Tässä on kehuja Avensiksesta:
http://tekniikanmaailma.fi/autot/kayttotestit/tm-kayttotesti-toyota-avensis-18-valvematic-multidrive-s-wagon-linea-sol
Tämä on vanhempi malli. Uusimmassa Avessa ajo-ominaisuudet ovat erinomaiset.
http://tekniikanmaailma.fi/autot/kayttotestit/tm-kayttotesti-toyota-avensis-18-valvematic-multidrive-s-wagon-linea-sol
Tämä on vanhempi malli. Uusimmassa Avessa ajo-ominaisuudet ovat erinomaiset.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Säälittävä aloitus. Kerro vielä miksi Toyota on aina kymmenen vuotta jäljessä ojo-ominaisuuksissa ja myös muissa tärkeissä asioissa.
ojo-ominaisuudet menee hukkaan siellä hinurin lavalla sun premiumissa.
Saksalaisissa ne menee hukkaan pajalla seisottaessa.......
Uudessa tekniikan maailmassa Priuksen koeajon kohdassa hyvää lukee: Ajo-ominaisuudet.
Osa pitää äidistä ja toinen tyttärestä. Minä pidän autoista, joissa on 4 rengasta ja ne osoittavat haluamaani suuntaan.
jäljessä mitä? Ai Vokkeloako, vai. Trollipoju se jaksaa venkoilla toivottomassakin tilanteessa. Jos ei ole täällä palstalla solvaamassa, on Volkswagenia puolustelemassa karmen huijauksen jälkeen.
Uudessa Avensiksessa ajo-ominaisuudet ovat melko kehnot. Lienee heikoimpia kokoluokassaan. Sisätilatkaan ei oikein vastaa tuon luokan odotuksia. Kestävyydestä en sano mitään, kun en omista kyseistä autoa. Ihme olisi mikäli Facelitissä olisi vielä ns. lastentauteja. Luulisi, että ne on korjattu jo. Tuo uusikaan ave ei ole varsinaisesti uusimalli vaan siis ns. facelit.
Saman lehden autovertailuissa Tojo on kuitenkin aina huonoin. Onkohan vertailut vai käyttötestit maksettuja
On tietenkin maksettuja.
Ww golf voittaa aina vaikka ei ole häävi kulkine. Laatu ja luotettavuus aivan luokattoman huono.
Sama kuin nokian renkaat voittaa aina kun testailut on maksettuja. Esim. continental on huomattavasti parempi talvirengas kuin nokian 8.
Niin siis kumpi on maksettu, vertailut vai käyttötesti? Tuskin sentään samassa lehdessä on maksettu vertailu, jossa Tojo viimeinen ja ei-maksettu käyttötesti jossa Tojo ei hajonnut.
Kaikki. Sinä maksat lehden vuositilausmaksun. Vai kirjastossako käyt? Suosittelen käymään siellä muuallakin, kuin aikakausilehtiosastolla. Voit tehdä löytöjä.
kirjastoon jouda kun aikansa menee näillä palstoilla. Tukevasti aamusta seuraavaan yöhön. Joka ainoa päivä.
miten mun vuositilausmaksut vertailutuloksiin vaikuttaa? Ei mitenkään. Tojo on vaan niin huono, että se on aina viimeinen, ei siinä mitää korruptiota tarvita.
Maksettuja Toyotan mollausviestejä; Tottakai haluavat huonoa mainosta euroopan markkinoita merkittävästi hallinneiden aasialaisten automerkkien valmistajien niskaan ja tahti jatkuu.
Haluaisivat tietenkin myydyiksi enemmän euroopassa valmistettuja autoja työllisyyden takia, jossa hyvin myös onnistuneet, mutta aasiasta tullaan kohinalla. Toyota pärjää pitemmällä tähtäimellä.
Miksi ostaa siis "kuraa", lähes samalla rahalla saa auton, jossa ei esiinny pääpiirteittäin normikäyttöä estäviä vikoja.
Japanissa valmistetut ja mallisarjojen alkutuotantoversiot euroopassa voi luokitella hyviksi, jollei parhaiksi. Ilman laatua, loppuisi tuotanto pian. Houkuttelevuuden ansaitakseen ovat tehneet kovemman työn suhteessa eurooppalaisiin paljon suuremmallakin rahalla yrittäviin kokelaisiin.
Avensiksen uutta mallia en omista, mutta oli hyvä ajettava. Vanha ensimmäisen sukupolven malli oli aikakautensa parhaimpia luokassaan ja oikeastaan ikiliikkujia. Ovat myös hiljaisempia kuin monet uudet ja ylläpitokulut kilpailukykyisiä.
Sehän siinä onkin... Alkutuotanto on monesti kohdillaan, vaan sitten pitää tehdä säästöjä ja mennään monesti ojasta allikkoon... Laatu laskee ja kukapa paskaa ostaisi, kun hevosen ja koiranpaska ovat molemmat paskaa, vaikka eri nisäkkäistä tulevatkin.
ostaa japanilaista autoa joka on kuitenkin valmistettu euroopassa. Laatuero huomattava. Aito japsi toimii ja kestää. En ole ylpeä eurooppalaisuudestani tämän asian suhteen.
Harrastepuutarhuriapulaiskokelaana totean kuitenkin hevosen paskan olevan kukille parempaa kuin koiran paska:) Meni vähän eri palstalle:)
TM kirjoitti aika suoraan että jo viisi vuotta sitten auto ei pärjännyt luokkansa parhaimmille ominaisuuksissa eikä myöskään tiloiltaan, Nyt viisi vuotta myöhemmin kori on edelleen sama eli takamatka tilojen suhteen on vain kasvanut, nyt alkaa jo parhaat pienemmän luokan autot Ocun johdolla pieksemään Aven tilojen suhteen.
Olisivat päästäneet Aven eläkkeelle kun se eka facelift alkoi kulumaan loppuun.
Nyt mallin ikää jatkettiin keinotekoisesti toisella faceliftillä ja se joutuu olemaan alemmankin luokan autojen nöyryytettävänä ennen lopullista hautaamista parin vuoden päästä. Ei kovin kunniakas lopetus uralle.
Eikös noita itäautoja käsitellä eri palstalla?Avensis valmistetaaan Britaniassa ja Taavisokolooda itäblokissa.Skodahan on marginaalimerkki Toyotan rinnalla. Käy informimassa sinne itäkinneriosastolle, sinne johon on jo haudatu Skoda 1000 MB, Skoda 120 LS Trabant,Lada 1200, Vartburg ja Polski Fiat.
Varokaa sitä hyväveliyhteisöä. Sehän myrkyttää lapsiakin ja pedofiilejä. Kukaan ei uskalla puhua ettei omat lapsetkin joudu uhriksi. Yhteisövaino.
Onneksi nykyään internetissä ei voi kauaa totuutta salata.
Totuus tulee esiin aina!
Minä autan ja levitän myös tätä viestiä. Levittäkää muutkin!!!!
Mitä vittua nyt taas. Kuinka autolla ajaminen liittyy mitenkään pedofiliaan? Sinunkin lapsesi hyppäävät joka aamu linja-autoon tai taxiin ilman huolta huomisesta...suurin uhka tulee vittu koulukiusaamisesta, olipa kuinka KiVA koulu tahansa!!
Oculla nyt muuta murehdittavaa ja vw.llä ylipäätään. Toyotalla varmaan lievä välivaihe menossa jos voi sanoa kun faceliftiin tuo Avensis jäi. Maine ja asiakastyytyväsyys merkitsee kuitenkin paljon. Aika näyttää. Jopa Corolla kasvoi lähes Avensiksen mittoihin.
Skodahan on ikävästi sanottuna kuitenkin itäauto ja vaikkakin vw.n jämäpaloista kyhättynä on porskuttanut, niin on saanut kuitenkin ikävän halpis maineen ja siinä pysyy, kun Avensis kunnioittavan nimen omaavana on mukana antamassa suuntaa tähän luokkaan.
Mihinkäs luokkaan Ave nykyään kuuluu? Tullessan markkinoille yli kymmenen vuotta sitten se kuului D-segmenttiin ja sitä verrattiin Passatiin ja Mondeoon. Toki TM:n sanoin:
"Avensiksen ajo-ominaisuudet eivät ole mullistavat kokoluokan parhaisiin nähden, mutta edelliseen malliin verrattuna on päästy selvästi eteenpäin."
"Auto reagoi ohjaukseen tarkasti, mutta ohjaustunto on keinotekoinen."
"Tilat eivät kuitenkaan ole luokkansa huippua."
Nyt kun on muut ovat siirtynet uudelle vuosikymmenelle niin C-segmentistäkin löytyy autoja jotka ovat ajaneet Ave-papparaisen ohi. Esimerkiksi mainittu Octavia / Avensis:
Tavaratila: 590L -500L
Moottorin teho: 230hv - 156hv
Vääntö: 350/1 500–4 600 - 196/4000-4000
Sisätiloiltaan Ocu on varsinkin takapenkiltä katsottuna selkeästi tilavampi ja sopii paremmin perhekäyttöön. Sen lisäksi Ocuun saa esim Diesel-automaatin ja nelivedon, jotka Avensiksesta puuttuvat kokonaan. Samoin Ocusta löytyy Scout-versio, jollaista Avensiksella ei ole lainkaan.
Kaikenkaikkiaan on vaikeaa nähdä Avea enää täysiverisenä isona sedanina kun pienemmänkin luokan autot voittavat sen jo teknisiä tietoja vertailtaessa. Ja näitä ei voi lehdet manipuloida vaikka niille maksettaisiin.
Mihin nelihenkinen perhe tarvitsee niitä valtavia tiloja? Kaikki mahtuvat Avensikseen vallan mainiosti. Mihin tarvitaan jotain jättikokoista tavaratilaa? Jos tarvitsee niin ostaa farkun. Yksinkertaista. Avensikseen saa laadun ja luotettavuuden vakiona,mutta Skodaan ei rahallakaan Imagosta puhumattakaan.
En kestäisi kuunnella jatkuvaa jätevolkkari-naljailua enkä itäpulkkaherjaa.
Eihän tuo tavaratila ole kuin yksi asia jossa Ocu on numeroiden valossa luokkaa ylempänä Avea. Teho, vääntö, optio vetävien pyörien määrässä, vetopaino jarruttomalle jne.
On vaikea nähdä Avea oikeana isona sedanina jos c-segmentin autotkin peittoavat sen keskeisissä ison auton tunnusmerkeissä. Ja nyt ei puhuta hinnat alkaen malleista vaan asioista joita Aveen ei saa millään rahalla. Katto on liian matalla jotta Ave olisi eurooppalaisten autojen tasolla.
Ave on kuitenkin aika lähellä premiumia, siitä taas Skoda on tosi kaukana. Ja mites sitten, kun tulee ProAve markkinoille, se jatkaa Toyotan luotettavaa Ave-laatua uudella korilla ja tekniikalla.
Varokaa sitä hyväveliyhteisöä. Sehän myrkyttää lapsiakin ja pedofiilejä. Kukaan ei uskalla puhua ettei omat lapsetkin joudu uhriksi. Yhteisövaino.
Onneksi nykyään internetissä ei voi kauaa totuutta salata.
Totuus tulee esiin aina!
Minä autan ja levitän myös tätä viestiä. Levittäkää muutkin
Kannattaisiko pikemminkin huolestua peilikuvastaan ja henkilövaa´an lukemasta kun joidenkin mielipiteiden mukaan meinaa farkku Avensiksesta loppua tilat neljälle?
Ei kuitenkaan mistään norsuista ole varmaan kyse jos Ocu tähän riittää, mutta suosittelen kuitenkin jotain katumaasturia, niin tuo jossittelu jää vähemmälle. Avensiksen puoltamiseen löytyy monia syitä, mutta arvon raati tietänee niistä jo.
Hauskaa katsoa kun madot kiemurtelee.
Neljän hengen perhe mahtuu mukavasti jo nykyaikaiseen b-segmentin autoon.. Vaikka sekä lapset että aikuiset olisivat olleet ruoka-aikaan kotona.
Ison sedanin pitää pystyä paljon parempaan ollakseen kilpailukykyinen luokassaan. Siinä hinaluokassa pelkkä mahtuminen ei riitä muuhun kuin jumbosijaan. Mutta sehän on jo tuttua Toyotapiireissä.
Ruokavaliosi on helppo kuvitella. Sellainen on netissä 24/7 aikansa viettävän trollin elämä. Kusetko sinäkin poju tyhjään limsapulloon yön tunteina?Jostain luin tuollaisesta nettinörtistä.
Kiemurtele vaan mato. Ave on edelleen vanha ja jälkeenjäänyt auto joka vetelee kahden faceliftin jälkeen viimeisiä henkosiaan ennen lopullista kuoppaamistaan. Sen tietävät kaikki autoalaa seuraavat.
Madolla ei ole mitään autoihin liittyvää argumenttia. Henkilökohtaisuuksiin yrittää mennä, mutta hapuilua pimeässä näkyy tuokin olevan.
Kaunis, hyvin varusteltu, moderni, turvallinen ja edullinen auto:
http://www.topgearsuomi.fi/sites/default/files/styles/page_main_image/public/toyota_avensis_2015_2_1.jpg
Avensista myytiin marraskuussakin suomessa enemmän kuin paskattia,eikä ihme!
Ja näkyy noita Avensikseja poliisienkin käskytettävinä. Ihan koto suomessa.
Ainut autoni,jossa neljän ensimmäisen vuoden aikana ei ole ilmennyt yhtään vikaa ja on lisäksi mielyttävä ajaa ja omistaa. Laatu vakuuttaa.
"Avensiksen ajo-ominaisuudet eivät ole mullistavat kokoluokan parhaisiin nähden, mutta edelliseen malliin verrattuna on päästy selvästi eteenpäin.
Varsinkin ohjaus on parantunut. Auto reagoi ohjaukseen tarkasti, mutta ohjaustunto on keinotekoinen.
Auton tilat riittävät myös taksikäyttöön. Tilat eivät kuitenkaan ole luokkansa huippua."
Avensista tullaan joulukuussakin myymään enemmän kuin paskattia.
Tässä tulee oma mielipide ja siis vain oma eli älkää turhaan vetäkö hernettä palkoineen nenäänne.
Avensiksessa ei ole kuin yksi malli joka edes jollain tasolla kiinnostaa eli Premium Business, mutta sekin jää kauppaan koska autohan on todella ruma ja siltikin halvan tuntuinen vaikka ovatkin varusteita ladanneet.
Hyvä, että se on vain sinun mielipiteesi. Emme siis vedä hernettä nenäämme.