-05 2.0 öljyn käry ja vikavalo

huolestunutautoilija

Pitäisikö huolestua kun autoon on sisälle alkanut tulemaan öljynjkäryä paikallaan ollessa tyhjäkäynnillä. Nyt syttyi pakokaasujen vikavalo palamaan. Joskus aiemmin paloi ja vikakoodinlukija sanoi että polttoaineseos liian laihaa. Venttiilikopan tiiviste näyttää vähän vuotavan öljyä (huoltomiehen katsoma myös) niin aiheuttako se kaiken tämän? Valuu katalysaattorin päälle ja häiritsee lambadaa myös?

12

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • orginaalosat

      Viittais ilimamäärä tötterö vialta, mut kannattaa ny ekaks vaihtaa kopan tiivari ettei huohota kone liikaa?

    • merkkiävaille

      Joo ja jos sanoisit vielä automerkinkin, se olisi kiva yllätys, Toyota, mersu, nissan???

      • huolestunutautoilija

        Skeida, Poksvagen, Viat(seat)....tuossa nyt ensialkuun.


      • samatko
        huolestunutautoilija kirjoitti:

        Skeida, Poksvagen, Viat(seat)....tuossa nyt ensialkuun.

        Meinaat että niissä on samat koneet kaikissa?


      • hyiprovo
        huolestunutautoilija kirjoitti:

        Skeida, Poksvagen, Viat(seat)....tuossa nyt ensialkuun.

        Eli provo, tietenkin!! Helpostihan se selvis.


    • oiniitäaikoja

      Älä murehdi turhista. Itse passatilla "ajellessani" en huolestunut edes silloin, kun mittaristoon syttyi noin kämmenen kokoinen punainen "STOP" kehoite. Sinäänsä turhaan, koska olin paikoillani parkkiruudussa, ja kone olikin jo sammunut.
      Avatessani kuskin oven, huomasin olevani keskellä halkaisijaltaan yli 2 metristä lammikkoa, joka koostui moottorin voiteluöljyn ja jäähdytinnesteen sekoituksesta.
      Mut siis mitään ihmeempää hämminkiä tuosta ei aiheutunut. Volsu hinausauton lavalle, sinne se osaa kiivetä tottumuksesta, kuin älykkäin saksanpaimenkoira. Ja hinausauton keula kohti VW-autoa. Sinne se kuski taas tuntee tien ilman navigaattoriakin. Ei ollut edes kallista. Viidestä tonnista tuli vielä rahaa takaisin.

    • kiitosetukäteen

      Ja sitten kun postaat kuitit noista kaikista, niin ei me ajatella että provoilit.

      • EiOsaa

        Kertoisitko vielä, miten tuo kuittien postaaminen tapahtuu tänne suoli24 palstalle?


      • oiniitäaikoja

        Voi harmin paikka! KUITTIA en älynnyt Sinun vuoksesi säästää. Mut mitäs tykkäät, kun tapauksesta kuitenkin alkaa 5 vuotta täyttymään, niin ymmärtääkseni laki ei velvoita säilyttämään tositteita pitempää aikaa?
        Mutta MUISTAN kyllä mainitsemasi kuitin: Siinä oli nimittäin 4 kpl A4 tulostetta, rivi rivin perään hommassa tarvittuja varaosia. Sitten oli asentajan käyttämät työtunnit, sekä 2 pakkausta erikoispesuainetta joka laitetaan pumpulla kiertämään moottorin kanavissa muutamaksi päiväksi. Sen tarkoituksena on yrittää liuottaa em. tökötti moottorin sisuksista. Lopuksi laskussa oli tietenkin ALV.
        Huoltopäällikkö selasi epäuskoisen näköisenä tulostenippua, ja kysyi: "Hei sovittiiks me jotain tästä hinnasta?" Sanoin ettei sovittu. "No, anna neljä tonnia" sanoi kaveri.
        Se knafti viides tonni meni siihen, kun mulla oli Polo vuokralla sen 3 viikkoa.


    • Kiitosetukäteen

      Lähetät valokuvasi kuitista johonkin palstalle ja kopiot sen tänne, aivain kuten muutkin kuvat/linkit. Helppoa?? Miksi provolinkkien lähetys onnistuu, jos ei tämä?? Tämä vain yksi keino.

      • EiOsaa

        No mitenkäs se valokuva, joka on otettu kuitista, lähetetään jollekkin palstalle?


      • älävaantukehdu
        EiOsaa kirjoitti:

        No mitenkäs se valokuva, joka on otettu kuitista, lähetetään jollekkin palstalle?

        Viisaita ollaan ja sitten tyhmiä... osasithan vastatakin tähänkin. Kysy äidiltä neuvoa, iltamaidon imemisen yhtedessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      211
      5980
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1681
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1507
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1048
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      101
      967
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      897
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      857
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      195
      828
    9. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      100
      780
    10. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      779
    Aihe