Tajuaako joku...

Mirnov

...että, ei siellä mennyt vain suomalaisia vaan roppakaupalla muita turisteja, mutta ennen kaikkea monta tuhatta srilankalaista, thaimaalaista, indonesialaista ym. Itse en ole huolissani muutamasta suomalaisesta votkaturistista (tosin suurin osa kunnollisia turisteja), vaan siitä kuinka länsimaiden velkaorjuudessa elävä köyhä Sri Lankan valtio tai Indonesia selviää tästä suunnattomasta katastrofista? Uutiset ovat täynnä suunnilleen tätä: Voi voi, kuinka meijä suomalaaset siel oikei pärjää?! Pitäis vähän muuttaa uutisformaattia! Herätys suomalainen media!!!

7

2248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Srilankalaisen puoliso

      Siis samaa mielta olen kanssasi. Ja johtuu varmaan siita, etta saan lahietaisyydelta tarkkailla mieheni reaktioita, kun kuuntelemme uutisia tai luemme tapahtuneesta. Me olemme kaukana Sri Lankasta, mutta mieheni omaisia asuu siella, ne tarkeimmat eli omat vanhemmat. Puhelinyhteydet poikki SriLankaan, mutta onneksi kannykan omistajiin olemme saannet yhetyden, mutta tuska ja huoli sukulaisista ja siita, mita tapahtuu nyt taman katastrofin jalkeen on suuri.

      Olen toki pahoillani kaikkien turistienkin puolesta, silla eihan kenekaan elama ole toisarvoinen. Nama turistit ovat olleet suuri rikkaus SL valtiolle. Mutta nyt lahti talous ym kasvu, laskuun kuin lehman hanta !

      Ja kukaan ei tunnu ajattelevan naita jalkiseuraamuksia, mitka saattavat olla pahempaakin pahemmat. Sairaudet, rikollisuus jne. Sri Lankan kaltaiselle maalle, tama oli todellinen tuho.

      Uutisoinnista : Ehkapa me ajattelemme olevamme arvokkaampia ihmisina, kun olemme lansimaalaisia ja valkoihoisia, mutta uutisoinnin pitaisi enemman kohdistua paikalliseen vaestoonkin, koska he ovat menettaneet kaiken.

    • surullinen!!! :(

      kyllä siellä kuoli muitakin kuin suomalaisia..
      mutta itse en menisi aasian maihin , koska aina ollaan tiedetty että aasian maissa ,kuten ,thaimaassa,indoneessiassa ja sri lankassa on hirmumyrskyjä,hyökyaaltoja ja tornaadoja...Suomalaisia on kuollut 2,mutta kadonneita on yli 78 000...eli paljon...luulen että kuolleita suomalaisia tulee vielä...Otan osaa suruun vainajien lähinmäisille.!!!

      • mikä hysteerikko

        JOKAINEN SURKOON KETÄ V**U HALUAA!! MÄ OLEN HEMMETIN SURULLINEN JUURI SUOMALAISTEN PUOLESTA; MUTTA MYÖS MUIDENKIN!!!


      • suomalaisia
        mikä hysteerikko kirjoitti:

        JOKAINEN SURKOON KETÄ V**U HALUAA!! MÄ OLEN HEMMETIN SURULLINEN JUURI SUOMALAISTEN PUOLESTA; MUTTA MYÖS MUIDENKIN!!!

        Ottaa päähän kun suomalaiset turistit vain voivottelevat ostoksiaan,passejaan ja luottokorttejaan...kuinka meni koko omaisuus, eivätkä ajattele että paikallisilta meni IHAN KOKO omaisuus ,talot ja kaikki mitä omistivat ;(


      • Laurelin

        OIKEESTI!! Kaikki ne ovat IHMISIÄ, ei siinä kansallisuudella niin väliä! Kävi kieltämättä pikkasen pännimään, kun uutisissa se joku suomalaisperhe valitteli suureen ääneen matkatavaroidensa menoa, samalla kun joltain paikalliselta meni koti, perhe, elämä ja omaisuus! Mikä suomalaisia vaivaa?


    • suomalainen

      ...samaa mieltä kanssasi.

      • Minde

        Minulla on omamielipide tähän asiaan....
        Tämä oli TODELLINEN katastrofi sekä thaimaalaisille ja srilankalaisille että suomalaisillekin! Joten tämä on TOSITOSI paha luonnonilmiö joten siitä ei voi syyttää ketään...Kaiklla on surunaihe, mutta elämä jatkuu...Jotkut jotka on menettänyt omaisiaan ja talonsa tai lemmikkinsäei varmaan toivu siitä ikikuuna päivänä:( Otan osaa kaikille jotka menettivät jonkun rakkaan ihmisen kotinsa tai jopa uskollisen ystävänsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2177
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1760
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      69
      1523
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      76
      1286
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1174
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1171
    7. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1163
    8. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1061
    9. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      38
      974
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      943
    Aihe