-05 2.0 öljyn käry ja vikavalo

huolestunutautoilija

Pitäisikö huolestua kun autoon on sisälle alkanut tulemaan öljynjkäryä paikallaan ollessa tyhjäkäynnillä. Nyt syttyi pakokaasujen vikavalo palamaan. Joskus aiemmin paloi ja vikakoodinlukija sanoi että polttoaineseos liian laihaa. Venttiilikopan tiiviste näyttää vähän vuotavan öljyä (huoltomiehen katsoma myös) niin aiheuttako se kaiken tämän? Valuu katalysaattorin päälle ja häiritsee lambadaa myös?

12

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • orginaalosat

      Viittais ilimamäärä tötterö vialta, mut kannattaa ny ekaks vaihtaa kopan tiivari ettei huohota kone liikaa?

    • merkkiävaille

      Joo ja jos sanoisit vielä automerkinkin, se olisi kiva yllätys, Toyota, mersu, nissan???

      • huolestunutautoilija

        Skeida, Poksvagen, Viat(seat)....tuossa nyt ensialkuun.


      • samatko
        huolestunutautoilija kirjoitti:

        Skeida, Poksvagen, Viat(seat)....tuossa nyt ensialkuun.

        Meinaat että niissä on samat koneet kaikissa?


      • hyiprovo
        huolestunutautoilija kirjoitti:

        Skeida, Poksvagen, Viat(seat)....tuossa nyt ensialkuun.

        Eli provo, tietenkin!! Helpostihan se selvis.


    • oiniitäaikoja

      Älä murehdi turhista. Itse passatilla "ajellessani" en huolestunut edes silloin, kun mittaristoon syttyi noin kämmenen kokoinen punainen "STOP" kehoite. Sinäänsä turhaan, koska olin paikoillani parkkiruudussa, ja kone olikin jo sammunut.
      Avatessani kuskin oven, huomasin olevani keskellä halkaisijaltaan yli 2 metristä lammikkoa, joka koostui moottorin voiteluöljyn ja jäähdytinnesteen sekoituksesta.
      Mut siis mitään ihmeempää hämminkiä tuosta ei aiheutunut. Volsu hinausauton lavalle, sinne se osaa kiivetä tottumuksesta, kuin älykkäin saksanpaimenkoira. Ja hinausauton keula kohti VW-autoa. Sinne se kuski taas tuntee tien ilman navigaattoriakin. Ei ollut edes kallista. Viidestä tonnista tuli vielä rahaa takaisin.

    • kiitosetukäteen

      Ja sitten kun postaat kuitit noista kaikista, niin ei me ajatella että provoilit.

      • EiOsaa

        Kertoisitko vielä, miten tuo kuittien postaaminen tapahtuu tänne suoli24 palstalle?


      • oiniitäaikoja

        Voi harmin paikka! KUITTIA en älynnyt Sinun vuoksesi säästää. Mut mitäs tykkäät, kun tapauksesta kuitenkin alkaa 5 vuotta täyttymään, niin ymmärtääkseni laki ei velvoita säilyttämään tositteita pitempää aikaa?
        Mutta MUISTAN kyllä mainitsemasi kuitin: Siinä oli nimittäin 4 kpl A4 tulostetta, rivi rivin perään hommassa tarvittuja varaosia. Sitten oli asentajan käyttämät työtunnit, sekä 2 pakkausta erikoispesuainetta joka laitetaan pumpulla kiertämään moottorin kanavissa muutamaksi päiväksi. Sen tarkoituksena on yrittää liuottaa em. tökötti moottorin sisuksista. Lopuksi laskussa oli tietenkin ALV.
        Huoltopäällikkö selasi epäuskoisen näköisenä tulostenippua, ja kysyi: "Hei sovittiiks me jotain tästä hinnasta?" Sanoin ettei sovittu. "No, anna neljä tonnia" sanoi kaveri.
        Se knafti viides tonni meni siihen, kun mulla oli Polo vuokralla sen 3 viikkoa.


    • Kiitosetukäteen

      Lähetät valokuvasi kuitista johonkin palstalle ja kopiot sen tänne, aivain kuten muutkin kuvat/linkit. Helppoa?? Miksi provolinkkien lähetys onnistuu, jos ei tämä?? Tämä vain yksi keino.

      • EiOsaa

        No mitenkäs se valokuva, joka on otettu kuitista, lähetetään jollekkin palstalle?


      • älävaantukehdu
        EiOsaa kirjoitti:

        No mitenkäs se valokuva, joka on otettu kuitista, lähetetään jollekkin palstalle?

        Viisaita ollaan ja sitten tyhmiä... osasithan vastatakin tähänkin. Kysy äidiltä neuvoa, iltamaidon imemisen yhtedessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe