Mikä tämän onnettomuuden jälkitilanne on? Kait asiasta on tulossa seuraamuksia aiheuttajille?
Jämin onnettomuus 2014
29
285
Vastaukset
- komppaa.airia
Uusi onnettomuus on Jämille valmisteilla, siellä nimittäin rakennetaan uutta hyppykonetta.
- TätteriPehtinen
Mitä ihme kinneriä ne pelle pelottomat nyt väsää siellä?
- rtfdvc
TätteriPehtinen kirjoitti:
Mitä ihme kinneriä ne pelle pelottomat nyt väsää siellä?
Ei kannata ihan kaikkea uskoa, mitä Suoli24:ssä kirjoitellaan...
- dldllddm
Comppi hajosi ilmassa. Tilannetta edelsi lentäjän virhe ja murtuma siiven tuessa jotka johtivat lopulta koneen tuhoutumiseen. Ilman lentäjän virhettä kone ei olisi pudonnut kyseisellä lennolla mutta jossain vaiheessa myöhemmin siipituki olisi pettänyt. Syyllinen onnettomuuteen. Hmmm. Kone rakennettiin niin hyvin kuin osattiin ja kyllä se varmasti laadukas peli oli. Valitettavasti siipituki oli heikoin lenkki ja siihen kohdistui ylim. rasitusta mutta siinä roikkuneista hyppääjistä sekä moottorin kuumista pakokaasuista. Paha mennä tuomitsemaan ketää yksittäistä. Eiköhän jokainen asianosainen ole kärsinyt henkisesti riittävästi. Tahallista huolimattomuutta tapaukseen ei liity.
- 241215
Siipiin oli rakenettu luvattomat wingletit, jotka eivät olleet piirustuksissa. Rasittivat varmaankin siipitukea, jota ei oltu vahvennettu....
- tgfcv
241215 kirjoitti:
Siipiin oli rakenettu luvattomat wingletit, jotka eivät olleet piirustuksissa. Rasittivat varmaankin siipitukea, jota ei oltu vahvennettu....
Kannattaa nyt ihan oikeasti ajatuksen kanssa lukea se koko raportti ennen hölmöä kommentointia. Ehjä siipituki olisi kestänyt myös wingletien tuottaman lisärasituksen ilman mitään vahvennuksiakin.
- abcsdeef
Etkö ymmärrä, että wingletit rasittivat siipitukea ajan mittaan ja siksi se murtui. Siis tuki ei varmaan ollut alusta alkaen murtunut, vaan joku aiheutti sen.
Puolustelet rajusti....? - tgfcv
abcsdeef kirjoitti:
Etkö ymmärrä, että wingletit rasittivat siipitukea ajan mittaan ja siksi se murtui. Siis tuki ei varmaan ollut alusta alkaen murtunut, vaan joku aiheutti sen.
Puolustelet rajusti....?Toistan: luehan nyt vaan se raportti. Wingletien kanssakaan ei aiheutunut sellaisia voimia, että ehjä siipituki olisi rasittunut epänormaalisti. Kaikki voimat olivat edelleen ihan normaalien kestävyyksien rajoissa tarvitsematta edes mennä vielä varokertoimien alueelle.
Tee palvelus ja lue nyt se raportti mukaanlukien lopussa oleva tekninen osuus. Palaa kommentoimaan sitten vasta. Pelkkien lehtitietojen ja kuppilassakuullun varassa tästä nyt ei kanssasi tule mitään.
- kfkeixke
Kerrotko meille vielä kuka on se yksiselitteinen aiheuttaja, jolle seuraamuksia pitäisi tulla, ja määrittelet vöhän tarkemmin että mitä seurauksia ja millä perustein? Kun sinulla ilmeisesti tietoa on, jonka valossa näin pitäisi tehdä.
- Asiat-selviksi
Tämä "vastuu" on nyt ymmärtänyt aivan väärin onnemuustutkinnan tarkoituksen. Kyse EI ole etsiä syyllistä tai useampaa, vaan saada selville mitä, miksi ja miten on tapahtunut, jotta vastaava vaara ja sitä seuraava mahdollinen onnettomuus voidaan jatkossa välttää!
- Asiat-selviksi
Pieni korjaus, kun näemmä näppylähäiriökin vielä iski tekstiin. Kyseessä siis onnettomuustutkinta ei "onnemuus..."
- oikeus2014
Kyse ei ole onnettomuustutkintaraportista. Siinähän ei ei etsitä syyllisiä vaan syitä...
- kaikkea1234567
Mutta, jos aiheuttaa esim. autolla onnettomuuden, niin siitä saa rangaistuksen. Miksei lentokoneella? Saako taivaalla tehdä mitä vaan ja lentää minkälaisilla epäkelvollisilla vehkeillä vaan? Eikö kukaan valvo asioita?
- hkjkhjhf
Liikenneturvallisuuden vaarantaminen edellyttää tahallisuutta tai huolimattomuutta.
- kaikkea12345678
No, onnettomuushan johtui muutamista virheistä...joita jos ei olisi ollut/tullut, niin ........
- Hyppymestari
Noniin. Eiköhän jätetä jo uhrien omaiset, selviytyneet ja lentäjä jo rauhaan. On tapahtunut, mitä on tapahtunut. Ketään ei auta tuo asian vatvominen ja syyllistäminen. Voimia teille asianosaisille.
- kaikkea123456789
Menetin kaksi ystävää. Tuntuu oudolta, että noin suuri onnettomuus voi tapahtua ilman seuraamuksia.
- trgfvb
Minä menetin kahdeksan ystävää. Silti en ole vaatimassa ketään tilille onnettomuudesta, joka isoille ja poikkeaville onnettomuuksille tyypilliseen tapaan oli monen selvitetyn ja selvittämättömissä olevan tekijän summa enemmän kuin kenenkään syytä.
- Hyppymestari
Itsehän sen sanoit. ONNETTOMUUS. Pitääköaina löytää syyllinen?
- Mestarietyjetj
Tähän onnettomuuten on löydettävissä selkeät syylliset. Tiiviit on laskuvarjohyppypiirit kun kukaan ei lähde hakemaan oikeusteitse vastuullisia vastuuseen.
- samaamieltä
Tarkennatko vielä kommettiasi.
- trgfvb
Mestarietyjetj kirjoitti:
Tähän onnettomuuten on löydettävissä selkeät syylliset. Tiiviit on laskuvarjohyppypiirit kun kukaan ei lähde hakemaan oikeusteitse vastuullisia vastuuseen.
Kerrohan toki ketä ne selkeät syylliset ovat. Ja samaan hengenvetoon voit selvittää meille käsityksesi siitä, miksi esimerkiksi kukaan uhrien omaisista ei lähde asiaa ajamaan, jos kerran selkeät syylliset on löydettävissä. Ei siihen ketään "tiiviiseen laskuvarjohyppypiiriin" kuuluvaa tarvita.
Jos sinä kerran tiedät selkeät syylliset, niin miksi sinä et tee rikosilmoitusta? - nainonehka
Kuulin, että omaiset ovat sen jo tehneet.
- trgfvb
nainonehka kirjoitti:
Kuulin, että omaiset ovat sen jo tehneet.
Ei kannata uskoa kaikkea mitä kuulee. Vähän jotain lähdekritiikkiä täytyy (oletettavasti) aikuisen ihmisen harjoittaa.
- omaisetasialla
nainonehka kirjoitti:
Kuulin, että omaiset ovat sen jo tehneet.
Tammoista tietoa on ollut liikkeellä. Hyvä jos asia selvitetään oikeudessa.
- uhyg
omaisetasialla kirjoitti:
Tammoista tietoa on ollut liikkeellä. Hyvä jos asia selvitetään oikeudessa.
Ei se oikeuteen asti päätyisi vaikka tämmöinen prosessi olisikin käynnissä. Yksikään viranomainen ei ole tuonut esiin mitään rikosepäilyyn viittaavaa, otkes ei löytänyt yhtään selvää laiminlyöntiin tai muuhun mahdolliseen rikokseen viittaavaa syytä, eikä sen materiaalia muutenkaan edes saisi käyttää oikeudessa, niin viimeistään syyteharkintaan se kaatuisi.
- kaikkea1234567890
Oletko kenties koneen rakentaja?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454402Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232859Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412612Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861585Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En1921030- 45996
- 59993