Terveisiä Sipilälle

että_näin

Onhan nuo linnanjuhlat jo vanha traditio, ei siinä mitään. Veteraaneja mukana ihan kiitettävästi, hienoa. Arvostan heitä todella, kiitos itsenäisyydestämme.
Tuli vaan hiukan katkerana ajatus mieleen, taas kuin näin Sipilän naaman tuolla. Kohta kolmekymmentä vuotta olen töissä käynyt pienellä palkalla. Ja vaimo samoin. On meillä kerrostalo kaksio ja auton rämä. Molemmista velkaa, liikaa. Vaimo on kunnalla ollut ikänsä. Ainoa, mitä hänelle pienestä palkasta jäänyt, on 38 lomapäivää. Ei mitään, nyt on Sipilä ottamassa ne pois.
Sen kun joku viisas meille kertoisi, miten suomen vienti saadaan noilla muutamalla lomapäivällä uuteen lentoon.
Ei mitään, en valita, mutta kyrpiihän se.
Se on Sipilä nyt vaan omaksunut sellaisen asian, että otetaan niiltä joilla mitään ei ole, loputkin. Ja annetaan niiden jolla on, pitää omansa.. No, näillä mennään ja Suomi sekä vienti nousuun.

1

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin_se_menee

      Älä Sipilää syytä!!!! Syytä surkeata tilannetta. Vihervasurit ovat röyhineet ja antaneet liikaa. Nyt on velan maksun aika. Itseänikin v.....aa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4071
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      128
      2343
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      968
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      334
      881
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      790
    Aihe