Miten ruudun alareunaan virtuaalinäppäimistön tekstinarvailun saisi jotain kirjoittessa pois päältä? Alkaa pikkuhiljaa risoon että ensin kirjoittaa jotain ja siihen menee 3 minuuttia ja sitten saa korjailla täysin käsittämättömiä arvauksia tekstistä seuraavan vartin ajan.
Android-lätyskä ja ennakoiva tekstinsyöttö
25
22353
Vastaukset
- Oikolukua
Moit!
..tämä on ärsyttänyt täälläkin. Käytössä on Lenovo tablu ja "google" Android... Kun katsoo "Asetukset" => "kieli ja syöttötapa" => "oikeinkirjoituksen tarkistus" = "ei käytössä"...
Niin haaleana siellä loistaa Sininen täppä " Google oikoluku" ja hammasratas eli tekstin
Oikoluku pitäisi valita Kuukeliasetuksista - Mistä moista vaihtoehtoa en löytänyt..!
...Olisiko taitajaa joka neuvoisi kuinka oikoluku poistetaan käytöstä Google-asetuksien kautta?- Murteella_kirijottaja
Kiitos avusta.
- Kytkin
On/Off-valintatäppä ruudun yläosassa.
- Margarida
Hei minulla on Samsung älypuhelin GT-S7580. Kirjoitin juuri kysymyksen ennakoivan tekstin poistosta. Nyt löysin tästä puhelimesta. Mene viestin kirjoitukseen. Siinä on kirjaimet ja vasemmassa alakulmassa näppäin 123 Sym sen vieressä hammasrattaan kuva, klikkaa sitä ja sieltä löytyy ennakoivan tekstin päälle pois näppäin.
Toivottavasti löytyy samasta paikasta Sinunkin laitteestasi. Terv. Margarida- ekekek
Hel vet i hieno juttu. Kyl olin sen aikaisemmissa muistanu. Ny joudui turvautuu nuarempie ohjeistuksii. Kiitos!
- Päpä71
Kiitos....nyt sain sen itseltänikin pois.....
- Margarida
Kiitos. Minulla on uusi Nokia 5 ja siinä android. Tuo ohje ei suoranaisesti sopinut tähän järjestelmään, mutta sain hyvän vinkin ja se ennakoiva syöttö on nyt pois.
- eihiirinäppi
Margarida kirjoitti:
Kiitos. Minulla on uusi Nokia 5 ja siinä android. Tuo ohje ei suoranaisesti sopinut tähän järjestelmään, mutta sain hyvän vinkin ja se ennakoiva syöttö on nyt pois.
viittikkös kertoo meille muillekin?
- occy
nokia6:sta ei tunnu saavan ennakoivaa tekstiavustajaa päältä pois vaikka mitä tekisi ??? oisko kellään kokemusta
- ellun-kanat
occy kirjoitti:
nokia6:sta ei tunnu saavan ennakoivaa tekstiavustajaa päältä pois vaikka mitä tekisi ??? oisko kellään kokemusta
Elisan palstalla
https://palsta.elisa.fi/android-23/kokemuksia-nokia-6-sta-507289
keskustelua ja vastauksia. - JukkaHoo
Hienoa, kiitos. Meitsikin koitti suotta liian kaukaa hakea.
Kiittää ja kumartaa... - Tyhmä
Netistä löytyi ohjeet "tavalliselle" android-puhelimelle jossa on tavallinen Googlen näppäimistö: https://nettiohje.fi/ohjeartikkelit/ennakoiva-teksti-pois-android/ Tuon linkin ohjeilla sain puhelimestani ennakoivan tekstinsyötön periaatteesa pois. Joskin ehkä silloin tällöin se on vielä käynyt sekoittamassa tekstiä. Lienkö ohjelmoinut väärin. Minun halpa puhelin ei kyllä muutenkaan taida aina totella asetuksiaan.
- Anonyymi
neuvoillasi homma onnistui
- Apumikko
Ratkaisu Lenovoon. Asetukset ja sieltä Kieli ja syöttötapa. Sitten Google-näppäimistö suomi ja tämän toisesta päästä kirkkaana näkyvästä kolmen pykäläviivan kohdasta painaen tulee Tekstinkorjaus. Poista väkänen Autom. korjaus. Ja mahdolliset muut väkäset. Päivitys saattaa laittaa väkäset uudelleen joten varaudu toistamaan aina tämä tekemäsi.
- Kettius
Kiitos, toimii hyvin!
- Fgfdk
Testailla
Tehtailla
- Apumikko
Oikeinkirjoitus pois. Ennakoiva tekstinsyöttö pois. Oikoluku pois. Automaattinen korjaus pois. Android tablet ja oikeinkirjoitus pois. Katso ylempi viesti voisiko ohje ratkaista ongelmasi.
- Juffi2
Samsung S5 on luuri ja kaikki ennakoivat t. korjaavat tekstinsyöttösoftat pitäs saaja pois päältä. Osaako kukaan auttaa? Kovin kiitollinen olen mahollisesta vinkistä!
- höpö-tekstinsyöttö
En ymmärrä, minkä takia älypuhelimissa tai tableteissa yleensä on ennakoiva tekstinsyöttö, kun niissä kerran on qwerty- näppäimistö virtuaalinäppäimistönä. Siinä ei ennakoiva tekstinsyöttö arvailuineen ja virheineen nopeuta, vaan hidastaa kirjoittamista.
Se on pelkkä typerä jäänne vanhoista kännyköistä, joissa esim. s- kirjaimeen tarvittiin 4 painallusta ilman ennakoivaa tekstinsyöttöä ja se ennakoiva oikeasti nopeutti ja helpotti kirjoittamista.
Paljon parempi olisi pelkkä oikoluku haluttaessa päällä, joka tietokoneiden tekstinkäsittelyohjelmien tapaan alleviivaisi "virheet" ja niin olisi helppo huomata näppäilyvirheet.- parempi-näin
Oletuksena pitäisi tietenkin olla ettei mitään tekstinkirjoitusautomatiikkoja ole päällä.
- Railikkkkkk
Vaihda hakukoneeksi duckduckgo, sen asetuksista saa sen helposti pois
- hölyä_ja_pölyä
Tuolla hölynpölyllä ei asian kanssa ole tietenkään mitään tekemistä.
- vihdoin_sain_sen_pois
ite tappelin pitkään autocorrectin kanssa kun en saanut pois mutta jos on joku muu näppäimistö kun laitteen oma (joku ite ladattu sovellus esim kika keyboard) niin se pitää ottaa pois sen sovelluksen asetuksista ei sen laitteen.
- Anonyymi
Poistin sekä korjauksen että ennakoivan tekstin, mutta nyt haluaisin korjauksen takaisin. Miten se onnistuisi. Luurini on Samsung A50. Kiitos etukäteen.
- Anonyymi
sehän puuttuu mielivaltaisesti, eihän sellaista jaksa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813202Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen843658Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952914Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751384Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511329Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141204- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989