Ylen HD lähetykset ja dac

Ihmetteleväihminen

Kuulokevahvistin jossa DAC 24bittiä/96 KHz kytketty TVn optiseen ääni lähtöön ja Ylen HD kanavien äänet kuuluvat pelkkänä räpätyksenä. Kaikki muut äänilähteet siis Blue Ray soitin, DVD, CD, sama TV SD kanavat, tietokone USB liitäntä josta mp3 tai FLAC tai CD ääntä ja aina hyvin kuuluu.
Onko tuo DAC alimitoitettu HD kanavien äänen kuunteluun?

2

2134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23ewdscx

      Ylen HD-kanavien ääni tulee Dolby Digitalina. Kuulokevahvistimessa ei varmaankaan ole dekooderia. Vaihda TV:n ääniasetuksista Dolby tms. -> LPCM, stereo tai vastaavaan. Osassa Ylen ohjelmia Dolby Digital on 5.1-tilaäänenä ja muunnos 2.0-stereoksi tarvitaan pelkästään senkin takia kuulokkeille.

      • Kiitteleväihminen

        Jep. Kokeilun tuota asetusta digitaalinen äänilähtö tilasta automaattinen tuoksi LPCM: ja se auttoi, nyt kuuluu Ylen HD kanavat kuulovahvistimen kautta kuten pitääkin. Kiitoksia neuvosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3340
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2584
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2258
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      95
      2178
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      2082
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1683
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1661
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1333
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1280
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1149
    Aihe