Tajuaako joku...

Mirnov

...että, ei siellä mennyt vain suomalaisia vaan roppakaupalla muita turisteja, mutta ennen kaikkea monta tuhatta srilankalaista, thaimaalaista, indonesialaista ym. Itse en ole huolissani muutamasta suomalaisesta votkaturistista (tosin suurin osa kunnollisia turisteja), vaan siitä kuinka länsimaiden velkaorjuudessa elävä köyhä Sri Lankan valtio tai Indonesia selviää tästä suunnattomasta katastrofista? Uutiset ovat täynnä suunnilleen tätä: Voi voi, kuinka meijä suomalaaset siel oikei pärjää?! Pitäis vähän muuttaa uutisformaattia! Herätys suomalainen media!!!

7

2261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Srilankalaisen puoliso

      Siis samaa mielta olen kanssasi. Ja johtuu varmaan siita, etta saan lahietaisyydelta tarkkailla mieheni reaktioita, kun kuuntelemme uutisia tai luemme tapahtuneesta. Me olemme kaukana Sri Lankasta, mutta mieheni omaisia asuu siella, ne tarkeimmat eli omat vanhemmat. Puhelinyhteydet poikki SriLankaan, mutta onneksi kannykan omistajiin olemme saannet yhetyden, mutta tuska ja huoli sukulaisista ja siita, mita tapahtuu nyt taman katastrofin jalkeen on suuri.

      Olen toki pahoillani kaikkien turistienkin puolesta, silla eihan kenekaan elama ole toisarvoinen. Nama turistit ovat olleet suuri rikkaus SL valtiolle. Mutta nyt lahti talous ym kasvu, laskuun kuin lehman hanta !

      Ja kukaan ei tunnu ajattelevan naita jalkiseuraamuksia, mitka saattavat olla pahempaakin pahemmat. Sairaudet, rikollisuus jne. Sri Lankan kaltaiselle maalle, tama oli todellinen tuho.

      Uutisoinnista : Ehkapa me ajattelemme olevamme arvokkaampia ihmisina, kun olemme lansimaalaisia ja valkoihoisia, mutta uutisoinnin pitaisi enemman kohdistua paikalliseen vaestoonkin, koska he ovat menettaneet kaiken.

    • surullinen!!! :(

      kyllä siellä kuoli muitakin kuin suomalaisia..
      mutta itse en menisi aasian maihin , koska aina ollaan tiedetty että aasian maissa ,kuten ,thaimaassa,indoneessiassa ja sri lankassa on hirmumyrskyjä,hyökyaaltoja ja tornaadoja...Suomalaisia on kuollut 2,mutta kadonneita on yli 78 000...eli paljon...luulen että kuolleita suomalaisia tulee vielä...Otan osaa suruun vainajien lähinmäisille.!!!

      • mikä hysteerikko

        JOKAINEN SURKOON KETÄ V**U HALUAA!! MÄ OLEN HEMMETIN SURULLINEN JUURI SUOMALAISTEN PUOLESTA; MUTTA MYÖS MUIDENKIN!!!


      • suomalaisia
        mikä hysteerikko kirjoitti:

        JOKAINEN SURKOON KETÄ V**U HALUAA!! MÄ OLEN HEMMETIN SURULLINEN JUURI SUOMALAISTEN PUOLESTA; MUTTA MYÖS MUIDENKIN!!!

        Ottaa päähän kun suomalaiset turistit vain voivottelevat ostoksiaan,passejaan ja luottokorttejaan...kuinka meni koko omaisuus, eivätkä ajattele että paikallisilta meni IHAN KOKO omaisuus ,talot ja kaikki mitä omistivat ;(


      • Laurelin

        OIKEESTI!! Kaikki ne ovat IHMISIÄ, ei siinä kansallisuudella niin väliä! Kävi kieltämättä pikkasen pännimään, kun uutisissa se joku suomalaisperhe valitteli suureen ääneen matkatavaroidensa menoa, samalla kun joltain paikalliselta meni koti, perhe, elämä ja omaisuus! Mikä suomalaisia vaivaa?


    • suomalainen

      ...samaa mieltä kanssasi.

      • Minde

        Minulla on omamielipide tähän asiaan....
        Tämä oli TODELLINEN katastrofi sekä thaimaalaisille ja srilankalaisille että suomalaisillekin! Joten tämä on TOSITOSI paha luonnonilmiö joten siitä ei voi syyttää ketään...Kaiklla on surunaihe, mutta elämä jatkuu...Jotkut jotka on menettänyt omaisiaan ja talonsa tai lemmikkinsäei varmaan toivu siitä ikikuuna päivänä:( Otan osaa kaikille jotka menettivät jonkun rakkaan ihmisen kotinsa tai jopa uskollisen ystävänsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4412
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      15
      4138
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      229
      3789
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3058
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2771
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2766
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2371
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      100
      1940
    Aihe