Kotieläimet ja maahanmuuttajat

KCatRiy

8

294

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häkityskunniaan

      taas yksi syy lisää pitää kissat sisätiloissa tai lukituissa tarhoissa. ( kun niitä vaaratekijäitä ei saa laittaa lukkojen taa)

    • aassgrrh

      Tässä pitäisi vain kertoa pakolaisille pelisäännöt, eli jos et osaa käsitellä eläimiä, älä koske niihin. Jos näet ulkona kissan, älä koske. Jos pelkäät koiria, älä koske äläkä mene lähelle. Se pitäisi selittää, että eläimet ovat kantaväestölle tärkeitä lemmikkejä, ja niiden huono käsittely saa ihmiset vihaisiksi, ja että vapaana liikkuva eläin ei ole villiintynyt vaan todennäköisesti jonkun lemmikki.

      En usko, että tarkoitus on ollut "kiduttaa" kissaa, mutta näin siinä vähän nyt kävi. Kissa on paskanjäykkänä pelosta ja yrittää piiloutua, mutta ei pääse minnekään. Mitä olisi käynyt, jos kissa ei olisi ollut noin kiltti - ei mitään hyvää.
      Tässä pitää muistaa myös se, että eläimiin tottumattomat lapset käsittelevät niitä täysin samoin, eli tietämättään että aiheuttaa eläimelle pelkoa ja kipuakin. Ero on tosin se, että tässä on nyt aikuinen ihminen kyseessä, osasi käsitellä eli ei.

      • molemmissavikaapaljon

        Ehkä pitäisi kertoa suomen laista, joka koskee kissoja, koiria, ja niiden pitopaikkoja.Ja lakien noudattamista.
        Pitäisi varmaan ihan inffota myös monille suomalaisille ulko kissanpitäjille, että ulkokissanpito on väärin ja laissa kiellettyä, ettei kissaa sovi, siis ei saa, jättää kuljeksimaan vaaroihin.Silloihan kissoilla ei olis mitään hätää, vaikka ulkona liikkuisi maahanmuuttajia, petoja tai tiellä kulkisi paljonkin autoja.Kun kissa olisi turvassa omistajansa kainalossa hellittävänä.
        Eli pitäisi vain kertoa asiasta, kyllä normaali aikuinen ihminen nyt sentään lakitekstiä luulisi tajuavan.
        Ja kylähän aikuisen suomalaisen ihmisen pitäisi tajuta, että ulkona on kissa vaarassa, eikä sitä tietenkään jätetä ulos yksin vaaroihin.

        Uskoisin, että tuossakin tapauksessa viranomaisten taholta omistajalle kerrotaan, että kissan heitteillejättö on suomessa kiellettyä.
        Jos tuo inhottava rääkkääjä, joka ropeloi kissaa, saa siitä syytteen/sakon.
        Niin luulempa, että ihan samoin käy omistajalle.Omistajan teko oli vielläkin pahempi, hän rikkoi suomen lakia, ja siksi aiheutti välinpitämättömyydellään koko tilanteen.Kissan heitteille jättö on suomessa rangaistava teko, ja eläinrääkkäystä.Kuten myös kissan roikottelu yhdestä jalasta, ja kissan ropelointi ,ja ties mitä muuta onkaan tapahtunut.
        Kissaparka, kyllä ne ihmiset ovat julmia.


    • goraani

      Kyse ei ole pelisäännöistä, muslimien mielestä koirat ovat saastaisia eläimiä, netistä löytyy lukemattomia videoita joissa nuoret pojat kiduttavat ja tappavat koiria ja kissoja.

    • goraaniton
    • miksivaaraanpäästetään

      Voi sentään,kissa raasu,niin väärin kissaa kohtaan.Toivottavsti omistaja, jatkossa huolehtii,ettei kissa katoa silmistään, eikä päästä sitä vaaroihin enää.
      Autot ja luonnoneläimet ovat kissalle vielläkin vaarallisempia kuin tuo tapahtuma, siinä voi kissa helposti menehtyä.
      Joten,eikö ihan oikeesti vois omistajat hoitaa ne lemmikkinsä niin, ettei ne pääse vaaroihin?
      Mikä siinä on niin vaikeaa, jos ottaa eläimen on siitä vastuussa,ja tarjoaa sille turvallisen elinympäristön,siellä omassa kodissaan/alueellaan.

      En usko että kissa nytkään haettiin omistajan kotoa, eihän, eli lukenut ainakaan niin?
      Autojen,luonnoneläinten, vieraiden ihmisten,ja näköjään maahanmuuttajienkaan lähelle ei kannata lemmikkiään päästää.
      Miksi jotkut omistajat silti yhä tekee niin, tahallaan vaarantaa oman ,muka rakkaan ,lemmikin hengen???

    • gorraani
    • omistajavalitsee

      Onhan se kamalaa, että kissa kokee tuollaisen kohtalon.Ties mitä sille on tehty.
      Mutta, pitää myös muistaa, että ulkona on jo kylmä.Ja kissa on ihan itsekseen voinut hakeutua lämmittelemään vastaanottokeskukseen.Sitä ei siis ole tarvinnut välttämättä varastaa, vaan kissa on voiunut itse hakeutua sisälle.
      Meilläpäin vieraat kissat tulevat pihalle miukumaan, ja ihan ovenkahvoihinkin on hypitty.Vaikka koirat ei niistä tykkääkkään, ja ovat jopajoskus niitä kyöränneet pihasta.Silti, kissat palaavat aina.
      Pidän mahdollisena ,että kissa on kylmissään,hakeutunut keskukseen.Kissahan ei ymmärrä vaaroista, eikä sitä, ettei kannattaisi keskukseen mennä.
      Omistajan tehtävä on ihan kädellä pitäen neuvoa, ja valvoa, ettei kissalleen käy mitään tuollaista jatkossa.
      Jos omistaja taas päästää kissansa ulos, ja on kylmät ilmat, se kissa saattaa hakeutua sinne takaisin.Nyt olisikin omistajan syytä miettiä, miten saa sen estettyä?
      Kannattaisi pitää kissa jatkossa sisällä, ja vahtia ulkoiluja, oikeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1342
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1269
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1221
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1005
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1004
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      926
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      85
      851
    8. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      51
      706
    9. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      677
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      594
    12. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      579
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      578
    14. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      577
    15. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      563
    16. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      549
    17. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      548
    18. 46
      543
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      526
    20. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      19
      526
    Aihe