Vartijakokelas

Muihinhommiin

Isot pojat ovat kertoneet, että kun hakee virkaa, niin kannattaa hakea 5vaativuustason virkaa. Silloin ei kuulemma tehdä paljon hommia, koska sillä vaativuustasolla ei vaadita läheskään sellaista osaamista, kuin esim. 6 tasolla. En tiedä pitääkö paikkansa, mutta puheiden mukaan vankiloissa vartijoita, jotka ovat olleet jopa kymmeniä vuosia töissä ja saavat vain 5tason palkkaa. Luulisi, että heillä olisi kokemusta ja ammattitaitoa vartijan työhön. On varsin ymmärrettävää, että silloin ei viitsi tehdä hommia ihan tosissaan, jos heidän osaamista ei arvosteta.

4

218

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apukoulunrehtori

      Vitostaso on se mihin nuo vartijat ovat tottuneet. Heidän koulutodistuksensakin kun oli täynnä vitosia

      • vartijaaaaaa

        Niin mulla olikin vitosia kaikki. Tosin viimeisimmässä koulussa arvosteluasteikko oli 1-5 eli vitonen oli kiitettävä.


    • apukoululainen

      vartijana ei ole yhtäkään sellaista beibifeissiä joka olisi käynyt peruskoulun 1-5 arvostelun ollessa voimassa

    • jössez

      Vuonna 1977 vartijakurssi kesti 3kuukautta,samaan aikaan sikatalouskurssi oli 9-kuukautta.Tuohon aikaan asiat oli tärkeysjärjestyksessä,eli hyödyllisille parempi hoito.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2586
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2196
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1063
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      918
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      808
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      588
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      535
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      512
    Aihe