Hei!
Tietääkö kukaan, että voisiko 9 viikkoisen saksanpaimenkoira -pennun outo käytös johtua siitä että se on luultavasti syönyt jonkin verran lumimarja -pensaan marjoja.
Pentu on kaikin puolin muuten ollut terve ja hyvävointinen. Viime yönä se huusi lähes koko yön, vatsa oli löysällä. Pentu on muina öinä ollut ihan hiljaa ja rauhassa.
Tänään aamulla kun päästin pennun vapaaksi huomasin että se raapii itseään jatkuvasti ja ilmeisesti sen anturoita kutittaa myös kun jäystää niitä jatkuvasti.
Se ei myöskään meinaa pysyä paikallaan kun asettuu maate vaan se nousee hetken päästä vaihtamaan paikkaa tai asentoa. Välillä toisaalta kyllä nukahtaa ja on pari tuntia rauhassa.
Pentu myöskin juoksee ja ravaa ympäri taloa "itkien". Käy ihan sääliksi ja huolestuttaa.
Kannattaisiko mun odottaa päivä pari josko helpottaa vai pitäiskö vaan soittaa eläinlääkärille?
Lumimarjat
7
3094
Vastaukset
- 77487
Kuulostaa vakavalta ja koiran on varmasti vaikea olla. Vie mahdollisimman pian lääkäriin. Lumimarjat ovat myrkyllisiä joten koiran elimistö täytyy saada puhtaaksi.
- olisinjosoittanut
Soita heti, tietysti, tiedäthän miksi koirasi kärsii.
- äläodota
Soita eläinlääkärille välittömästi!
- hopihoppäivystykseen
minä olisin vienyt jo, jos epäoilen myrkytystä.
- puutarhuri58
Lumimarjat ovat myrkyllisiä. Kannattaa varoittaa myös tenavia niitä popsimasta. Ne ovat kauniita pensaita valkoisten marjojensa takia, minkä takia niitä on aikoinaan paljon istutettu puistoihin ja kävelyteiden varsille.
Myös yleisten happomarjapensaiden marjat ovat myrkyllisiä.
Puutarhurina olen ollut molempia pensaslajeja paljon istuttamassa. Silloin - vuosikymmeniä sitten - keskusteltiin onko järkevää istuttaa niitä niin suurina massaistutuksina pihoihin ja puistoihin, koska ihmiset eivät tunne marjojen myrkyllisyyttä. Mutta minkäs teet, kun hortonomi oli niin suunnitellut. - ketjunaloittaja
Hei kaikki ja kiitos vastauksista!
Soitin eläinlääkärille ja kerroin asiasta. En tietenkään ole varma söikö pentu marjoja vai ei, mutta todennäköisyys on suuri.
Sanoin e.lääkärille että mikäli pentu on syönyt marjoja niin määrä on ollut jotain yksi tai kaksi marjaa maksimissaan. Lääkäri sanoikin että koska lähinnä kutina vaivasi, että odota vielä huomisaamuun ja katso mikä tilanne.
Illalla se voikin jo paljon paremmin. Yö oli myös todella rauhallinen ja aamulla kaikki oli täysin normaalisti, ihan kuin ennen.
Kyllä kieltämättä pelästyin kun koira alkoi oireilemaan, mutta onneksi päästiin suht vähällä. Pensas raivattiin vissiin samana iltana maan tasalle.
Kaikki siis onneksi hyvin- linnutkinsyö
Nykytietojen mukaan lumimarja EI ole kovinkaan myrkyllinen, tietysti pennun vatsa voi mennä sekaisin, mutta yleensä pennut ehtivät syödä mitä merkillisimpiä asioita mistä myöskin voi masu ärsyyntyä. Onneksi ei ollut pahempaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21418082Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903855Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu442207Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2851571Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711533Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661456Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1451443Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1241399Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141334- 811121