Olen viikolla 28 raskaana ja aloin tosissani miettiä, mitä vaipat (kertakäyttö) tulevat esim. kuukaudessa maksamaan?
Kun esikoistaan odottaa, ei ole hajuakaan miten paljon vaippoja etes menee?
Kiitos jos joku viisaampi valaisisi asiaa?? :)
((Jos joku tahtoisi olla perusteellinen niin olisin tietysti kovin kiitollinen muistakin "rahanmenotiedoista", eli mihin kaikkeen aivan alussa rahaa hupenee?))
Kun esikoistaan odottaa, ei ole hajuakaan miten paljon vaippoja etes menee?
Kiitos jos joku viisaampi valaisisi asiaa?? :)
((Jos joku tahtoisi olla perusteellinen niin olisin tietysti kovin kiitollinen muistakin "rahanmenotiedoista", eli mihin kaikkeen aivan alussa rahaa hupenee?))
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aluksi, kun vauva saattaa kakata jopa 10 kertaa päivässä, ovat vaippakulut vähän isommat, vaikka pienten vaippojen kappalehinta on pienempi kuin isojen. Kun vauva kasvaa, vakiintuu vaipan kulutus 5-7 vaippaan vuorokaudessa. Rahanmenoon vaikuttaa sekin, millaisia vaippoja käyttää. Jos vauvan iho kestää halpisvaippoja, voi päästä halvemmallakin. Voi tosin olla, että halpisvaippoja joutuu vaihtamaan useammin kuin kalliita, jos imukyky on heikompi. Minulla ei ole muita kokemuksia halpisvaipoista kuin itkua ja ihottumaa, joten olemme käyttäneet vain Pampersia ja Liberoa.
itse sit huomaat,älä vertaa mihinkään
Vaunut ovat kaikista arvokkaimmat n.500e
turvakaukalo 100e
sänky 100e
hoitoalusta 20e
rasvoja,vanuja,20e
kylpyamme 20e
tuttelia ja tuttipulloja 20e
sideharsoliinoja 10e
---
ensin kannattaa katsoa äitiyspakkauksen sisältö ja sitten vasta hankkia lisää.
---
aivan pieniä vaatteita ei tarvitse valtavasti, mutta niiden tulee olla pehmeitä ja avarakauluksia, helppoja puettavia.
---
Vaatteita ehtii hyvin ostaa, kun tietää minkä kokoinen vauveli on.
Valtavasti onnea! t.helmiäiti 04
Yhden kertakäyttöisen vaipan hinta on ainakin täkäläisissä kaupoissa n. 20 - 25 senttiä. Mitä isompi lapsi, sitä kalliimpia vaipat on / kpl.
Vaippoja menee päivässä n. 7 kpl.
7 x 0,25 = 1,75 euroa päivässä
7 x 1,75 = 12,25 euroa viikossa
4,5 x 12,25 = 55,13 euroa kuukaudessa
20 sentin kappale hinnalla kuukausihinnaksi tulee 44,10 euroa.
Kannattaa käyttää ainakin osaksi kestovaippoja. Niillä säästää pitkän pennin. Kestot voi vielä myydä käytettynä, kun niitä ei enää itse tarvitse ja saa suurimman osan hinnasta takaisin.
n.7e/kk. Kertavaippoina käytetään Pirkkaa (6,90e/30kpl). Joskus myös ostetaan muumia, mikä on isompi pakkaus ja n.12e.
Käytössä on siis kestovaipat, mutta öisin ja pidemmillä automatkoilla kertavaipat.