Kannattaako vaiko eikö.

murmeli34

Kannattaako tehdä lapsia jos tuntee olonsa epävarmaksi että jaksaisko hoitaa tai jotain muuta vastaavaa? Tykkään lapsista mutta en ole oikein varma omista. Olen jo 34vuotias. En ole oikeestaan koskaan tuntenut tarvetta tehdä lapsia mutta kun elän puolison kanssa niin heti ajatus muuttui,kun ilman hoitoja en pysty muuten tulemaan raskaaksi. mutta epäröin silti. Se tunne että haluisi lapsen tulee aina jos joku läheinen/tuttu on saamassa lapsen tai näkee jonkun perheonnea,ja sitten se häviää kun miettii asiaa tarkemmin omassa rauhassa. Eli se olisi varmaan toisen unelma,ei minun. Olisi mukava vaihtaa ajatuksia/mielipiteitä kohtalotovereiden kanssa, onko teitä?

3

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdsdd

      Toivottavasti et ole ainoa ihminen, joka lapsistasi huolehtisi. Miten miehesi? Jos hän ei ole valmis jakamaan taakkaa tasan, älä tee lapsia. On paljon väsyneitä äitejä, jotka yksin hoitavat lapset ja parisuhde rakoilee. Lapsen tulee olla yhteinen projekti ja vastuu.

      Ensimmäisen lapseni tein miehen kanssa, joka ei ollut valmis jakamaan vastuuta. Kyseessä paljon sairasteleva lapsi, jota minä aina hoidin, vein sairaalaan, olin kotiäitinä/poissa töistä ja ura meni siihen. Mies jahtasi sillä välin uusia naisia. Elämä oli rankkaa ja kamalaa. Nyt toinen lapsi uuden miehen kanssa, joka hoitaa lasta jopa enemmän kuin minä (ja myös sitä esikoista!). Elämä on ihanaa ja saa välillä itse olla jaksamatta. Rankkaa se silti on, ei kukaan pääse helpolla.

    • Huoks

      Unohda "Pyhä Äiti" -myytti; kenestäkään ei tule superihmistä vain siksi, että on synnyttänyt. Mitä jos et jaksakaan hoitaa lastasi, annatko hänet naapurille?

      Vain täysi idiootti tai pahasti mielenterveysongelmainen ryhtyy lapsia hnkkimaan, jos ei edes tiedä, haluaako lapsen.

      • murmeli34

        Niin totta. Ei voi todellakaan antaa lasta naapuriin. Olen kyllä miettinyt kaikelta kannalta asiaa, ei vain tunnu jotenkin kauheen omalta. Välillä asia on ok mutta ei se sittenkään taida olla minun juttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      76
      2685
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      2492
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      49
      2325
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      73
      2249
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      62
      2115
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      137
      2037
    7. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      24
      1799
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      406
      1795
    9. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      111
      1716
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1534
    Aihe