Maasähkölaturi Tecsup Hi-TEC 12V/25A temppuilee

Lämpimällä eli noin 20 kun kytken sähköt niin merkkivalot syttyy ja lataus alkaa. Kylmällä eli noin 5 ei sähköjen kytkentä aiheuta mitään havaittavaa, ei syty valot, ei nouse jännite. Laite on ehkä 80-luvun lopulta, ulkoisesti ja avattuna täysin siisti, ei hapettumaa jne. Olisko ideoita kun uutta ei viitsisi ostaa jos kyseessä on pikkuvika?
777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Viittaisi nyt kyllä johonkin kylmäjuotokseen tai kontaktivikaan. Kone irti kolvi kouraan ja pöydälle. -80 luvun laturille en kyllä oikein povaisi pitkänkään elvytyksen jälkeen kovin pitkää ikää.

Äänestä

Onko tuo kuitenkin hakkurityyppinen, vaikka on noin vanha? Jos on, yleinen syy on elektrolyyttikondensaattoreiden kuivuminen. Voi näkyä vuotaneena ruskeana tai pullistuneina päinä, muttei välttämättä näy mitenkään. Edellisen veneen maasähkölaturin korjasin vaihtamalla muutaman konkan, jotka maksoivat alle 10 € yhteensä.

Mikan kanssa olen eri mieltä tuosta iän povaamisesta. Jos on niin hyvin tehty, että on kestänyt 80-luvulta saakka, saattaa korjattuna kestää vielä pidempään kuin uusi. Tuo minun korjaama oli melko tarkkaan 10 vuotta vanha.

Äänestä
  • Epäilen hieman. Hakkuriteholähteitä käytettiin kovin kitsaasti 80-luvulla, ainakin tuon teholuokan laitteissa.

    Äänestä

  • vanhami kirjoitti:

    Epäilen hieman. Hakkuriteholähteitä käytettiin kovin kitsaasti 80-luvulla, ainakin tuon teholuokan laitteissa.

    Näin minäkin epäilen, mutta toisaalta ei se ikäkään ollut varma tieto.

    Äänestä

  • Tuolla metodilla meillä kaikilla olisi -80 luvulla valmistettu kertaalleen korjattu saloran kuvaputkitelevisio. Niissä muuten oli armottoman heikot juotookset

    Äänestä

  • Salora-80 kirjoitti:

    Tuolla metodilla meillä kaikilla olisi -80 luvulla valmistettu kertaalleen korjattu saloran kuvaputkitelevisio. Niissä muuten oli armottoman heikot juotookset

    Joo niin oli tai siis oletan, että meillä ollut Finlux oli samaa sarjaa. Ostettiin -91 ja ensimmäinen korjaus tehtiin 90-luvun toisella puoliskolla ja sitten 2000-luvun alkupuolella heitettiin pois. Korjaaja sanoi löytäneensä satoja kylmäjuotoksia. Oliko ongelma sitten huonot juotokset vai turhan kuumana käyminen?

    Aika eri juttu, jos olisi ensimmäinen ongelma tullut vasta nyt. Silloin voisi kehua erinomaisen hyvin tehdyksi. Kuten se Phillips, joka vanhemmillani oli vuodesta 1975 pitkälle 2000-luvulle pariin kertaan korjattuna.

    Äänestä

  • Siellä televisiotehtaalla oli varmaan joku "hyvä mies" juotoskoneen käyttäjänä. Olen kolvannut noita Finluxeja ja Saloroita -90 luvulla enemmän kuin laki sallii. Joka toinen palautui elämään, joka toinen ei. Siellä oli pieni hakkuripoweri, joka piti kytövirtaa päällä. 10uf elkot kuivui ja televisio vaikeni. Konkat vaihtamalla ne sai vielä pelaamaan. Googlailin tuota Tecsuppia, eli voisi olla hieman tuoreempi peli ja siis hakkurilaite. Voisi teoriassa olla konkistakin kiinni siis.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarkkamarkka kirjoitti:

Lämpimällä eli noin 20 kun kytken sähköt niin merkkivalot syttyy ja lataus alkaa. Kylmällä eli noin 5 ei sähköjen kytkentä aiheuta mitään havaittavaa, ei syty valot, ei nouse jännite. Laite on ehkä 80-luvun lopulta, ulkoisesti ja avattuna täysin siisti, ei hapettumaa jne. Olisko ideoita kun uutta ei viitsisi ostaa jos kyseessä on pikkuvika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu