Stidi, mikä?

Eikö stidi ole tulitikku?
9149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei ei. Se on vanupuikko.

Äänestä

Stidi on tulitikku alkujaan, pitää olla melkoisen maalainen että se muuttuu vanupuikoksi.

Äänestä
  • Se on sukkahiki

    Äänestä

Höpöhöpö. Sivistymättömät moukat täällä taas puhuu PASKAA! Te mitään tiedä. Mistään! Stidi on vanha mittayksikkö. Nykyisen 1cm matkalle mahtuu 3,3 stidiä, eli 16 inaa.

Äänestä

Tarkennukseksi voisin vielä kertoa esimerkin jotta puupäisimmätkin kankeaoppiset ymmärtäisivät, eli kakspuolonen naula on 18,2 stidiä (on se, kun perskeet huomioidaan) ja silloin sama mitta tietysti 96 inaa. Eihän ollut vaikeaa. Mielestäni maapallolla tulisi siirtyä käyttämään näitä helpommin käsitettäviä mittayksiköitä, stidiä ja inaa.

Äänestä

Nyt oot väärin kirjottanu. Tarkotit kirjottaa stadi vaan et osannu.

Äänestä
  • montako inaa stadi on ???

    Äänestä

Jos joku haluaa sivistää itseään, niin suosittelen käymään Inan kylällä, jossa virallista Inan mittaa säilytetään. Inan kylä sijaitsee Kaustiselta n. 14 km etelään Kauhavaa kohti ja pohjoisesta tultaessa käännytään oikealle. Siitä muutama km ja todellakin siellä voi ihastella tätä universumin tarkinta mittayksikköä.

Äänestä

Nonnii. Täytyy myöntää etten itsekään ole tätä virallista Inaa nähnyt, joten tein tänään pyhiinvaellusmatkan Inankylän seudulle, sinne Djupsöbackan ja Småböndersin eteläpuolelle ja löysin kyllä risteyksen josta olisi pitänyt lähteä Inankylälle mutta niin kovin luikkaan näköinen oli väylä että päätin palata kotiin ja käydä siellä sitten kesällä, esimerkiksi Kaustisten Kansanmusiikkifestivaalien yhteydeßä. Tästä toisesta mitasta, Stidistä, on myös mielenkiintoista tarinaa, nimittäin sen virallinen mitta löytyy Jyskyjärveltä, Kansansivistyslaitoksen eli Kulttuuritalon juhlasalin nurkassa on vitriini, jossa tätä reliikkiä säilytetään. Nyt kuitenkin mennään nukkumaan, kun minun täytyy kohta herätä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tulitikku12 kirjoitti:

Eikö stidi ole tulitikku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu