen vierestä kun mustaa ukkoa lappas sisään kuin olis asuneet kotimaassaan!! Aikamoisia skoijareita meidän kotimaiset sankarimme!
Kyllä Suomen tulli on ihan asiallinen . Ovat kohteliaita ja
fiksuja. En ainakaan ole huomannut mitään kielteistä.
Ja tervehtymisestä / Suomen tullihan se juuri onkin kohtelias
ja tervehtii ystävällisesti.
Se on taas joku asialla, joka ei ole päässyt ko työhön. Turha sitä on valittaa ja haukkua ketään, tekee valituksen, jos aihetta on.
Jos jotakuta kismittää tuo Rajavartiolaitoksen toiminta tuolla Tornion suunnalla, niin kannattaa katsoa tuolta finlexin kautta hieman tuota ulkomaalaislakia ja tutustua tuohon Schengen sopimukseen ennen kuin alkaa soittaa suutaan täällä. ps. Ja opetelkaa myös erottamaan Tullin ja Rajavartiolaitoksen ero.... ei ole vaikeaa... eivät ole sama asia näin lyhyesti.
Herää pahvi!!! Mikä tehtävä rajavartiolaitoiksella on jos ei rajojen vartiointi?????? Jos ette osaa tai halua vartioida rajaa niin suosittelisin teille ammatinvaihtoo! Siis mikä V...U teitä vaivaa? Me veronmaksajat maksamme teidän palkat ja te seisotte huulet pyöreinä siinä katsomassa vieressä kun musta mutavyöry ylittää rajan!!
Kuten yllä on mainittu, tutki hieman pykäliä. Näille asylumia mussuttaville matuille ei vaan voi tehdä rajalla mitään, oli papereita tai ei. Näin ovat suuret päättäjämme maailmalla päättäneet. Hyysäys alkaa veromaksajien piikkin siitä paikasta. Hullua hommaa, mutta totta.
Voi hyvänen aika ! Sinä valkoinen Suomi .....et kai ole noin tyhmä.....................etkö todellakaan tiedä, että lainsäädäntö Suomeen pääsevistä tehdään aivan muualla kuin yhdelläkään rajalla!! Voit vain ITSE herätä! Onko peruskoulu käyty? Jos on, niin eikö päähän ole jäänyt yhtään mitään?( Etkä taida olla edes mikään veronmaksaja) Kyllä harmittaa lukea näitä päättömiä juttuja.
Helppo homma! Lain mukaan ilman viisumia ja passia matkustava on laittomasti EU-alueella ja voidaan paluttaa alkuperämaahan. Mikä tuossa on niin vaikeaa.
Herää Hyysäriakka ITSE!!! Mikä virka on rajavartiolaitoksella jos päätös Suomeen pääsevistä tehdään muualla?? Missä se päätös tehdään sun Pahvin mukaan sitten? Mitä varten Rajavartiolaitos on ylipäänsä olemassa Suomessa? Taidat itse olla Vokin keittiössä keittämässä puuroa näille suloisille lapsukoille kun työelämä potkii päähän! Hävettää sunlaiset hyysärit! Tarkastihan rajavartiosto muistaakseni yhden kissan Torniossa että jotain ne sentään teki siellä.
Jos Suomeen tuleva hakee turvapaikkaa rajalla ,hänet on kansainvälisen lainsäädännön mukaan päästettävä maahan. Sen jälkeen käsitellään hänen turvapaikka -anomuksensa . Et sillä lailla. Rajavartiolaitos ei noin vain voi laittaa menemään takaisin sinne,mistä on tullutkin.
Joko "valkoinen suomi"on herännyt? Eli älä hauku täällä ihmisiä, jos et mitään tiedä!
Lurpa tuo alempana oleva oplixin vastaus siitä,mitä kansainvälinen lainsäädäntö sanoo.
Et siis ilmeisesti ymmärtänyt lukemiasi pykäliä ja kansainvälisiäsopimuksia... vai tutustuitko ollenkaa...
Taitaa kateellista tullimies riipoa kun ei ite uskalla käydä hakemassa halpaa bensaa ja röökiä. Saa varmaan jotain tyydytystä kun ei sano edes päivää asiakkaille.
Se menee, kuka haluaa, onneksi se ei ole pakollista. Joitakin riipoo toisten tekemä työ, lie kateellisuutta vai mitä.
Rajan ja Tullin virkoihin on tiukka seula.
Normaaleja ei hyväksytä?
Sinne ei tänä päivänä kouluttamaton suomalainen örveltäjä töihin pääse.Tullin henkilökunta on asiakaspalvelukokemuksen ja osaamisen perusteella valittuja. Suurella osalla ammattikorkeakoulu pohjana.Kyllä ainakin uusi sukupolvi homman hallitsee. Suomalaiset tullimiehet ovat kohteliaita. Mollauskirjoitukset ovst turhaa kateellisten tai luvattomasta tuonnista kiinni jääneiden urputusta.
Muut paitsi yksi naishenkilö
Yleensä juuri näitä nuoria "korkeakoulutettuja", mitkä eivät osaa tervehtiä asiakasta. Ehkä ei ole mennyt perille että rajanylittäjät ovat heidän asiakkaitaan, eikä suinkaan alamaisiaan, kuten käytöksestä voisi päätellä. Tai sitten sinne pääsee mykkiä töihin.
Rajavartijoiksi valikoituu sellaiset yksilöt, jotka ei muualle kelpaa, samoin oli aikoinaan Storalle päässeiden kohtalo eli suojatyöpaikkahan se nimitys on.
Sinusta ei ole edes satusedäksi. Toistat vanhentuneita käsityksiä. Taidat herätä liian myöhään.
Ei pitäisi yleistää, kyllä siellä on ystävällisiäkin naisia ja miehiä työssä, mutta joukkoon mahtuu muutama töykeäkin.Sitä koppien avoinna pitämistä vain apumiehen puolelta en ymmärrä enkä varsinkaan lehdessä olleisiin tullin selvityksiin roukatauoista yms
Tulli ei pidä korppeja auki miltään puolelta. Se on rajavartiosto!
Suurimmat pässit löytyy imatran tullista.
Niin, kun tekevät heille määrätyn työnsä... Mitäs olet salakuljettanut(yrittänyt)?
Muutenhan ei ole mitän syytä valittaa.
Onneksi Venäjän puolella on hyvää palvelua ja tuntuu kehittvän koko ajan parempaan suuntaan, kun autopaperit ja passintarkastuskin onnistuu saman katon alla ja vielä nopeastikin.
Sinne kannattaa muuttaa pysyvästi. Kaikki pelaa ja on halpaa.
Valitettavasti tämä ketjun aloittanut kirjoittaja on oikeassa. Me suomalaiset olemme toisiamme kohtaan varsin epäkohteliasta väkeä. Erityisesti sen havaitsee, kun joutuu tekemisiin nuorten viranomaisten kanssa , olipa kyseessä mies tai naispuolinen henkilö. Kun katselee tätä Tv sarjaa Suomen tullista jääkin miettimään koulutuksen tasoa ja kotikasvatusta.
Sarjassa on pääsääntöisesti niitä vanhoja jääriä. Ei mitään tekemistä perustyöntekijän kanssa. Eiväthän he TV ohjelmaan itseään tyrkyttäisi... Sama juttu kuin muissakin tosi-tv sarjoissa.. Ei niihin järki ihmiset mene.
Laittavatko putkaan ?
Tulliin töihin
Vaatimukset muuten täyttävä mies...
...mut en osaa ruotsia!
Siihen katuu meikäläisen haaveet tullimiehen työstä...
...myöskin itä-rajalla.
Kiinaa myös.
Milloinkaan ei ole liian myöhäistä aloittaa opiskelu.....
Språka på svenska är faktiskt inte så svårt! Alla Roms har det som sitt tredje(3) språk. Alla Romer har nån gång i sitt liv åkt Vikingfärjan fram och tillbaks mellan Finland och Sverige. Alla kan lära sig säga ord som-
-Vad faan!
Pyttipanna
Ikea
Södertälje
Hyvin tuntuu tulli toimivan, lisää vaan näitä konnia kiikkiin:
http://www.uutisvuoksi.fi/Uutiset/2016/02/12/Trokauksesta viisi kuukautta ehdollista/2016520302026/17
tulli on aina asiallinen.
!!!! TULLI TARKASTAKAA MANNET AINA, MYYVÄT RÖÖKII IMATRALLA
Etenkin Mäentauksen PASKA HOUSU NIKOTIINI MANNET ,Mustalaiset kantaa kokoajan kartonki tolkulla tupakkaa PÄIVÄ reissuiltaan, mutta SUOMEN TULLI EI TARKASTA NIITÄ??
Pelkäävät, että saavat rasistileiman otsaan, silleen on virkamiehet peloteltu Suomen maassa, ei uskalla vähemmistöjen tekemisiin puuttua.
Niin, eivätkä viiti muutaman mannen takia oikeuteen lähteä........
Tullissa on tärkeämpääkin tekemistä kuin mustalaisten seuraaminen, mutta niistä jutuistahan myö tavalliset talliaiset emme tiedä...
Silloin tällöin tulee kuitenkin uutisia kunnon konnien kiinnijäämisestä....