Kun Heinolassa rasistiset yläkoulu-ikäiset tytöt houkuttelivat viattomia turvapaikanhakijoita väärille teille, eli tarjoamaan heille viinaa ja ahdistelemaan, Heinolassa reagoitiin ja suositeltiin, etteivät rasistit pääsisi illalla ulos. Ainakaan ennenkuin ovat oppineet suvaitsevaisiksi ja olemaan valittamatta vieraasta kulttuurista tulevia sotalasten käytöksestä!!!!
Myös Vaasassa pitää pyrkiä samaa. Vaikka täkäläiset lehdet, kuten Pohjalainen ja Vasabladet eivät kerro, myös täällä ovat rasistioset tytöt toimineet houkustuslintuina ja valittavat ahdosteulsta ja viinaa tarjoavista turvapaikaka hakevista sotalapsista.
Kunnon Islamilainen järjestys, jossa tytön ja naisen paikka on kotona ja ulkona ollaan vain hunnutettuna ja miespuolisen sukulaisen valvonnassa, se on vähintä, mitä voimme tehdä jotat tännee tulleet apua tarvitsevat ktiutuisivat. Se tuskin on suomalaisita naisilta liikaa pyydetty hinta monikulttuurista. Paitsi jos on rasisti!!!
Myös Vaasassa pitää pyrkiä samaa. Vaikka täkäläiset lehdet, kuten Pohjalainen ja Vasabladet eivät kerro, myös täällä ovat rasistioset tytöt toimineet houkustuslintuina ja valittavat ahdosteulsta ja viinaa tarjoavista turvapaikaka hakevista sotalapsista.
Kunnon Islamilainen järjestys, jossa tytön ja naisen paikka on kotona ja ulkona ollaan vain hunnutettuna ja miespuolisen sukulaisen valvonnassa, se on vähintä, mitä voimme tehdä jotat tännee tulleet apua tarvitsevat ktiutuisivat. Se tuskin on suomalaisita naisilta liikaa pyydetty hinta monikulttuurista. Paitsi jos on rasisti!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Laitetaan tähän vielä YLE uutinen asiasta:
”Ei välttämättä kannata liikkua yksin pimeällä” – heinolalaiskoulu lähetti oppilailleen varoitteluviestin
Heinolan torilla tapahtuneet välikohtaukset ovat saaneet nuoret ja heidän vanhempansa varpailleen. Lyseonmäen koulun rehtori Virpi Kivistö kertoo, että oppilaiden vanhemmat ovat olleet yhteydessä ja toivoneet koulun reagoivan asiaan jollakin tavoin.
Huoltajilta on tullut tietoa, että opekolaiset ovat tarjonneet väkeviä alkoholijuomia alaikäisille nuorille.
– Virpi Kivistö
Heinolassa herätti runsasta keskustelua marraskuun lopulla sattunut välikohtaus, jossa Viittakivi Oy:n Heinolan vastaanottokeskuksessa asuvan kahden aikuisen miehen ja yhden alaikäisen pojan epäillään käyneen käsiksi paikalliseen 17-vuotiaaseen tyttöön.
Päällekarkausepäilyjen lisäksi koulua työllistävät epäilyt siitä, että turvapaikanhakijat olisivat tarjonneet alkoholia alaikäisille.
Vanhemmilta nousseen huolen mukaan koulun oppilaat ovat juopotelleet Viittakivi Oy:n, eli Opekon vastaanottokeskuksen asukkaiden kanssa Heinolan torilla.
– Huoltajilta on tullut tietoa, että opekolaiset ovat tarjonneet karkkia, tupakkaa ja olutta sekä myös väkeviä alkoholijuomia alaikäisille nuorille, Kivistö toteaa.
Kivistö kertoo myös, että juopottelun lisäksi koulussa opiskelevat tytöt ovat joutuneet jonkinasteisen väkivallan kohteeksi.
Torilla tapahtuneen juopottelun ja oppilaiden vanhemmilta kuultujen päällekarkausepäilyjen takia koulu päätti tiedottaa oppilaitaan ja ohjata heidän vapaa-ajan käyttäytymistään asialliseen suuntaan.
Myös poliisi vahvistaa, että päällekarkausepäilyjen vuoksi poliisiin on oltu yhteydessä. Hämeen poliisista kerrotaan, että yläkouluikäisen nuoren mahdollisesta humalaan juottamisesta ja kähmimisestä on jätetty tutkintapyyntö.
Poikkeuksellinen tilanne vaatii poikkeuksellisia toimenpiteitä
Heinolan sivistystoimenjohtaja Pirjo Hepo-Oja kertoo pitävänsä poikkeuksellisena sitä, että koulu lähettää varoitteluviestin oppilailleen.
Nuoret uudet oppilaat ja valmistavan opetuksen luokat ovat lämpimästi tervetulleita kaupunkiin.
– Pirjo Hepo-Oja
Hänen mukaansa ei ole tyypillistä, että koulu ohjeistaa nuoria siitä miten heidän tulisi viettää vapaa-aikaansa.
– Koulu teki tässä suhteen oman päätöksen. Syynä tähän on se, että torilla on ollut tapahtumia, joissa on ollut osallisina heidän oppilaitaan ja aikuisia miehiä. Sen jälkeen tuli runsaasti yhteydenottoja, joten koulu koki velvollisuudekseen reagoida tilanteeseen, Hepo-Oja summaa.
Koulun mielestä yksin liikkumista pimeällä on syytä välttää
Lyseonmäen koulun oppilailleen lähettämässä tiedotteessa kehotetaan tyttöjä miettimään millainen vaikutus rennolla ja vapaalla käyttäytymisellä voi olla muualla kuin Suomessa.
Tiedotteessa todetaan myös, että nuorten tyttöjen ei välttämättä kannata kävellä pimeällä yksin, eikä ottaa katsekontaktia isompaan miesjoukkoon.
http://yle.fi/uutiset/ei_valttamatta_kannata_liikkua_yksin_pimealla__heinolalaiskoulu_lahetti_oppilailleen_varoitteluviestin/8504795
Aloittaja on aivan oikeassa. Suomi on nyt monikulttuurinen maa, joten lopettakaa valittaminen. Tytöt voisivat alkaa käyttää huntua ja käyttäytyä sivistyneemmin, niin mitään raiskauksia ja ahdistelua ei tapahtuisi.
EI vaan raiskaukset ja ahdistelut eivät vain olisi enää rikos!
Saatat jopa olla tosissasi ja sehän tässä huolestuttavaa onkin. Suomi, ja Vaasa, on niin taipuvainen palvelemaan vähemmistöjä. Saatat itse olla yksi maahanmuuttajista, joka on tullut jo vuosia sitten Suomeen.
Ruotsin TV:ssä oli juttua ruotsalaisesta kovan luokan rasistista, joka ottanut irakilaisen vaimon ja kääntynyt islamiin. Mutta on edelleen kova rasisti. Oli huomannut, että perhana, tämä islamihan on meille rasisteille ja vaimonhakkaajille paljon parempi uskonto.
Oikea huomio siltä rasistilta.
On rasistista ja islamofoobista väittää, että muslimit kivittävät homoja ja hakkaavat vaimojaan.
Laittakaa omalle kohdalle, jos vanha, 60-vuotias mies ottaa neljänneksi vaimoksi 13-vuotiaan murrosikäisen tytön, niin millä se muuten pystyisi pitämään tämän kurissa?
Siksi koraania sallii vaimon kurittamisen.
Tuo oli jo niin paha, että se oli hyvä. Ja ikävä kyllä, totta.