Haluaisin nostaa esiin sellaisen asian, kuin lapset ja heidän kiinnostuksensa käydä rapsuttamassa ja silittämässä naapurin eläimä.
Itse olen se naapuri ja laumaani kuuluu monenlaisia eläimiä hevosesta koiraan, kissoihin ja kaneihin. Ymmärrän, että lapsia kiinnostaa eläimet (niin minuakin kiinnosti pienenä)ja tähän saakka olen ollut se "kiltti naapurintäti", joka on antanut lasten tutustua eläimiini. Nyt riesana alkaa sitten olla se, että lapsia ramppaa tiluksillani useamman kerran viikossa. Nämä lasten vierailut verottavat jo aikaani ja töiden jälkeen väsyneenä haluaisin usein olla rauhassa. Valvomatta en voi tietenkään antaa lasten olla eläinteni kanssa, esimerkiksi koirani ovat kaikki omiaan vartioivaa tyyppiä ja sellaisia, joiden kanssa isojenkaan lasten ei voi antaa olla ilman aikuisten valvojaa.
Siispä vanhemmat, miten kasvatatte lapsianne suhtautumaan naapurin eläimiin? Saavatko käydä ollenkaan naapurissa, rajoitetusti vai ramppaavatko siellä ilman mitään rajoitusta?
Minulle kerran tai kahdesti kuussa vieraiden lasten vierailuja olisi sopivasti, en halua olla ilmainen ajanviettopaikka ja lasten vahti.
Lapset ja naapurin eläimet
2
73
Vastaukset
Mielestäni sinulla on ihan täysi oikeus rajoittaa lasten olemista kotipihallasi. Sanot vain lapsille, että nyt eivät valitettavasti ole tervetulleita, vaan asetat rajoituksen, että ennalta sovittuna aikana saavat tulla kerran kuussa ja se siitä. Ja miksikö sinun muka pitää olla lastenvahtina? Sinä vahdit omia eläimiäsi ja vanhempien tehtävänä on vahtia lapsiaan. Eli siitäkin suora ehto, että lapset saavat tulla katsomaan eläimiä vain vanhempiensa seurassa. Ihan suoran vain sanot, että vastaat vain omista eläimistäsi. Jos se mukula itse työntää sormensa koiran/hevosen/muun eläimen suuhun ja sitä purastaan, niin on ihan vanhempien vastuulla. Yleensä jo tämä vähentää vierailujen määrää. Vaikka ne vanhemmat kuinka tiuskisi menetetyn ilmaisen illanviettopaikan perään, niin älä missään nimessä kuvittele olevasi ikävä ihminen. Et ole. Olet vain oikeudenmukainen ja vanhemmat itsekkäitä, kun kuvittelevat voivansa vain sysätä mukulansa jonkun muun niskoille. Valitettava fakta on, että tässä maailmassa on pakko oppia sanomaan "EI", koska muuten sinua käytetään häikäilemättömästi hyväkseen.
- mutsiis
Mutsis on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1884697Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2043392Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1172926Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562922Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442850Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132267Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522258Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552025En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131975Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien681565