Katselin juuri televisiosta keskustelua korkeakoulujen rahoituksesta.
Miten on mahdollista, että korkeakoulut eivät tiedä mitkä ovat niiden vahvuudet ja keskeiset menestystekijät.
Hitaasti kuin pöllyssä oleva pilvenveikko korkeakoulun edustaja kertoi kuinka vaikeaa heille kaikki on ja tahtoa olisi, mutta kun ei ole mitään hajua siitä, mitä pitäisi tehdä.
Jos mille tahansa yritykselle kerrotaan, että ensi vuonna tuloja on 30% vähemmän, niin johtoryhmä saa tunnissa aikaan listan keskeisistä asioista, joihin varoja käytetään ja samalla mihin ei kannata panostaa.
Jos korkeakoulumaailma on noin pihalla omasta alastaan, niin ehkä kannattaa liittää ne osaksi jotain kansainvälistä ketjua, joka tietää mitä tekee.
Miten on mahdollista?
TyhmyysHärmistyy
1
103
Vastaukset
- Kysäisenpä
Ja miten tämä aloitus kuului akateemiseen jatko-opiskeluun, paitsi että jako-opiskelu rahoituksen tiukentuessa vaikeutuu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855040- 473482
- 1053335
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342521- 1992503
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️252109- 1332059
- 201799
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51689- 1821668