apuvajiäkuappi

mikapee

Mistä johtuu, että jääkaapin pohjalle kertyy vettä? päivittäin pitää rätillä kuivata. Takaseinän veden ulosjohtamiskouru vetää hyvin, ei ole tukossa. Vesi ei tule siitä, vaan näyttää vain tiivistyvän kourun alapuoliselta takaseinältä.

Kaappi on vanha, vaiva alkoi muutama viikko sitten. Muutoin toimii.

2

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vain_arvauksia

      Seuraapa kaappisi käyntijaksoja. Arvaukseni on, että kaappisi käy kerralla niin kauan, että myös kourun alapuolella oleva takaseinän osa pääsee jäätymään. Eli termostaatti on tullut vanhetessaan "väljäksi". Katso myös, että kourun putki ei jäädy ja sitten sulaa kaapin käydessä. Se olisi se toinen arvaus.

      • tapahtuimullekin

        Todennäköisesti jokin tarvike , purkki tms. ottaa kiinni lauhduttimeen ja johtaa näin sen pinnalle muodostuneet pisarat kourun ohi pitkin seiniä alas kaapin pohjalle.

        Tsekkaa einesten sijoitus äläkä paina miitä enää vasten takaseinää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1674
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      103
      995
    Aihe