Windows 10

LenovoZ470

Koneelleni(läppäri), jossa on Windows 7, tuli jokunen viikko sitten ilmoitus, että Windows 10 saatavana ilmaiseksi. No, se on ollut tyrkyllä siitä asti.. Nyt sitten "viime-aikoina" on Windows 10 "ikkuna" ponnahdellut esiin -ja kehoittanut päivittämään Win 10:n. Olen klikannut ikkunan pois. Kannattaisko uusi "päivitys" ottaa koneeseeni, olen saanut sellaista infoa joltain tutuilta, ettei kannata sillä se on erilainen käyttää eli onko hankalampi käytettävä -ja kuinka paljon toiminnat muuttuu nykyisestä Win7 :sta, parempiko??? Niin, enkä halua missään nimessä mitään Win 8 -tyylistä "palikka-ikkunaa" koneeseeni, jos sellanen on ko.versiossa!

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • irotf

      Moni luulee, että "palikkaikkuna" oli/on työpöytä. Näinhän ei ole, vaan se on uudistettu käynnistävalikko, joka vaan kasissa oli tehty omaan ikkunaan. Jos et tykkäää palikoista, älä lataa kymppiä, siinä on edelleen palikat.

    • 90-09

      Kymppi ei ole yhtään hankalampi käyttää kuin seiska, mutta toki joitakin helposti opittavia pieniä eroja on. Koneesi todennäköisesti nopeutuu melkoisesti. Niin ainakin kävi omalle viisi ja puoli vuotta vanhalle Samsung-läppärilleni, kun päivitin sen kymppiin.
      Ongelmia voi tuottaa se, että jos käytät joitakin hyvin vanhoja oheislaitteita kuten printteriä, niille ei välttämättä enää tehdä ajureita kymppiä varten. Näin ne lakkaavat toisin sanoen toimimasta. Itselläni on hyvin yleinen Canonin mustavalkolaserprintteri, ja siihen kympin asennusohjelma etsi ja asensi automaattisesti uudet ajurit.
      Sinulla on kuitenkin kympin asennuksen jälkeen kuukausi aikaa palata seiskaan, jos et ole tyytyväinen kymppiin. Sen jälkeen vanha Windows poistuu itsestään koneeltasi, eikä paluu ole enää mahdollinen.
      Toisaalta Microsoft lopettaa seiskan tukemisen tammikuussa 2020, joten viimeistään silloin on kymppin vaihdettava - tai johonkin kokonaan toiseen käyttikseen.

    • tttuuntunut

      10 toimi aluksi, mutta ei suostu enää päivityksiin. Paluu 7:aan ei enää mahdollinen. Onko siirryttävä Applen käyttäjäsi?

    • Mac_kuvien_käsittelyyn

      Oma vika, jos on ostanut Windows koneen. Suosittelisin käyttiksen vaihtoa Linuxiin.

    • VonLenovo

      Jos vielä sen verran tuosta Win 10:stä & ponnahdusikkunasta. Se kun on nyt jatkuvasti tyrkyllä(klikkasinkohan viikkoja sitten jotain "hyväksymis" -painiketta..), niin miten sen sais poistettua häiritsemästä läppärin päivittäistä normikäyttöä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      1937
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1519
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      57
      1178
    4. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      1090
    5. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      72
      1063
    6. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      24
      1010
    7. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1001
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      940
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      829
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      38
      779
    Aihe