Mätkyt vai palautus

Paremminkinvoisiolla

Miten kävi? Onkos verotus ollut balanssissa?

20

85

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuorempana ottaisin mässyt.
      Eivät ole rahat balanssissa.
      Liikaa on taka-massissa.

      H.

    • Saan palautusta pari seteliä, tosin osan siitä luovutan maaseudun vähäosaisten hyväksi.

    • Palautusta mieki pikkasen ja lahjoitin vähävaraisen kassaan eli itelläni pidin :).

      • 1eero

        Piti käydä saldo tarkistamassa kun en tarkalleen muistanut, oli vähän tullut niih huomenna olisi pikkujoulut, siinä ne menisi jos menisin en vielä päättäny menisinkö.


      • 1eero kirjoitti:

        Piti käydä saldo tarkistamassa kun en tarkalleen muistanut, oli vähän tullut niih huomenna olisi pikkujoulut, siinä ne menisi jos menisin en vielä päättäny menisinkö.

        No ehottomasti mene. Onhan se vaihtelua. Mulla on vielä huomenna työpäivä ja sitten alkaakin puolentoista viikon loma. Siinä ehtii sosiaalista verkostoa hoitamaan ennen Joulua:). Mukavaa päivää, ylitöitä pukkaa.


      • 1eero
        siilimuori2 kirjoitti:

        No ehottomasti mene. Onhan se vaihtelua. Mulla on vielä huomenna työpäivä ja sitten alkaakin puolentoista viikon loma. Siinä ehtii sosiaalista verkostoa hoitamaan ennen Joulua:). Mukavaa päivää, ylitöitä pukkaa.

        Saatan mennä, meiän kulman kyläyhteisön ( yli 100 jäsentä ) järjestämä pikkujoulu tossa kulman takana olevassa kuppilassa, naiset etupäässä touhuaa milloin mitäkin tempauksia se suotakoon heille.


      • 1eero kirjoitti:

        Saatan mennä, meiän kulman kyläyhteisön ( yli 100 jäsentä ) järjestämä pikkujoulu tossa kulman takana olevassa kuppilassa, naiset etupäässä touhuaa milloin mitäkin tempauksia se suotakoon heille.

        Menehän mukkaan.


    • Heikunkeikku

      Maksupuolelle meni, mutta ei hiton hurjasti, että enköhän selviä.

    • Viatonsivullinen

      Tulossa 40€ mä taidan pistää sen turhuuveen ja haaskuun, sileäks' ......

    • Olen lainannut valtiolle 700€.
      Mitä mun pitäisi tehdä rahoilla? Ehdotuksia?

      • Paa säästöön pahan päivän varalle.


    • Plussan.puolella

      Sain 30€ palautusta.

    • nykymeininkiä

      Maksoin lisää noin 12 600. Kadehtikaa, kateelliset.
      Viimeisen kolmen vuoden aikana olen mätkyjä laskematta antanut ns hyviin tarkoituksiin noin 110 000. Oletettavasti (melkein?) kaikki huijarien persiiseen. Vielä silti pärjäilen työmiehen eläkkeelläni niin kauan kuin sitä maksetaan. On jo ilmennyt merkkejä siitä, että sen maksu lopetetaan. Ehkä hyvinkin pian.

      • Olen melkein katteellinen! Pienistä eläkkeitämme ja osasta pääomatuloja verottaja saa tiedon suoraan joten tasaus lopullisessa verotuksessa on vähäistä.

        Mätky? Ennakkoon pantu harkintavero joka perustuu edellisen vuoden tuloihin
        Jälkivero? Verotuksen tasaus lopullisessa laskennassa. EI OLE MÄTKY!

        70-luvulla korkojen ollessa ylhäällä ja inflation vedellessä 5 - 6 %:a pienensin aina ennakkopidätystäni niin paljon kuin hyväksyttiin.
        Maksoin silloin asuntolainasta korkoa 12% ja pienetämätön tuloveroni ennakko oli 47,5%.
        Jälkiveroa ( siis ei mätkyä ) tuli maksettavaksi noin 3kk:n palkkani verran.
        Sain ka. 1,5:n vuoden korottoman lainan ja hyödynsin inflation ( 7,5 - 9%) kun maksoin 12%:n lainaani.

        Maksoin mätkyä 5-vuotta kun minua verotettiin Espanjan asunnostamme ilman perusteita. Jo ensimmäinen valitukseni lääninhallitukseen hyväksyttiin mutta rumba jatkui 5 vuotta. Joka vuodelta oli valitettava uudelleen vaikka jo ensimmäinen päätös oli minulle suosiollinen.

        Muutenkin, vuokratulojen kanssa on ollut häslinkiä useampaa otteeseen huolimatta toimittamistani, täsmällisistä tiedoista ja tositteista kohdalleni osunut verotoimiston muumio ei osannut käyttää tietsikkaa vaan suoritti laskelmat nelitielaskimella ja kynällä paperille. Tulos päin p_tä mutta oikeni kertavalituksella.

        Sveduihin on tingitty jälkiveroja mutta en harkinnutkaan maksamista.


      • nuukuus_vanhanaikaista

        Maksun puolelle taas meni noin puolentoista tonnin verran, mutta vähemmän kuitenkin kuin aikaisimpina vuosina. Mätky johtuu vain siitä, että olen siirtänyt jo verotettua rahaa taskustani toiseen. Iloisesti maksaisin, mutta harmittaa, ettei mikään riitä. Valtion velka vaan kasvaa 10 miljardin vuosivauhdilla.
        Mutta ajat ovat muuttuneet. Ennen oli säästäminen kunnia-asia, nyt pitää kuluttaa, velka-rahallakin.


    • kukkaroon

      Pallautusta tullee.

    • ent.siivoojaparka

      Olin maksanut liian vähän veroja ja jouduin maksamaan melkein 3 000 kr lisää. Se oli odotettavissakin ja nyt ollaan Skattemyndighetin kanssa tasoissa, toistaiseksi. Ensi vuonna sitten uusiksi.
      Olen kyllä kaikille eläkkeenmaksajilleni laittanut pyynnön, että vetäisivät ennakkoon vähän reilummin veroja kuin yleensä. Meidän kunnassa kun on aika korkea veroprosentti.

    • eläke-ukko

      Pitkästä aikaa sain 63.27 e takaisin. Tosin parikertaa piti käydä verotoimistossa välillä vuotta laskettamassa prosentit uusiksi.
      Parina vuotena on pitänyt maksella myyntivoitto veroja.
      Muutenhan ei niin hirveitä muutoksia vuosittain ole ollut.

    • minäpätiedän

      Mätkyt on jälkikäteen maksettu vero, ei mikään ylimääräinen ja epäoikeudenmukainen meno.

    • Ökyrikas

      Mää sain 20 egee palautusta. Tosin siihen sisältyy valtion maksama korko, joka on n. 10 senttiä. Oli miten oli - nyt panen menemään. ??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe