Loukkaanko ketään jos syön lusikalla samalla otteella kuin pienet lapset? Haarukan kanssa taitaa olla sama juttu. Eli kiskaiseeko kukaan etikettiorja tästä poroja sieraimiin ja ajattelee (ehkä jopa oikeutetusti) minun olevan "joku metsien asukki"? Toki yritän mm. ravintolassa syödä sillä oikealla/vaikealla tyylillä, mutta tuttujen tai puolituttujen kanssa kiskon sillä puutarhapikkulapiotyylillä.
lusikkaote
n. 2v?
31010
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
joka tuon perusteella tuomitsee toisen metsien asukiksi tai juntiksi ei voi itsekkään olla kovin sivistynyt, mutta kyllä näitä tapauksia riittää jotka niuhoavat etiketistä ja vaativat ennenkaikkea MUILTA jotain tapoja. Mitä sekin nyt haittaa millä otteella joku syö?
mitäpä siinä on muilla sanomista millä tavalla syöt, jos joku ottaa nokkiin niin ottakoonsa. Eikös pääasia ole, että pysyt hengissä ??!!
kun sanoit että esim. ravintoloissa syöt sillä oikealla/vaikealla tyylillä. Pakko meinaan myöntää että minua pikkasen pistää silmään (eli ärsyttää, häiritsee, nolottaa), kun meidän firman toimari vetää kaikissa virallisessakin tilaisuuksissa, oli ravintola kuinka monitähtinen tahansa ja seura miten arvovaltaista tahansa, tolla kivasti nimittämälläsi puutarhapikkulapiotyylillä.
Kiireisen lounaat työpöydän ääressä tai hyvin tutussa porukassa = minunkin puolesta vapaa tyyli.
Kiva kun otit aiheen puheeksi ja kysyit mielipidettä. Olen kauan halunnut sanoa painavan mielipiteeni tästä. :-)