Haapa klapi

Sanokaapa viisaat, paljonko kannattaa maksaa tuoreesta haapa klapista?
8702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Lämpöarvon mukaan laskettuna -20 % koivuklapin hinnasta.
Haapaklapit usein järeämmistä puista tehtyjä kuin koivut. Eikä varmaan nokea/pikeä uunia niin paljon.
Paikallinen hintataso löytyy netistä tuoreelle ja kuivalle polttopuulle.

Äänestä

Tuoltapa sitä voi myös kalkuloida http://www.halkoliiteri.com/?id=170

Itse tykkään haavasta polttopuuna. On jollakin tapaa siisti, napsahtelee ja pamahtelee poltettaessa kotoisasti kuusen tapaan. Ja on mahdottoman mukava tehdä klapeiksi.

Äänestä

- Sanopa sen suoraan , haapaklapi saunan pesässä on vaarallista tavaraa jos paikalla astmaatikkoja - tässä syksyllä lämmittelin saunaa haavalla ja koivulla sekasin , niin ekös eukkoni saanut siitä kärystä sellasen astmakohtauksen ,että abulanssia paikalle ja äkisti.

Äänestä
  • Ilmeisesti huono vetoinen kiuas..

    Äänestä

  • Kehoittaisin korjaamaan saunankiukaan ja tarkistuttamaan hormin, sillä hieman vaaralliselta kuulostaa tuo sinun saunasi.
    Meinaan, jos kiuas ja hormi ovat kunnossa, ei saunaan tule mitään ylimääräistä eri puulajeista, joka aiheuttaisi ambulanssin tarvetta kylpijöille.

    Äänestä

  • Erikoinen juttu. Onko kerta- vai jatkuvalämmitteinen kiuas? Jos oletetaan, että kunnossa on vehkeet, ja tulee astmakohtaus.. haavastahan jotkut sanoo, että se nostaa maata mukaan kasvaessaan.. en itse kyllä varsinaisesti ole huomannut, vaikka olen haapaa paljon työstänyt eri tavoilla. Jos jossain erikoisessa paikassa on kasvanut niin, että jotain mineraalia olisi puun kasvuun päässyt mukaan.. kertalämmitteisessä voisi oikein hyvällä mielikuvituksella kuvitella häkälöylyjen nostavan jotain jäämiä ilmaan, ja alttiimpi henkilö voisi reagoida keuhkoputkien supistumisella.

    Äänestä

  • eipäätäentähäntä kirjoitti:

    Erikoinen juttu. Onko kerta- vai jatkuvalämmitteinen kiuas? Jos oletetaan, että kunnossa on vehkeet, ja tulee astmakohtaus.. haavastahan jotkut sanoo, että se nostaa maata mukaan kasvaessaan.. en itse kyllä varsinaisesti ole huomannut, vaikka olen haapaa paljon työstänyt eri tavoilla. Jos jossain erikoisessa paikassa on kasvanut niin, että jotain mineraalia olisi puun kasvuun päässyt mukaan.. kertalämmitteisessä voisi oikein hyvällä mielikuvituksella kuvitella häkälöylyjen nostavan jotain jäämiä ilmaan, ja alttiimpi henkilö voisi reagoida keuhkoputkien supistumisella.

    Oikeastaan, olenhan minä siinä haavassa huomannut uunin pesässä klapin palaessa sellaisen "tähtisadetikku"maisen rävähdyksen toisinaan.. jotain raskasmetallia tai mineraalia tosiaan voi olla.. siis ei sellaista pihkataskun paukahdusta kuten vaikkapa kuusessa. Olisiko jotkut kenttäsahuritkin valitelleet, etteivät haapaa niin innolla sahaa.
    Ilmiö saattaa esiintyä vain tietyillä osin Suomen maaperää?

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


jeppeboi kirjoitti:

Sanokaapa viisaat, paljonko kannattaa maksaa tuoreesta haapa klapista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu