Miten ruudun alareunaan virtuaalinäppäimistön tekstinarvailun saisi jotain kirjoittessa pois päältä? Alkaa pikkuhiljaa risoon että ensin kirjoittaa jotain ja siihen menee 3 minuuttia ja sitten saa korjailla täysin käsittämättömiä arvauksia tekstistä seuraavan vartin ajan.
Android-lätyskä ja ennakoiva tekstinsyöttö
25
21796
Vastaukset
- Oikolukua
Moit!
..tämä on ärsyttänyt täälläkin. Käytössä on Lenovo tablu ja "google" Android... Kun katsoo "Asetukset" => "kieli ja syöttötapa" => "oikeinkirjoituksen tarkistus" = "ei käytössä"...
Niin haaleana siellä loistaa Sininen täppä " Google oikoluku" ja hammasratas eli tekstin
Oikoluku pitäisi valita Kuukeliasetuksista - Mistä moista vaihtoehtoa en löytänyt..!
...Olisiko taitajaa joka neuvoisi kuinka oikoluku poistetaan käytöstä Google-asetuksien kautta?- Murteella_kirijottaja
Kiitos avusta.
- Kytkin
On/Off-valintatäppä ruudun yläosassa.
- Margarida
Hei minulla on Samsung älypuhelin GT-S7580. Kirjoitin juuri kysymyksen ennakoivan tekstin poistosta. Nyt löysin tästä puhelimesta. Mene viestin kirjoitukseen. Siinä on kirjaimet ja vasemmassa alakulmassa näppäin 123 Sym sen vieressä hammasrattaan kuva, klikkaa sitä ja sieltä löytyy ennakoivan tekstin päälle pois näppäin.
Toivottavasti löytyy samasta paikasta Sinunkin laitteestasi. Terv. Margarida- ekekek
Hel vet i hieno juttu. Kyl olin sen aikaisemmissa muistanu. Ny joudui turvautuu nuarempie ohjeistuksii. Kiitos!
- Päpä71
Kiitos....nyt sain sen itseltänikin pois.....
- Margarida
Kiitos. Minulla on uusi Nokia 5 ja siinä android. Tuo ohje ei suoranaisesti sopinut tähän järjestelmään, mutta sain hyvän vinkin ja se ennakoiva syöttö on nyt pois.
- eihiirinäppi
Margarida kirjoitti:
Kiitos. Minulla on uusi Nokia 5 ja siinä android. Tuo ohje ei suoranaisesti sopinut tähän järjestelmään, mutta sain hyvän vinkin ja se ennakoiva syöttö on nyt pois.
viittikkös kertoo meille muillekin?
- occy
nokia6:sta ei tunnu saavan ennakoivaa tekstiavustajaa päältä pois vaikka mitä tekisi ??? oisko kellään kokemusta
- ellun-kanat
occy kirjoitti:
nokia6:sta ei tunnu saavan ennakoivaa tekstiavustajaa päältä pois vaikka mitä tekisi ??? oisko kellään kokemusta
Elisan palstalla
https://palsta.elisa.fi/android-23/kokemuksia-nokia-6-sta-507289
keskustelua ja vastauksia. - JukkaHoo
Hienoa, kiitos. Meitsikin koitti suotta liian kaukaa hakea.
Kiittää ja kumartaa... - Tyhmä
Netistä löytyi ohjeet "tavalliselle" android-puhelimelle jossa on tavallinen Googlen näppäimistö: https://nettiohje.fi/ohjeartikkelit/ennakoiva-teksti-pois-android/ Tuon linkin ohjeilla sain puhelimestani ennakoivan tekstinsyötön periaatteesa pois. Joskin ehkä silloin tällöin se on vielä käynyt sekoittamassa tekstiä. Lienkö ohjelmoinut väärin. Minun halpa puhelin ei kyllä muutenkaan taida aina totella asetuksiaan.
- Anonyymi
neuvoillasi homma onnistui
- Apumikko
Ratkaisu Lenovoon. Asetukset ja sieltä Kieli ja syöttötapa. Sitten Google-näppäimistö suomi ja tämän toisesta päästä kirkkaana näkyvästä kolmen pykäläviivan kohdasta painaen tulee Tekstinkorjaus. Poista väkänen Autom. korjaus. Ja mahdolliset muut väkäset. Päivitys saattaa laittaa väkäset uudelleen joten varaudu toistamaan aina tämä tekemäsi.
- Kettius
Kiitos, toimii hyvin!
- Fgfdk
Testailla
Tehtailla
- Apumikko
Oikeinkirjoitus pois. Ennakoiva tekstinsyöttö pois. Oikoluku pois. Automaattinen korjaus pois. Android tablet ja oikeinkirjoitus pois. Katso ylempi viesti voisiko ohje ratkaista ongelmasi.
- Juffi2
Samsung S5 on luuri ja kaikki ennakoivat t. korjaavat tekstinsyöttösoftat pitäs saaja pois päältä. Osaako kukaan auttaa? Kovin kiitollinen olen mahollisesta vinkistä!
- höpö-tekstinsyöttö
En ymmärrä, minkä takia älypuhelimissa tai tableteissa yleensä on ennakoiva tekstinsyöttö, kun niissä kerran on qwerty- näppäimistö virtuaalinäppäimistönä. Siinä ei ennakoiva tekstinsyöttö arvailuineen ja virheineen nopeuta, vaan hidastaa kirjoittamista.
Se on pelkkä typerä jäänne vanhoista kännyköistä, joissa esim. s- kirjaimeen tarvittiin 4 painallusta ilman ennakoivaa tekstinsyöttöä ja se ennakoiva oikeasti nopeutti ja helpotti kirjoittamista.
Paljon parempi olisi pelkkä oikoluku haluttaessa päällä, joka tietokoneiden tekstinkäsittelyohjelmien tapaan alleviivaisi "virheet" ja niin olisi helppo huomata näppäilyvirheet.- parempi-näin
Oletuksena pitäisi tietenkin olla ettei mitään tekstinkirjoitusautomatiikkoja ole päällä.
- Railikkkkkk
Vaihda hakukoneeksi duckduckgo, sen asetuksista saa sen helposti pois
- hölyä_ja_pölyä
Tuolla hölynpölyllä ei asian kanssa ole tietenkään mitään tekemistä.
- vihdoin_sain_sen_pois
ite tappelin pitkään autocorrectin kanssa kun en saanut pois mutta jos on joku muu näppäimistö kun laitteen oma (joku ite ladattu sovellus esim kika keyboard) niin se pitää ottaa pois sen sovelluksen asetuksista ei sen laitteen.
- Anonyymi
Poistin sekä korjauksen että ennakoivan tekstin, mutta nyt haluaisin korjauksen takaisin. Miten se onnistuisi. Luurini on Samsung A50. Kiitos etukäteen.
- Anonyymi
sehän puuttuu mielivaltaisesti, eihän sellaista jaksa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236819Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401221Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61817Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93784Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14726- 43723