Nyt joku auttaa kun mun -98 Opel Astran puhallin/sisäilmapuhallin toimii vain nelos asennossa, eli täysillä. Vika tuli yhtäkkiä ja ei mitään tietoa miten sen vois korjata.
Onko koko moottori rikki vai pelkkä etuvastus? Mistä sellasen moottorin/etuvastuksen voi ostaa ja paljonko maksaa? Mitenkä sellainen vaihdetaan?
Sulakkeet oli ehjiä ja johdot paikoillaan, joten vika ei ole niissä todennäkösesti.
Opel Astra -98 puhallin toimii vain täysillä
8
2553
Vastaukset
- Paska_kinneri
1,2,ja3 vastukset on palanut vastusklimppi löytyy todennäköisesti puhallin kanavasta! Mutta tarkkaa paikkaa en osaa kertoa kun en ole ikinä Opelista niitä vaihtanut! Maksaa ehkä joitain kymppejä motonetissä!
- korjattu
Ehkä korjaus ehdotus liian myöhään, mutta seuraaville tiedoksi. Puhallinnopeuden säätö nupikan kosketus "käpälät" (kohdat) kuluneet, koska näitä nopeuksia käytetään eniten.
Ota säätöyksikkö irti ja aukaise varovaisesti (kun on ristikkäiset lukituskynnet). Saat säätöpyörän irti ja näet, että siinä olevat juotoskohoumat ovat kuluneet joihin messinkinen kieli ei saa kosketusta. Voit varovasti kääntää messinkistä kieltä. Myös voit tinata hieman tinaa kohtioihin. Muista hioa liika tina pois ja tarkistaa ettei useampi kohtio osu yhteen. Kokoa säätöyksikkö ja laita paikoilleen toimii taas. Jos satuit rikkomaan lukituskynsiä niin voit laittaa erkkarilla ympäri kiinni siten, että mahtuu takaisin paikoilleen. Voit myös käyttää varovasti pikaliimaa, mutta sitten ei seuraavaa kertaa enään ko. laitetta avata.- Anonyymi
Veikkaan silti etuvastusta.
- x16szr
vastusasetelmasta lämpösulake kärähtänyt, pellepeloton raksii ao. vastusrasiasta ("avo"peltikotelo, tikkuaskikokoa , 4...5 lattaliitintä, sama verran liityviä värikkäitä piuhoja, ja kuumalankaspiraali sisällä) keraamisatiaisen pois ja juottaa tilalle hyppylangan, tai sitten hakee partcosta tms. vastaavan tilalle ja jatkaa juotoshommia. Pelkkä lämpösulake maksanee pari euroa ja koko vastus taitaa olla viidenkympin luokkaa.
Löytyy hanskalokeron takaa puhallinmootorin vasemmalta puolelta/ sisäilmasuodattimen oikealta puolelta kohtalaisen ylhäältä, näkyvillä liitin ja vastusrasia muovikanavassa, ei pitäisi olla ylivoimainen tehtävä löytää.
-98 astrassa p. moottori on jo pyörinyt niin pitkään, että seuraavaksi sippaa staattorin? kupariliuskat l. ei välttämättä hiilet. Kun p.moottorin käyntiinlähtö ahdistaa, tai käynti pätkii, niin moottori on ns. tattis ja joko uuden moottorin osto (mersun w123 pelkkä p.moottori on samanlainen, muistaakseni, so. ilman muovikoppaa ja rupeleita, motonetistä piraattimalli n. 50eur), tai sitten joku "aito" -opel, delphi tms.
muovikuorineen ja ropeleineen n. 150eur. Pelkän moottorin vaihto on ns. mielenkiintoinen homma l. puristesovitteisen muovirupelin irroitus moottorin akselilta, ehjänä, ja istuttaminen uuden moottorin akselille suoraan, ja suht tasapainoisesti. Muovikuoret moottorin ympärillä ovat tyyppiä" snap-on" l. kuorten aukaisussa 3-4 kätisyys on etu, vaikkei välttämättömyys.- x16szr
yo. staattori, piti olla kommutaattori... suom.huom.
- EiTullutMieleen
Huolto osaa korjata!
- Anonyymi
Etuvastuksen vaihto. Se on puhallinkanavassa raitisilmasuodattimen oikealla puolella. Sinne menee johtosarja puhallinkatkaisijasta.
- Anonyymi
Hanskalokero irti ja raitisilmasuodattimen suojaläppä irti. Nostat vastuskoteloa pohjasta ja otat irti. Valokuvaa johtojärjestys. Motonet 37,90 €.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1132435- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271830- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169